"אני נגד כל התלהמות של מי שאינם מכירים את העובדות"

עו"ד אילן כץ, סנגורו של החייל שירה במחבל המנוטרל בחברון, אינו בהכרח מרוצה מההד הציבורי סביב המקרה: "זה לאו דווקא פועל לטובת החייל", הוא טוען כנגד התגובות מימין ומשמאל ומוסיף כי בשלב זה קבעה הפרקליטות ש"טענות החייל אינן טענות בלתי סבירות"

עורך דין הצבאי אילן כץ מוזכר בימים האחרונים רבות בתקשורת, כמי שמשמש אחד מסנגוריו של החייל החשוד בהריגת המחבל המנוטרל מפיגוע הדקירה בחברון. עו"ד כץ הוא אלוף משנה במיל' והיה סגן הפרקליט הצבאי הראשי לשעבר. הוא משמש כיו"ר משותף בועדת צבא וביטחון בלשכת עורכי הדין, ככזה הוא מכיר היטב את המערכת המשפטית הצבאית על בוריה.

אלו אפשרויות להגן על עצמו קיימות בפני חייל העומד לדין במסגרת שירותו הצבאי?

"ראשית, אומר כי כל חייל זכאי לתמיכה מקצועית ברמה בה הוא בוחר. לחייל יש שתי אפשרויות – או להיעזר בסנגוריה הצבאית וזאת ללא עלות, או לשכור את שירותיו של עורך דין פרטי, שמורשה להופיע בבית דין צבאי".

מדוע במקרה הזה של החייל שירה במחבל, הוא העדיף עו"ד פרטי? זה מלמד משהו על איכות הסנגוריה הצבאית?

"לדעתי, בגלל חומרת העבירה ומורכבותה, משפחת החייל העדיפה לקחת עו"ד פרטי מומחה בתחום. זה לא אומר שהסנגוריה הצבאית פחות מומחית ופחות טובה, אבל מטבע הדברים הסנגוריה הצבאית, כמו כל סנגוריה ציבורית אחרת, עמוסה הרבה יותר מאשר עו"ד פרטי, שיכול לפנות יותר זמן למקרה עליו נשכרו שרותיו", מסביר עו"ד כץ, "כל אחד יכול להחליט מה מתאים לו. גם כשיש בעיה רפואית יש אופציה ללכת לרופא קופת חולים ולקבל ממנו כמה דקות של יחס, כי ממתינים לו עוד עשרות חולים, או לפנות לרופא פרטי שמפנה את זמנו ככל שצריך, וכך גם האבחנה והטיפול טובים יותר".

* יש לכם שאלות? הכנסו לפורום דיני צבא – משפט צבאי – חש"ץ*

 

לאחר שהסרטון שצילם מתנדב בעמותת בצלם הופץ במהדורות החדשות, זכה המקרה המדובר לסיקור תקשורת נרחב שהסעיר את המערכת הפוליטית בישראל ופילג את הציבור.

לא מעט אזרחים הכתירו את החייל בתור "גיבור ישראל החדש" והקפידו להגיע לחזקו מחוץ לבית הדין הצבאי, ביניהם גם פוליטיקאים כמו אביגדור ליברמן, אורן חזן וגם אנשי ציבור ותרבות כמו הצל וברוך מרזל. בסקר שנערך על ידי מנו גבע ומינה צמח, ממכון מדגם בשיתוף איי-פאנל, עבור חדשות 2, נחשף כי מרבית הציבור תומך בהתנהלות החייל, כאשר 57% מהנשאלים ענו שלדעתם לא היה צריך לעצור את החייל ולפתוח בחקירה, לעומת 32% בלבד שאמרו שכן היה צריך.

לעומת זאת, רבים אחרים טענו שמדובר ב"רצח בדם קר" וב"וידוא הריגה", ולדעה הזאת הצטרפו גם בכירים במערכת הפוליטית, ביניהם שר הביטחון, שטען שמדובר ב"חייל שסרח". איילון אף תקף את הפוליטיקאים התומכים בחייל וכתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "שרים וחברי כנסת חסרי אחריות מנהלים מסע שיסוי והסתה חסר תקדים בחומרתו נגד צה"ל, הרמטכ"ל וכלפי מפקדים בכירים".

לעומתם, ראש הממשלה נתניהו שבתחילה הצהיר כי "מה שהתרחש בחברון אינו מייצג את ערכי צה"ל", התקשר כעבור מספר ימים לאבי החייל וחיזק אותו: "שמעתי את הדברים שאמרת וכאבא לחייל אני מבין את המצוקה שאתם מצויים בה".

גם מפקד מטיבת כפיר, אלוף משנה גיא חזות, ביקר את החייל ועודד אותו באמירתו "מעשה חמור, אך אתה עדיין חייל שלי"

עורך הדין אילן כץ
עורך הדין אילן כץ | צילום: יחצ

ייעצת לחייל לעשות שיחזור רק בנוכחותך – מדוע?

"לא ייתכן מצב בו משפחת המחבל תהיה זכאית כי בנתיחת גופת בנה יהיה 'נציג מטעמה' בדמות פתולוג פלסטיני שמלווה את הפתלוג הראשי, כפי שקבע בית המשפט העליון, בעוד שהחייל יופקר לבדו אל מול גורמי חקירה אליהם הוא כמובן לא מורגל לביצוע שיחזור. גם החייל ומשפחתו זכאים לליווי מקצועי ואחראי בתהליך משפטו של החייל".

ועם כל הסיקור התקשורתי, איך משפיעה האווירה הציבורית על הדיונים?

"למרבית המזל בתי הדין הצבאיים אינם מושפעים מהאווירה הציבורית, שכוללות גם התבטאויות של בכירים בממשלה, שחלקם כבר הרשיעו אותו", טוען עו"ד כץ ומפנה אצבע מאשימה,"בית הדין לערעורים בדק את חומר החקירה, את הטענות שלנו והגיע להחלטה עצמאית. בין היתר הוא קבע, שבשלב הזה טענות החייל אינן טענות בלתי סבירות".

אפשר לטעון גם שחלק מהאווירה הציבורית היא לטובת החייל

"נכון, התגובות בציבור הן לכאן ולכאן. יש כאלה שמוכנים גם לתת לו צל"ש ומפגינים לטובתו. זה לאו דווקא פועל לטובת החייל", מפתיע עו"ד כץ ומסביר: "אני נגד כל התלהמות, בעיקר של אנשים שאינם מכירים את כל העובדות".

עורך הדין הצבאי אילן כץ הוא מעורכי הדין המובילים בתחום דיני צבא ומייעץ גם באתר פרקליטים

(כתבה ממומנת)

תגובות  (0 תגובות ב 0 דיונים)

הוסף תגובה