ואם החודש לא בא לי לשלם ועד בית?

החיים בבית משותף מזמנים בעיות שונות, ביניהן  שכנים שלא משלמים דמי ועד בית. בחלק מהמקרים, לאחר בקשות חוזרות מנציג הועד, מסכימים הדיירים לשלם את חלקם בהוצאות בית המשותף. אולם, בלא מעט פעמים, הדיירים מחליטים לעשות דין עצמי, וזו כבר עבירה על החוק

בני היה השכן האולטימטיבי, זה שאף פעם לא מתלונן ותמיד משלם את ועד הבית ושאר התשלומים כנדרש. עם הזמן החליט בני שמכיוון שאינו משתמש במעלית הבניין, תשלום ועד הבית הנוגע למעלית מיותר עבורו ולכן הוא לא צריך להשתתף בתשלום התחזוקה שלה. הסיפור של בני הוא עניין נפוץ, וכמוהו ישנם דיירים רבים שלא רוצים לקחת חלק בתשלומים המשותפים מכל מיני סיבות.

איזה צעדים ניתן לנקוט נגד בני השכן?

המקור החוקי לתשלום ועד בית הוא סעיף 58 לחוק המקרקעין הקובע, כי בעל דירה חייב לשאת בהוצאות הדרושות להחזקתו התקינה ולניהולו של הרכוש המשותף. חשוב לציין כי תשלום ועד הבית נקבע בהתאם לשטחה של דירה ביחס לרכוש המשותף, אלא אם נקבע בתקנון הבית חלוקה אחרת.

בנוסף לזאת, כדאי לשים לב כי החובה בתשלום ועד הבית מוטלת על בעל הדירה בין אם נעשה בדירה שימוש ובין אם לאו. כלומר, גם אם בעל הדירה לא מתגורר בה או מחליט לוותר על שירותי המעלית מאחר שהוא גר בקומה הראשונה, הוא מחויב לשלם את חלקו היחסי בתשלום ועד הבית.

לפני שנציגי ועד הבית או בעל הדירה פועלים בצינורות המשפטים המקובלים, כדאי לנסות ולפנות במכתב  פורמלי  לדייר הסרבן ואף רצוי לפנות לעו"ד מטעמכם שיטפל בעניין. במקרים כאלה חשוב לפעול במהרה למיגור התופעה שכן ברגע שדייר אחד אינו משלם ועד בית או הוצאות משותפות יכולים דיירים נוספים לפעול באופן זהה במסגרת "אני לא משלם עד שזה לא משלם". בנסיבות בהן הסכסוך לא הובא לידי סיום, הגורם המוסמך לטפל בעניינים מסוג זה הוא מפקח המקרקעין.

מה יעלה בגורלו של הדייר הסרבן?

סעיף 72 לחוק המקרקעין, קובע כי אי תשלום ועד הבית הוא תחת סמכותו של מפקח המקרקעין, כאשר הצדדים לסכסוך, שבמקרה זה הם גם שכנים, הינם בעל הדירה המסרב לשלם ונציגי וועד הבניין. יש להדגיש, כי הגורם המוסמך להכריע בסכסוך השכנים הזה הוא מפקח המקרקעין בלבד ולא בית המשפט.

עוה"ד גיא הרשקוביץ | צילום: יח"צ
עוה"ד גיא הרשקוביץ | צילום: יח"צ

סמכותו של הפקח על המקרקעין הינו כסמכות שופט שלום, כלומר, המפקח מוסמך לפסוק פסקי דין, צווי ביניים (סעדים זמניים) כגון: צווי עשה אל תעשה, צווי עיקול ולמעשה יש באפשרותו להשתמש בכל כלי שיש לשופט בית משפט השלום. על החלטתו של המפקח ניתן לערער לביהמ"ש המחוזי.

יש לציין, כי סכסוך בין נציגי ועד הבית לבין שכן סרבן יכולים להיות מתישים ולהחריף את הסכסוך השכנים הזה. לכן, כדי להביא את הסכסוך לפתרון היעיל ומהיר, מומלץ להתייעץ עם עו"ד מטעמכם אשר בקי בתחום.

 עו"ד גיא הרשקוביץ מתמחה בבוררויות ועסקאות מקרקעין ומייעץ גם באתר פרקליטים

מחפשים עורך דין? נבחרת המומחים של אתר פרקליטים עומדת לרשותכם

(כתבה ממומנת)

תגובות  (תגובה 1 בדיון 1)

הוסף תגובה

תגובתך נשלחה בהצלחה וממתינה לאישור
  • 1.
    רטיבות בתקרה במקלחת