אלו לא הסיבות הנכונות להישאר ביחד: אז מתי כדאי להתגרש?

זוגות רבים חיים בסבל ובשנאה תהומית ופשוט פוחדים לעשות את הצעד ולהתגרש. האם לסיבות שמונעות מאתנו לפרק את הזוגיות יש אחיזה במציאות או שהם סתם תירוצים?

יש זוגיות כל כך רעה ומקולקלת שבה בני הזוג מתוסכלים, ממורמרים וממש שונאים זה את זו, ובכל זאת הם בוחרים לא להתגרש ולפרק את הנישואין מכל מיני סיבות ותירוצים.

הסיבה הראשונה והעיקרית שמחזיקה בני זוג עוינים נשואים היא הילדים המשותפים. בני הזוג אומרים לעצמם: ״נחכה שהילדים יגדלו ואז נתגרש״, אבל מדובר בטעות קשה.
עדיף לילדים לגדול בסביבה חמה ואוהבת להורים מאושרים, מאשר להורים שנותנים להם דוגמא לזוגיות רעה ועוינת עם אקלים בעייתי ומתוסכל בבית.

סיבה משמעותית נוספת שבגללה זוגות נשארים נשואים, למרות הסבל היומיומי שנגרם לבני הזוג, היא הסיבה הכלכלית. בני הזוג חוששים מפירוק השיתוף של הנכסים שצברו ומהרעה משמעותית ברמת החיים שאליה התרגלו. על פי הדין היהודי קיים כלל מנחה על פיו האישה ״עולה עמו ואינה יורדת״, והכוונה שעומדת מאחוריו אומרת שעל הבעל לשמור על רמת החיים של האישה, לפי התקציב והאופן שבהם התנהלו חייהם של בני הזוג במהלך חייהם המשותפים ואף לשפר אותם, אך בוודאי שלא להפחית, להחסיר, או לגרוע ממה שהורגלו.

דוגמא נוספת להמשך נישואין שאינם מספקים היא הנוחות – בני הזוג רגילים לחיות ביחד כזוג נשוי למרות שאין ביניהם קשר חברי או אינטימי, אלא כי נוח להם ביחד והם פוחדים לשנות את הסטטוס קוו ביניהם.

יש גם מקרים שבהם הנישואין הם רק ״על הנייר״ ומדובר למעשה באנשים החיים ביחד כשותפים להורות, לחשבון הבנק ולבית המשותף אך בפועל אין ביניהם מחויבות זוגית ממשית ולחלקם אף יש קשרים זוגיים ממשיים עם מאהבים חיצוניים.

בכל הסיבות שמנינו לעיל, כדאי לשקול גירושין כדי לשפר את רמת החיים וליהנות מהם – כי הרי חיים רק פעם אחת וחבל להעביר את החיים בתסכול, מרמור, שקר וסבל אם אפשר גם אחרת. יחד עם זאת, אם עדיין יש סיכוי להציל את הנישואין ולתפקד כזוג אמיתי ומאושר ביחד, כדאי לשקול במקום הליך הגירושין ללכת להליך טיפולי ו/או לייעוץ זוגי כדי לתת הזדמנות נוספת לשקם ולהציל את חיי הנישואין.

עו"ד זהר רון, נוטריונית בוררת ומגשרת, מתמחה בדיני משפחה וגירושין ומייעצת גם באתר פרקליטים

(כתבה ממומנת)

תגובות  (0 תגובות ב 0 דיונים)

הוסף תגובה