כל מה שרציתם לדעת על קבלת דרכון ספרדי עבור צאצאי מגורשי ספרד

אם אתם ישראלים המעוניינים באזרחות אירופאית, ייתכן שאתם זכאים לקבל אזרחות ספרדית כצאצאי יהדות מגורשי ספרד, בהתאם לעמידה בקריטריונים הנדרשים בחוק הספרדי חדש. מה הם התנאים לקבלת האזרחות וכיצד ניתן להגיש בקשה? המדריך המלא

ב-1 באוקטובר 2015, חוקקה ממשלת ספרד חוק למתן אזרחות ספרדית, עבור כל אותם יהודים אשר יכולים להוכיח כי הם צאצאי יהודים שגורשו מספרד במאה ה- 15. החוק מאפשר, באופן יוצא דופן, קבלת אזרחות ספרדית ללא ויתור על האזרחות הנוכחית, וללא דרישה להשתקעות פיזית בספרד. ספרד מבקשת לתקן עוול היסטורי כלפי האוכלוסייה היהודית הספרדית, ולכן מאפשרת קבלת אזרחות ספרדית עבור צאצאי המגורשים בתנאים מיוחדים לתקופה מוגבלת.

עד מתי יש להגיש את הבקשה לקבלת אזרחות ספרדית?

חשוב לציין כי כרגע החוק תקף לתקופה של 3 שנים בלבד, לכן כל מי שמעוניין לבדוק את זכאותו, או להגיש בקשה לקבלת אזרחות ספרדית, חייב לפעול בהקדם. ייתכן כי החוק יוארך לשנה אחת נוספת, אולם בכל אופן נראה כי מדובר בחלון הזדמנויות מוגבל. החוק יישאר בתוקף לאחר התקופה הנ"ל עבור מקרים יוצאי דופן, או במקרים הומניטאריים מיוחדים.

כיצד אדע האם אני זכאי/ת לאזרחות ספרדית?

כדי לקבל אזרחות ספרדית חובה להוכיח קשר משפחתי אל צאצאי מגורשי ספרד. קיימת רשימה של אלפי שמות משפחה שפרסמה ממשלת ספרד, כאשר כל בעלי שם משפחה המופיע ברשימה, עשויים להיות זכאים לקבל אזרחות ספרדית.

מה הן דרישות החוק לקבלת אזרחות?

התנאי הראשון למימוש הזכאות לאזרחות ספרדית, עובר בהצגת הוכחות לקשר משפחתי אל יהודים מגורשי ספרד. החוק מציין דרכים שונות להוכחת קשר משפחתי אל מגורשי ספרד, לדוגמא: קבלת אישור של התאחדות הקהילות היהודיות בספרד. יש לציין כי ארגון התאחדות הקהילות היהודיות בספרד פועל בשיתוף פעולה עם ארגונים בישראל, להם ניתנה הסמכות להנפיק אישורים בארץ. כמו כן, הבאת אישור של רב הקהילה, או ראש ארגון יהודי יהווה הוכחה מספקת. קיימות דרכים נוספות להוכחת הקשר המשפחתי בצורת מסמכים עתיקים, כגון; כתובה, הוכחות למסמכים בשפת הלדינו במשפחה, תעודות לידה, ספרי שושלות יוחסין, או כל הוכחה אחרת עשויים לספק את הרשויות בספרד.

התנאי השני לקבלת אזרחות ספרדית, הינו הוכחה של קיום קשר של מבקש האזרחות עם ספרד. חשוב להדגיש כי לא מדובר בדרישה לקשר חזק או קרוב במיוחד אל ספרד, אולם חובה להוכיח קשר כלשהו. למה הכוונה ב"קיום קשר"? יש להביא הוכחות לחברות בארגון ספרדי, למשפחה בספרד, ללימודי השפה הספרדית או לדינו, לבעלות על נכסים בספרד, או לקשר כלכלי עם ספרד כגון אחזקת מניות בחברה ספרדית, לימודים בספרד וכדומה.

התנאי השלישי כולל עמידה מוצלחת בשני מבחנים: המבחן הראשון הוא מבחן בסיסי בשפה הספרדית. המבחן השני הוא מבחן בהיסטוריה, חוקה ותרבות ספרדית. חשוב לציין כי המבחנים מתבצעים בישראל.

עו"ד יהושע פקס | צילום: יח"צ
עו"ד יהושע פקס | צילום: יח"צ

כמו כן, מי שמבקש אזרחות ספרדית יידרש להציג תעודת לידה מתורגמת לספרדית ומאומתת כדין, וכן, להוכיח היעדר עבר פלילי, לכן יידרשו להגיש תעודת יושר עדכנית מחצי השנה האחרונה לגבי היעדר רישום פלילי. הליך קבלת האזרחות הספרדית עבור צאצאי מגורשי ספרד כולל טיסה אחת אל ספרד. לאחר אישור קבלת האזרחות, מבקש האזרחות יתבקש להישבע אמונים למלך ספרד ולחוקה הספרדית, יירשם במרשם האוכלוסין הספרדי כאזרח ספרדי, ויוכל לממש את זכותו לקבל דרכון ספרדי.

מה היתרונות של דרכון ספרדי?

היתרונות של אחזקת דרכון ספרדי הם רבים. ניתן יהיה כמובן לגור בספרד כאזרח. בנוסף, כאזרח מדינה החברה באיחוד האירופי, אפשר יהיה גם להתגורר במדינות אחרות באירופה. יתר על כן, אזרחי ספרד פטורים מהדרישה לקבל ויזה מראש בעת כניסה לביקור בארצות הברית. אזרחי ספרד יכולים גם לקבל ויזות אחרות בקלות יותר מאשר אזרחי ישראל, כגון ויזת השקעה בארה"ב מסוג E2, אשר סגורה בפני ישראלים, אולם פתוחה עבור אזרחי ספרד.

עו"ד יהושוע פקס מתמחה במעמד, אזרחות והגירה ובאשרות שהיה ומייעץ גם באתר פרקליטים

(כתבה ממומנת)

תגובות  (0 תגובות ב 0 דיונים)

הוסף תגובה