התייעצות נוספת חשפה: למטופלת מעולם לא היה סרטן

פעמים רבות אנחנו הולכים אחרי הרופא שלנו בעיניים עצומות, אך גם הרופאים המומחים בעולם שוגים. כדי שלא תמצאו את עצמכם בצד הרע של הסטטיסטיקה, חשוב שתהיו מעורבים בתהליך הרפואי ואל תהססו להתעקש ולבדוק כל דבר. זה אולי המקצוע שלו, אבל אלו הם החיים שלכם

גם רופאים יכולים לטעות ולעיתים זה עלול לעלות לנו במחיר כבד, כמו בסיפורה של א', אישה בת 40 מצפון הארץ.

א' אובחנה כסובלת מגידול בכלייתה (פיאוכרומוציטומה), גידול שפיר שהנזק ממנו נגרם מעצם נוכחותו בגוף; רמות הקטכלואימינים (תרכובת אורגנית) שהוא מפריש גורמות לתופעות לוואי של סוכרת, יתר לחץ דם והפרעות קצב שפוגעות בתפקוד ובאיכות החיים. הגידול הוסר מגופה בלפרוסקופיה, שיטה ניתוחית המאפשרת כניסה לגוף דרך פתחים קטנים, ולאחר הניתוח התבשרה א' שהחלימה.

הגוש חזר ואובחן כסרטן גרורתי

בשנים שחלפו מאז הניתוח המשיכה א' לחוש ברע. בירור רפואי העלה שהגוש חזר פעם אחר פעם באותו מקום בבטנה ותופעות הלוואי שלו פגעו בתפקודה. לאחר ניתוחים נוספים להסרת הגושים שחזרו, ולמרות שהתאים שנדגמו היו זהים לגידול המקורי, שונתה האבחנה ונקבע שהגידול ממנו היא סובלת הוא ממאיר וגרורתי, כלומר סרטן בשלב מתקדם. א' החלה לקבל טיפולים ביולוגיים מורכבים והפכה לחולה כרונית, בעיקר בגלל תופעות הלוואי שגרמו הגושים שחזרו והופיעו בבטנה, אך גם מהטיפולים המורכבים ומהמאמץ חסר התוחלת להחלים.

עו"ד אסי לביא צוקרמן
עו"ד אסי לביא צוקרמן

14 שנים לאחר הסרת הגידול הראשוני, ו-7 שנים לאחר שאובחנה כחולת סרטן, פנתה א' להתייעצות נוספת עם מומחה בנוגע לטיפול רפואי שהוצע לה. אותו מומחה, שהסיפור שלה עורר את חשדו, ביקש לעיין בדו"ח הפתולוגי של הגידול שהוסר בשנת 1999. לאחר שהמסמך אותר במרתפי בית החולים, חשדו של המומחה התאמת: התברר שהגידול שהוסר 14 שנים קודם לכן נקרע במהלך הוצאתו, וחלקים ממנו גלשו והתפזרו בחלל הבטן. המומחה קבע כי עובדה מצערת זו מסבירה מדוע הגידול חזר תמיד באותו מקום, ומפריכה את האפשרות שמדובר בסרטן ממאיר וגרורתי, כפי שנקבע שיש לא' 9 שנים קודם לכן.

לרוע מזלה, הנזק שנגרם ל-א' הוא בלתי הפיך, זאת מכיוון שמחלתה הפכה כרונית וחשוכת מרפא בשל המצאות תאי גידול בגופה שלא ייעלמו לעולם, וכן בשל תופעות הלוואי שנגרמות מהחומר המופרש לזרם הדם מתאים אלה.

כדי שלא תגיעו למצבה של א', חשוב להפקיד על מספר כללי ברזל:

  1. אל תהיו שבויים בקונספציות. תמיד בדקו כל דבר בכמה כיוונים ואפילו אצל מספר מומחים.
  2. דאגו שיהיה לכם עותק מכל נייר או רישום שקיים בתיק הרפואי שלכם ושימרו אותו בקלסר מסודר.
  3. היו שותפים לתהליך החשיבה שמוביל את האבחנה והטיפול: נסו להעמיק בפן הרפואי, בקו החשיבה של הרופאים והפעילו שיקול דעת בעצמכם.
  4. קראו את התיק הרפואי שלכם והתעקשו להבין. מה שלא ברור – שאלו! לא להתבייש. אלו החיים שלכם.
  5. פנו להתייעץ עם מומחים כשאתם מצוידים בכל החומר הקיים. הכינו לכם מראש רשימת שאלות כתובה כדי שלא תשכחו לשאול.
  6. דאגו שאיש משפחה קרוב או חבר יהיו שותפים לתהליך הבירור וההתייעצות. עוררו דיון וחשיבה. אל תניחו שהרופא יודע מה הוא עושה! אין מי שיודע עליכם יותר מכם. האדירו את מקומכם בתהליך האבחנה.

עצות אלו מבטיחות שתהיו מעורבים בתהליך האבחנה והטיפול. רק מעורבות אמיתית תאפשר לכם לקחת חלק בחשיבה ולהבטיח שלא נעשית כאן טעות שתשלמו עליה מחיר כבד.

הובא לדפוס על ידי: רונית מורגנשטרן

הכותבת עו"ד אסי לביא צוקרמן, מומחית ברשלנות רפואית ומייעצת באתר פרקליטים

מחפשים עורך דין? נבחרת המומחים של אתר פרקליטים עומדת לרשותכם

(כתבה ממומנת)

תגובות  (0 תגובות ב 0 דיונים)

הוסף תגובה