הרופא הוא לא אלוהים: רשלנות רפואית יכולה לקרות לכל אחד

לצערנו סיפורו של הזמר מפורסם, שהתבשר לאחרונה כי הסרטן שאובחן בגופו כלל לא קיים וכי מקורו בהבחנה שגויה, הוא לא הראשון וכנראה גם לא האחרון שנאלץ לעבור טיפולים כואבים ומייסרים ללא צורך. מה עושים כשנקלעים למצב של רשלנות רפואית?

לאחרונה פורסם בתקשורת סיפור של זמר מפורסם, אשר אובחן בטעות כחולה סרטן ואף עבר טיפולים כימותרפיים, שהתבררו בדיעבד כמיותרים. יש לשמוח כמובן בשמחתו של הזמר, על כך שהאבחנה הייתה שגויה וכי הוא אינו חולה בסרטן, אך בכך אין כדי לגרוע מן הסבל והנזקים שנגרמו לו או לכל מטופל אחר המתבשר בטעות שהוא חולה במחלה קשה, ולבטח כשהוא נאלץ לקבל טיפולים קשים באופן מיותר.

חדשות לבקרים מטפל משרדנו, משרד כספי סרור ושות', בתביעות בגין אבחנות רפואיות שגויות של מחלת הסרטן ומחלות אחרות. מדובר הן במקרים בהם אובחנה באופן רשלני מחלה שלא הייתה קיימת וניתנו טיפולים קשים שלא נדרשו כלל, והן במקרים בהם כשלו הרופאים לאבחן את קיומה של מחלה מפני שלא ביצעו את הבירור הרפואי המתחייב.

יש לכם שאלה? מוזמנים להתייעץ בחינם עם עורכי הדין בפורום – רשלנות ברפואה אונקולוגית

אחד המקרים שפורסמו לאחרונה בתקשורת הוא המקרה של גב' גולדי אנגלשטיין פוטשניק, אותה ייצג משרדנו. גולדי הייתה בת 33 כשרופא, מתמחה בראשית דרכו המקצועית בתחום ההמטולוגיה, אבחן אותה כחולת לוקמיה.

הרופא התעלם מממצאי הבדיקות ששללו את המחלה, וקבע לבדו שעליה לעבור טיפול כימותרפי הכרוך בתופעות לוואי קשות. הרופא היה גם זה שנתן את הטיפול לחולה במשך חמישה חודשים, והמשיך גם במשך שלושה שבועות אחרי שמנהל המחלקה ומנהל היחידה ההמטולוגית בבית החולים הורו לו להפסיקו את הטיפול.

משרדנו ייצג את גולדי בתביעה שהוגשה כנגד בית החולים בעילה של רשלנות רפואית, ובנוסף הגיש גם תלונה למשרד הבריאות לצורך בדיקת המקרה.

ממצאי החקירה שניהל נציב קבילות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' חיים הרשקו, היו נוקבים וחריגים בחריפותם. בין היתר נקבע כי מקרה זה מדגים את כל החולשות האנושיות העומדות בבסיס התרשלות רופאים, לרבות הערכה עצמית מופרזת, אי יכולת להודות בטעות וסלחנות עצמית מופרזת.

רישיונו של הרופא הותלה למשך 45 יום. וכן, בעקבות המקרה שונו באותו בית החולים נהלים הקשורים לאופן מתן אישור לטיפול כימותרפי. במסגרת ההליך המשפטי שהסתיים לפני כשלוש שנים, קיבלה גולדי פיצוי בסכום הולם, אולם החוויה הקשה שינתה את מסלול חייה ועדיין מלווה אותה.

מקרה נוסף אשר מדגים את התופעה של אבחון מחלה שלא היתה קיימת ומתן טיפול בטרם בוצע הבירור הדרוש, הוא המקרה של גב' ארלין רוז מליונס, אשר יוצגה גם היא על ידי משרדנו. ארלין, עובדת זרה מהפיליפינים, אובחנה כחולת סרטן גניקולוגי סופני על ידי רופאים מטעמה של חברת הביטוח בה היתה מבוטחת, מבלי שבוצעה לה הבדיקה הפתולוגית הדרושה לבירור חשד למחלה זו. היא קיבלה טיפול כימותרפי מיותר, אשר גרם לה לתופעות לוואי קשות, נשירת שיער, חולשה, הקאות, אנמיה ומצוקה נפשית. כפי שהתגלה בהמשך, היא כלל לא היתה חולה בסרטן, כי אם במחלה זיהומית פשוטה בהרבה.

בבדיקת המקרה במשרד הבריאות, הגיע נציב קבילות הציבור למסקנות קשות וחריגות לגבי הטיפול שניתן לה.

הוא קבע כי ההחלטות הטיפוליות הושפעו מה"האינטרסים של הגורם המבטח, המעוניין לצמצם את הוצאותיו", והיו "מנוגדות להגיון הרפואי", כי "ההתעקשות על הטענה כי האבחנה של סרטן כבר ברורה, הביאה לטיפול מיותר ומסוכן בכימותרפיה", וכי מדובר ב"התנהגות החורגת מהנורמות המקובלות ביחסים בין רופא למטופלת".

משרדנו ייצג את ארלין בתביעת רשלנות רפואית, אשר יושבה בסופו של דבר מחוץ לכותלי בית-המשפט, ומשרד הבריאות קיים הליכים משמעתיים כנגד הרופאים המעורבים.

לאבחנה שגויה ולטיפולים רפואיים ללא הצדקה יש מחיר, ובמקרים בהם מדובר ברשלנות זכאי המטופל לפיצויים.

מתמחים ברשלנות רפואית ומייעצים גם באתר פרקליטים

(כתבה ממומנת)

תגובות  (0 תגובות ב 0 דיונים)

הוסף תגובה