חתמתם ערבות לחבר או בן משפחה והסתבכתם עם החוב שלו? יש מה לעשות

איך ייתכן שרבים חותמים על ערבות בלי באמת להבין על מה הם חותמים? מה החלק של הבנקים בעניין ומה אפשר לעשות אם תובעים אתכם?

זה יכול להיות מביך ולא נעים, ואולי אפילו לפגוע ביחסים – אבל לפעמים עדיף להגיד "לא" לחברים הכי טובים ואפילו לקרובי משפחה. למשל, כשהם מבקשים שתחתמו עבורם על ערבות לאשראי בנקאי שניתן להם.

הבנקים בישראל מגישים תביעות נגד חייבים באופן סיטונאי ממש, ובדרך כלל, כשאין ביכולתם של החייבים להשיב את החוב – הערבים מוצאים את עצמם עם חוב משמעותי. על פי חוק, הבנק מחויב להסביר לערב את כל הסיכונים וההשלכות שבחתימת הערבות טרם החתימה, וכן לחשוף בפניו בעיות בחשבון של הלווה אם קיימות, כמו צ'קים חוזרים, (דבר שנקרא "חובת גילוי"). בפועל, לא אחת הפגישה מסתכמת בכך שפקידי הבנק פשוט מראים לערב היכן לחתום, כשהוא לא מבין את המשמעות הכוללת של החתימה ובלי שהוסברו לערב הסיכונים אליהם עלול הוא להיחשף.

כאן נכנסים עורכי הדין לתמונה – עליהם להוכיח שאותו אדם חתם על הערבות מבלי שהוסבר לו בשפה ברורה על מה חתם או מבלי שחשפו אותו באופן מלא למצב חשבון הבנק. אם מצליחים להוכיח שהבנק התרשל הערבות נמחקת. זה לא תמיד קל, שכן מדובר במילה של הערב מול מסמך כתוב עליו הוא עצמו חתום (שבו נכתב כי הדברים הוסברו לו בבהירות), אבל זה לגמרי אפשרי, ותביעות רבות נמחקות.

לא הבנתם את הפקיד? זאת לא אשמתכם

"פעמים רבות, מדובר בתביעות נגד עולים חדשים או תושבי ישראל הערבים (הפעם הכוונה ללאום)", אומר עורך הדין אבי חייט. "הפקיד שהחתים אותם לא דובר את שפתם, ולכן קל יותר להוכיח שהמידע לא הועבר להם בבהירות, ולמעשה – הם לא ידעו על מה חתמו".

כך, למשל, אחת התביעות שבהן מטפל עורך הדין חייט בימים אלה היא תביעה נגד שני ערבים של חייב שנמצא בתהליך פשיטת רגל, על סך 550,000 שקלים. "הערבים הם דוברי השפה הערבית, אבל הפקידים שהחתימו אותם הם דוברי עברית בלבד – דבר שמצביע על רשלנות של הבנק", הוא מספר. לדבריו, כשהבנקים נתקלים בטענות כאלה, הם בדרך כלל חוזרים בהם ומעדיפים להגיע להסדר ולגבות סכום נמוך באופן משמעותי, לעיתים תיקים כאלה נסג

עו"ד אבי חייט | צילום: יח"צ
עו"ד אבי חייט | צילום: יח"צ

רים בסך של  10,000 ש"ח (שהם פחות מ-5 אחוזים מסכום התביעה). זאת מפני שההליך המשפטי עצמו יקר, והן מפני שהבנק לא רוצה פסק דין שיופנה נגדו".

עו"ד חייט "מציין כי רבים מהאזרחים נמנעים לצאת למלחמה כנגד הבנקים בנושאים רבים, כגון בעלי עסקים שמצמצמים להם אשראי בנקאי באופן חד צדדי מתוך תפיסה שגויה הרווחת בציבור כי הבנק ינצח בכל מלחמה משפטית והדבר שגוי ומביא את הציבור ובעלי העסקים לשלם כסף שיכול היה לחסוך וחבל".

הביאה לדפוס: דורין רוטנשטרייך רובין

עו"ד אבי חייט ראש מחלקת חדלות פרעון ובנקים בחברת עורכי הדין ליאור כספי ושות' ומייעץ גם באתר פרקליטים

(כתבה ממומנת)

תגובות  (0 תגובות ב 0 דיונים)

הוסף תגובה