זוג חד-מיני? גם לאב הלא ביולוגי מגיעות זכויות

אמנם אנחנו עדיין נמצאים מאחור בחקיקת זכויות לקהילת הלהט"ב, אך בכל הקשור בזכות האבהות על הילד של זוג חד מיני, אין סיבה שלא נתקדם. הקדימו לבצע את הליך האימוץ לאב הלא ביולוגי מהר ככל האפשר, כך שבמקרה והיחסים יעלו חלילה על שרטון, הילד לא יצטרך לעבור משפט שלמה מעייף ומיותר

הבאת ילדים לעולם, על ידי זוגות חד-מיניים, הפכה להיות נפוצה יותר בשנים האחרונות. אצל זוג גברים ההליך מבוצע לרוב באמצעות פונדקאית, כשאחד מבני הזוג הוא האב הביולוגי. בדרך כלל התהליך מבוצע בחו"ל באמצעות עמותות מתווכות שיודעות לבצע את התהליך. זה אמנם כרוך בלא מעט כסף, אך ההליך הפרוצדורלי הפך לפשוט בהרבה.

זכויות האב הביולוגי על הילד הן טבעיות ומוכרות. אבל מה הן זכויותיו של בן הזוג, שאינו האב הביולוגי? כמו אצל זוגות רגילים רבים, גם זוגות חד-מיניים יכולים להיפרד, ומאבקו של האב הלא ביולוגי להכיר בזכויותיו על הילד המשותף קשה הרבה יותר. לכן, כדאי לאותו אב לא ביולוגי, ולמעשה גם לאב הכן ביולוגי, לבצע מספר צעדים הכרחיים כדי להכיר בזכויות של שניהם על הילד.

הסכם טרום לידה

בני הזוג צריכים לערוך ביניהם הסכם, לפני הלידה, שבו הם מכירים בזכויות האחד של השני להיות הורה לילד שייוולד. בהסכם צריך לכתוב, שהאב הביולוגי ישתף פעולה בהליך אימוץ על ידי ההורה השני. רצוי לחתום על ההסכם מול עורך דין. הסכם כזה אינו מקנה אוטומטית זכויות לאב הלא ביולוגי, אך הוא יכול להוות הוכחה על שיתוף הפעולה להולדת הילד בין שני ההורים, במקרה של סכסוך ביניהם.

בדיקת אבהות

לפני כל דבר אחר, לאחר הולדת התינוק – יש לבצע בדיקת אבהות, מה שיאפשר את רישומו במשרד הפנים כבנו של האב הביולוגי. מהי בדיקת אבהות? בדיקת אבהות הינה בדיקת מעבדה באמצעותה נקבעת אבהותו של האב הביולוגי. כאשר מבוצע הליך פונדקאות ועל מנת שמשרד הפנים יבצע רישום של ההורות, נדרשת בדיקת אבהות ואישור של בית המשפט לאבהותו הביולוגית של ההורה.

פתיחה מידית בהליכי אימוץ

עו"ד ליאור כספי
עו"ד ליאור כספי | צילום: יח"צ

ההורה השני (גם אם מדובר בשתי נשים כמובן) חייב לפתוח באופן מידי, לאחר הולדת התינוק, בהליכי אימוץ. האב הביולוגי חייב להסכים להליך. כמו שבני זוג עושים הסכמי ממון על מנת למנוע חיכוכים בעתיד, כך גם הליך האימוץ יכול להקל על כל הצדדים.

הליך אימוץ כרוך בבירוקרטיה ונמשך זמן ארוך, לעיתים עד שנתיים, ובשנים האחרונות תופעה זו הפכה לשכיחה מאוד בקרב קהילת הלהט"ב.

הפסיקה הכירה בהורות "פסיקתית" לפיה המבחנים שינחו את בית המשפט בהחלטה למתן הורות פסיקתית הינם מבחנים משפחתיים, אורח חיי הזוג וכוונתם להקמת משפחה ומיסוד הקשר בין ההורים. למען ילדכם נהגו באחריות ואל תשאירו את גורלו של הקטין ליד המזל.

הצטיידו בעו"ד מתחילת ההליך

עדיף שהליך הבאת הילד באמצעות פונדקאית יהיה מלווה בידי עו"ד מומחה בדיני משפחה. הוא ייעץ לשניהם כיצד לשמור על זכויותיהם, יערוך ביניהם הסכם טרום-לידה וילווה אותם בהליך האימוץ, שכאמור כרוך בבירוקרטיה גדולה אך פותר בעיות מסובכות יותר בהמשך. שיהיה לכם בהצלחה והרבה מזל טוב.

הביאה לדפוס: רונית מורגנשטרן

עו"ד ליאור כספי, מומחה לדיני משפחה וחדלות פירעון, מייעץ גם באתר פרקליטים

מחפשים עורך דין? נבחרת המומחים של אתר פרקליטים עומדת לרשותכם

(כתבה ממומנת)

תגובות  (3 תגובות ב 3 דיונים)

הוסף תגובה

תגובתך נשלחה בהצלחה וממתינה לאישור
  • 3.
    ניראלי מגוחח
  • 2.
    דבר לא הגיוני
  • 1.
    הגיע הזמן לעזור להם בלהוציא אותם מהנטיות.