יש לכם גרין קארד? אתם צריכים לשלם לרשויות המס האמריקאיות

לפי חוק ה-FATCA הבנקים בישראל מחויבים לדווח על כל חשבון שיש לו זיקה אמריקאית, והכוונה לא רק לאזרחי ארה"ב: גם בעלי גרין קארד וגם מנהלי חברות שבהן יש לפחות 10% אחזקות בידי אמריקאי, צריכים לשלם. מה אומר החוק ומי צריך לחשוש? כל המידע שחשוב לדעת

לאחרונה הוגשה מחדש בכנסת הצעת חוק לתיקון פקודת מס הכנסה שתכליתה, בין היתר, לאפשר לרשויות המס בישראל להעביר מידע לשלטונות ארה"ב על "אמריקאים" המחזיקים חשבונות בנק בישראל, וכן למדינות אחרות ב – OECD בהתאם לסטנדרט בינלאומי לחילופי מידע (CRS).

חוק ה-FATCA והקשר שלו לישראל

ביולי 2013 נכנס לתוקפו בארה"ב חוק ה-FATCA) Foreign Accounts Tax Compliance Act), שמטרתו להעמיק את גביית המסים בארה"ב על הכנסות מנכסים מחוץ לגבולות ארה"ב. אף על פי שהחוק מתמקד בחייבים אמריקאים, בפועל הוא מטיל חובות על גופים ומוסדות בנקאיים ופיננסיים שאינם יושבים בארה"ב. החוק האמריקאי מחייב את הגופים הפיננסיים להעביר לו כל מידע שיש להם על לקוחותיהם האמריקאים ועל נכסיהם, שאם לא כן, ינוכה מס של 30% על כל הכנסה שאותו בנק יקבל בארה"ב, עבור עצמו או עבור לקוחותיו, ועל התמורה שתהיה לו ממכירת נכסים אמריקאים.

כבר ביוני 2014 נחתם הסכם ליישום הוראות ה-FATCA בין ישראל לארה"ב. על פי ההסכם שנחתם בהתאם להמלצות ועדת פרידה ישראלי, הבנקים ידווחו לרשות המיסים הישראלית שתעביר את הדיווחים לממשלת ארה"ב. הדבר מחייב היערכות מידית של בעלי חשבונות בישראל שיש להם זיקה אמריקאית או זיקה למדינות ה- OECD.

מיהו "אמריקאי" לעניין זה?

ההגדרה רחבה – "U.S Person" – כוללת לא רק את אזרחי ארה"ב, אלא גם בעלי גרין קארד, תושבי ארה"ב ותאגידים הרשומים בארה"ב (כולל נאמנויות). גם בעלי אזרחות כפולה ייחשבו כאמריקאים לעניין זה, אף אם הם מתגוררים מחוץ לארה"ב. באשר לתאגידים נקבע כי די בכך שמי שעונה להגדרת אמריקני מחזיק ב-10% מהאחזקות בתאגיד שאינו אמריקני, כדי שאותו תאגיד ייחשב כלקוח אמריקני בכפוף למספר תקנות פטור.

ככל הנראה חברות רבות בישראל, שלהן בעלי מניות מהותיים אמריקאים, כלל לא יודעות שהן הפכו ל-"אמריקאיות" ונתונות לחובות הדיווח במסגרת ה – FATCA.

כיצד הבנקים מיישמים בשטח?

כבר היום, לקוחות "החשודים" כאמריקאים נדרשים לחתום על טופס דיווח W-9, שבו הם מצהירים שהם מדווחים לרשות המיסים בארה"ב. הטופס גם מסמיך, בין היתר, את הבנק להעביר את המידע לרשויות בארה"ב. כבר היום חלק מהבנקים בישראל מסרבים לבצע העברות כספים מתוך החשבון ללא חתימה על הטופס.

כך למשל, אמריקאי המוכר נכס מקרקעין בישראל אינו יכול להעביר את התמורה מחשבונו בישראל לחשבון בחו"ל, ללא חתימה על הטופס האמור. במסגרת ההעברה, הלקוח מדווח ומסומן במערכת ה-SWIFT לבנק הנעבר כ-U.S Person.

