טחינת צעירות: במה שונה דין נהג צעיר מנהג רגיל

רשויות האכיפה נוקטות באפס סובלנות כלפי נהגים חדשים בכביש, אך חשוב לדעת שלפעמים ההחמרה היא לא מידתית ובמקרים בהם אתם עומדים בפני ענישה על עבירת תנועה שביצעתם, רצוי להיעזר בעורך דין מומחה. אל תהיו "צעירים"

עברתם את הטסט בהצלחה וקיבלתם רישיון נהיגה? מזל טוב. אתם נחשבים ל"נהגים חדשים" לתקופה של שנתיים ממועד קבלת רישיון הנהיגה. עם קבלת הרישיון יש כל מיני מגבלות, הגבלות והתניות לנהגים חדשים כמו נהג מלווה, הגבלה על מספר הסעת נוסעים וכן ביטוח חובה ומקיף יקרים מאד. אך ההבדל המהותי ביותר הוא שקיימת אפס סבלנות וסובלנות מצד רשות הרישוי ורשויות האכיפה כמו המשטרה ובתי המשפט כלפי נהגים חדשים.

בשל ריבוי המעורבות של נהגים חדשים בתאונות דרכים, קבעה רשות הרישוי דין שונה לנהג חדש לעומת נהג לא חדש. נהג חדש שהורשע בעבירות המנויות בתוספת השלישית לפקודת התעבורה, רישיונו יילקח אוטומטית ויחודש רק לאחר מבחן תאורתי. מבולבלים? אנסה לעשות קצת סדר.

מה הן עבירות התוספת השלישית?

נהיגה בלי רישיון נהיגה; נהיגה במהירות מופרזת; אי ציות לרמזור אדום; אי מתן זכות קדימה; נהיגה תחת השפעת סמים או אלכוהול; עקיפה מסוכנת; סיוע ברכבו לעוון או לפשע ועוד. את הרשימה המלאה ניתן לראות באתר רשות הרישוי.

במה מתבטא הדין השונה לנהג החדש?

נהיגה במהירות מופרזת היא אחת העבירות החמורות והנפוצות ביותר אצל נהגים חדשים, שהם גם צעירים בדרך כלל. בתחילת דרכם על הכביש מנסים צעירים רבים לעשות רושם ולהראות את ביצועיהם לחברים במכונית ובכך מסתבכים עם החוק.

כשנהג וותיק נתפס נוהג במהירות מופרזת, הוא יקבל למשל דו"ח לתשלום בסך 750 ₪ וכן 8 נקודות. אם מדובר בנהג חדש, רישיונו יישלל ויחודש כאמור רק לאחר מבחן התיאוריה. כמו כן, אם נפסל נהג חדש לתקופה בת 3 חודשים ומעלה ע"י בית משפט, בכל עבירה שהיא, הוא יידרש שוב למבחן תאוריה וטסט. במידה ויעבור את המבחנים, צפויה לו גזירה נוספת – הוא יישאר בסטאטוס של נהג חדש למשך שנתיים נוספות.

* יש לכם שאלות? הכנסו לפורום נהיגה בשכרות ותחת השפעת סם*

 

עו"ד מומחה יכול להקל בעונש הנפסק לנהג חדש

עו"ד אורית דמתי
עו"ד אורית דמתי | צילום: יח"צ

יש עדיין מה לעשות למרות אפס הסובלנות וההחמרה בעונשם של נהגים חדשים. עו"ד מומחה בתעבורה יכול לעזור לכם להוכיח את חפותכם ולדאוג להמיר את סעיף האישום בזה שאכן ביצעתם, שיתכן ואינו מופיע בתוספת השלישית. במקרה כזה, אין נקודות ואין מבחן תיאוריה מחדש, כמו גם אין שנתיים נוספות בסטאטוס של נהג חדש.

לכן, אני ממליצה ללקוחותיי הנהגים החדשים – אל תמהרו לשלם את הדו"ח ובחרו להישפט. במשפט עצמו, כאמור, יכול עורך הדין שלכם להמיר את העבירות בגינן אתם נשפטים לעבירות שאכן ביצעתן  ולמנוע את רוע הגזירה, כי לא תמיד זה מגיע לכם.

בכל מקרה – נהגו בזהירות.

 

הביאה לדפוס: רונית מורגנשטרן

עו"ד אורית דמתי מתמחה בכתבי אישום בתעבורה ומייעצת גם באתר פרקליטים

מחפשים עורך דין? נבחרת המומחים של אתר פרקליטים עומדת לרשותכם

(כתבה ממומנת)

תגובות  (0 תגובות ב 0 דיונים)

הוסף תגובה