נפגעת בניתוח הסרת משקפיים בלייזר?

עברת ניתוח הסרת משקפיים בלייזר, בתקווה להסיר את המשקפיים לצמיתות, ונגרמו לך נזקים? למרות שהמדובר בניתוח אלקטיבי נפוץ ושכיח מאד, עדיין ישנם לא מעט מקרים שבהם נגרמים למטופלים נזקים בלתי הפיכים, שמצריכים טיפול משפטי הולם…

עברת ניתוח להסרת משקפיים בלייזר בבית חולים פרטי? לאחר הניתוח התברר כי נגרמו לך נזקים לראיה או תופעות לוואי קשות? יכול להיות שהמדובר על רשלנות רפואית והמקרה מצריך בדיקה של עורך דין ומומחה לרפואת עיניים.

לאורך 10 השנים האחרונות הפכו ניתוחי הסרת המשקפיים בלייזר לניתוחים פופולאריים ונפוצים מאד. בישראל פועלים מעל 100 רופאים מומחים לרפואת עיניים, המציעים לציבור הרחב לעבור ניתוח אלקטיבי פרטי, לצורך טיפול בבעיות הראיה, תוך הבטחה שלאחר הניתוח רובם לא יזדקקו עוד למשקפיים.

כפועל יוצא, מדי שנה אנו עדים למספר הולך וגובר של אנשים המעוניינים לעבור את הניתוח המהפכני שמשפר את איכות החיים של המנותח ברוב המקרים. עלויות הניתוח ירדו בכ-50% לערך, מאז שנת 2008 ועד היום והוא הפך לשכיח ונפוץ מאד.

עם זאת, כידוע לכל, העיניים מהוות את אחד האזורים הרגישים בגוף, ובמקרה של טיפול לא מקצועי – הן בהחלט עלולות להינזק.

בסקירה שלפניך מסביר עורך הדין עופר סולר – מומחה לרשלנות רפואית, כיצד ומתי ניתוח לייזר יחשב כרשלנות רפואית ויצמיח זכות לפיצוי לניזוק מהקליניקה המטפלת.

הסכמה מדעת לביצוע הניתוח – חשוב!

על כל רופא מוטלת החובה לגלות למטופל את כלל הסיכויים והסיכונים שכרוכים בטיפול שבחר. הסיבה לחובת הגילוי נעוצה בחוק זכויות החולה הדורש כי מטופל ייתן את הסכמתו מדעת ובכתב לכל טיפול רפואי שמתבצע בו.

חובת גילוי זאת הורחבה בידי בית המשפט במקרים בהם המטפל הוא מכון פרטי הנתון לפיקוח חלקי של משרד הבריאות, ובמקרים בהם מדובר בניתוח שהוא אלקטיבי – כלומר אינו הכרחי, כניתוח הסרת המשקפיים בלייזר (ראה פסק הדין בהליך ע"א 6153/97).

על כן, במקרים בהם לא ניתנה ההסכמה מדעת בידי המטופל כאמור – תעמוד לזכותו עילת תביעה כנגד הקליניקה שביצעה בו את ניתוח הסרת המשקפיים.

חשוב להדגיש כי על הרופא המטפל להסביר למטופל, לפני הניתוח ובפירוט אודות 4 השיטות האפשריות לטיפול ואודות השיטה הניתוחית שבה הוא מתכוון לעשות שימוש בכל מקרה לגופו.

אלה ארבעת שיטות הניתוח הנפוצות בישראל:

PRK: טכניקה ניתוחית נפוצה בה קרן הלייזר משייפת ישירות את פני הקרנית.
LASEK: טכניקה ניתוחית מיוחדת בה יוצרים מתלה בעובי כמה שכבות תאי אפיתל. תחת המתלה שנוצר הרופא משייף את הקרנית כמו בניתוח לאזיק. לאחר מכן הוא מחזיר את השכבה למקומה.
LASIK: השיטה הניתוחית שהפכה לנפוצה ביותר בשלוש השנים האחרונות, ובה פותחים באמצעות קרן לייזר או סכין מתלה בקרנית, ולאחר מכן משייפים את הקרנית שמתחתיו. בסיום מחזירים את המתלה למקומו.
EPI-LASIK: טכניקת טיפול ניתוחית מתקדמת בה מסיטים את תאי האפיתל באמצעי אחר. ולאחר מכן משנים את קמירות הקרנית באמצעות הלייזר בדומה לשיטת LASIK.

אם החתימו אותי על מסמכים רבים שלא קראתי לפני הטיפול – האם הדבר סותם את הגולל על תביעת הרשלנות?

מכונים רבים, מחתימים את המטופלים על טפסי הסכמה להליך ועל טפסים לויתור על זכויות משפטיות לפני ביצוע הניתוח בפועל.

יש לשים לב, כי לא כל הטפסים הללו יעמדו במבחן בית המשפט ועל כן אין להיבהל מהם.

הנה כך לדוגמא קבע כבוד השופט אור בהליך ע"א 2781/93 דעקה נ' בית החולים כרמל: "החתמת המטופל על טופס הסכמה אינה כשלעצמה תנאי מספיק לקיומה של הסכמה מדעת".

קראו בהרחבה: על חובת הזהירות בנזיקין

אי ביצוע הבדיקות הנדרשות לצורך קביעת התאמה לניתוח

ניתוח הסרת משקפיים בלייזר הוא ניתוח פשוט, אך יש לזכור כי ישנם מטופלים בעלי נתונים מיוחדים אשר בהם לא מומלץ לבצע את ההליך.

קליניקה המציעה טיפול בלייזר ולא ביצעה את הבדיקות הדרושות לשם קביעת התאמת המטופל לטיפול, יכולה להיחשב כרשלנית, ולראייה פסיקת בית המשפט העליון בהליך ע"א 522/04.

רשלנות רפואית במהלך הטיפול

עד עתה דנו בדרכי התנהלותו של רופא העיניים המטפל לפני ביצוע הניתוח עצמו, ואכן יש לציין כי תביעות רשלנות רפואית המוגשות בגין ניתוח הלייזר בדרך כלל מוגשות בשל חוסר הסכמה מדעת ו/או אי התאמה לביצוע הטיפול.

עם זאת יש להקפיד ולזכור כי חובת הרופאים אינה מסתיימת עם תחילת הטיפול אלא היא רובצת על שכמם גם במהלך הפעלת מכשיר הלייזר עצמו ואף לאחר מכן, לאורך תקופת ההחלמה מהניתוח.

ישנן לא מעט תביעות של מטופלים שנגרמו להם נזקים בעיניים בגלל התרשלות של הרופאים במהלך טיפול הלייזר.

על כן גם במקום בו אתם חושדים שמא נעשה בכם או באדם קרוב טיפול רשלני, הגם שהוסברו לכם כל הסיכונים ונתקיימה חובת הגילוי, יש לפנות להתייעצות אישית עם עורך דין ואולי גם עם מומחה לרפואת עיניים, על מנת לבדוק את השתלשלות הטיפול הרפואי ולהעריך האם יש מקום להגשת תביעת פיצויים בעילת רשלנות רפואית.

זכרו כי בחירה נכונה בעורך דין המתמחה בתחום הרשלנות רפואית, עשוי לעשות את ההבדל ולהביא לך שתזכה לקבל פיצויי מקסימלי בגין הרשלנות שגרמה לך נזקים.

קראו עוד: רשלנות ברפואת עיניים