לאחרונה, החלו הבנקים להחתים לקוחות חדשים (יחידים וחברות כאחד) על טפסים מיוחדים שנועדו לברר את זהות בעלי החשבון וזיקתם לארה"ב, במסגרת ההיערכות ליישום הוראות ה- FATCA.

האם התנהלות הבנקים מהווה הפרת חיסיון?

יש להבחין בין הקפאה של כספים בחשבון כאמצעי לחץ לחתום על טופסי ההצהרה, לבין סירוב של הבנק לפתוח חשבון חדש או דרישה לסגירת החשבון. במצב הראשון, בהיעדר רגולציה מתאימה בישראל, לדעתי הבנק אינו רשאי לכאורה להקפיא כספים בחשבון והוא חשוף לתביעת נזיקין בגין כל נזק שייגרם ללקוח כתוצאה מכך. עם זאת, הפסיקה בישראל בעניין זה מועטה ביותר ואינה אחידה.

בסיטואציה השנייה המצב המשפטי אינו ברור; בהנחיה שפרסם בנק ישראל עוד באפריל 2014, צוין כי "סירוב להעניק שירותים בנקאיים", בנסיבות האמורות, "ייחשב כסירוב סביר לעניין חוק הבנקאות (שירות ללקוח)".  עם זאת, יש לזכור כי הנחיית בנק ישראל אינה בגדר חוק ואין לדעת מה תהיה עמדת בתי המשפט אם וכאשר הדבר יגיע לפתחם.

כך או כך, במסגרת הרגולציה המונחת היום על שולחן הכנסת, חוסר הוודאות המשפטית הקיים היום אמור להיפסק, ובכך תיפתח דרך ליישום מלא של הוראות ה-FATCA בישראל. החוק הצפוי עשוי להטיל גם סנקציות אישיות על עובדי בנק שלא יזהו מידע רלוונטי על בעלי חשבונות או שיסייעו להם להעלים מס.

עו"ד איתי הכהן
עו"ד איתי הכהן

מי צריך לחשוש?

בישראל חיים לא מעט ישראלים הנחשבים לפי כללי ה-FATCA כ-U.S Person. אלה מהם שהקפידו לדווח באופן מלא ושוטף לשלטונות המס בארה"ב "מסודרים" מבחינת השלטונות האמריקאים, ואין להם כל בעיה לחתום על הטפסים.

עם זאת, קרוב לוודאי שחילופי המידע עם ממשלת ארה"ב ייעשו על בסיס הדדי. ועל כן, ההמלצה היא לאותם ישראלים המחזיקים בחשבונות בארה"ב שלא דווחו בישראל, להסדיר במקביל את ענייניהם מול רשות המיסים בארץ. וזאת במסגרת הליך גילוי מרצון שההקלות הכלולות בו אמורות להסתיים בסוף.

באשר לאותם ישראלים הנחשבים אמריקאים לעניין חוק ה– FATCA ולא הגישו את דיווחיהם ל –IRS האמריקאי כנדרש שם, פתוחה גם בפניהם הדרך להסדיר את העניין במסגרת הליך גילוי מרצון אמריקאי, הכולל גם הסדרה של הדיווחים וקבלת מספר ID לצורך ה – Social Security האמריקאי.

כדאי לנקוט יוזמה

אין ספק כי טבעת ה-FATCA הולכת ומתהדקת ועל כן מומלץ לאמריקאים החיים בישראל שלא לטמון את ראשם בחול, אלא לנקוט יוזמה בטרם הרשויות יגיעו אליהם. כדאי למי שמחזיק בחשבונות לא מדווחים בחו"ל לנצל את חלון ההזדמנויות הפתוח, ולהסדיר את ענייניו גם במסגרת הליך גילוי מרצון ישראלי. את המהלך המשולב יש לבצע בזהירות ולאחר התייעצות עם מומחה בתחום.

הכותב עו"ד איתי הכהן, מתמחה במיסוי בינלאומי ומייעץ באתר פרקליטים

מחפשים עורך דין? נבחרת המומחים של אתר פרקליטים עומדת לרשותכם

(כתבה ממומנת)

תגובות  (2 תגובות ב 2 דיונים)

הוסף תגובה

תגובתך נשלחה בהצלחה וממתינה לאישור
  • 2.
    הכותב המושכל שכח משהו קטן ...
  • 1.
    Green Card Holders not necessarily treated as a US Person for Taxation Purposes