במקום לשבת בכלא על העלמת מס, אפשר לפדות את העבירות בכסף

אם נתפסתם בהעלמת מס אתם עומדים לעמוד בפני הליך פלילי. על מנת לסיים את הצרה שנכנסתם אליה בצורה המהירה ביותר, ולא מאחורי סורג ובריח, תוכלו לשלם כופר מס אשר גובהו משתנה בהתאם לנסיבות

העלמת מס היא עבירה פלילית ואם נתפסתם בעבירה כזאת (בין אם מדובר בחשבוניות פיקטיביות, עבירות מס-הכנסה, מכס או מס מקרקעין), אתם עלולים להגיע לכלא.

עו"ד איתי ברכה, ממשרד ברכה סיון ושות', המתמחה בתחום המיסוי ומייעץ באתר פרקליטים, מסביר שבמקרים מסוימים מאפשרות רשויות המס להמיר את עבירות המסים בתשלום כופר כסף – הליך מהיר וודאי יותר מאשר הליך פלילי. ניתן לקיים הליך זה בשלב בו יש כבר חקירה גלויה נגד הנישום (האדם החייב בתשלום מס), ונפתח נגדו הליך משפטי. ועדות כופר ברשות המסים יכולות לסגור את התיק הפלילי בתמורה לתשלום כופר על פי הסעיפים הבאים: סעיף 221 לפקודת מס הכנסה, סעיף 121 לחוק מס ערך מוסף, סעיף 25 לפקודת מס קניה וסעיף 231 א' לפקודת המכס.

ועדות כופר ברשות המסים

ועדות הכופר דנות בנושאי מס הכנסה ומיסוי מקרקעין, וכמו כן ישנן ועדות כופר הדנות בנושאי מע"מ, מכס ומס קניה, שבסמכותן לדון בתיקים ולקבל החלטות על הטלת כופר כספי. יש לציין, כי לא מדובר בעבירות מס טכניות בהן אפשר להגיש בקשה לתשלום קנס מנהלי, אלא בעבירות מס מהותיות שיש בהן כוונה, מודעות או זדון להתחמק מתשלום מס.

אם החליטה הוועדה על תשלום כופר והוא אכן שולם, נפסקים ההליכים המשפטים לעניין אותה עבירה. הוועדה מתכנסת אחת לשלושה חדשים בדרך כלל, ולאחר מכן מתפרסמות כל הבקשות שאושרו.

ישם מספר שיקולים לפיהם פוסקת הוועדה האם לאפשר כופר מס או לא: האם ההיקף הכספי של העבירה קטן יחסית; האם היו כוונה וזדון בהעלמת המס – בדרך כלל הרשות החוקרת נותנת את המלצתה על מידת אשמתו של הנאשם.

עו"ד איתי ברכה
עו"ד איתי ברכה | צילום: יח"צ

נבחן גם האינטרס הציבורי שבהעמדה לדין, תדירות ביצוע העבירה וכן האם יש נסיבות אישיות מקלות כגון נכות, גיל מבוגר או תלות של משפחה. בנוסף, נבדק האם יש לנחקר עבר פלילי וכן את מידת שיתוף הפעולה שלו עם הרשות החוקרת. גם היקף המס ששילם הנישום בפועל לאחר שהוחל בהליכים נגדו יכול להוות שיקול, או אם נוצר עיכוב גדול שלא באשמת הנישום עד שהוגש כתב אישום.

בסופו של דבר הוועדה קובעת גם את סכום הכופר המשתנה ממקרה למקרה אך מקובל כי הוא נע סביב 30% מגובה הסך המועלם (ולא מגובה המס שלא שולם). ניתן להפחית את סכומי הכופר באמצעות משא ומתן מוקדם מול הרשויות, שרצוי שייעשה באמצעות עו"ד מומחה בתחום.

הובא לדפוס על ידי: רונית מורגנשטרן

מחפשים עורך דין? נבחרת המומחים של אתר פרקליטים עומדת לרשותכם

(כתבה ממומנת)

תגובות  (0 תגובות ב 0 דיונים)

הוסף תגובה