למה אנשים שמבצעים הליך אימוץ צריכים להכיר את תסמונת האלכוהול העוברי?

תסמונת האלכוהול העוברי הינה תסמונת בה לוקים לא מעט ילדים שאומצו ממדינות מזרח אירופה. זו תסמונת אשר בגינה מוגשות, במקרים ראויים, תביעות נזיקין כנגד גורמים המעורבים בהליכי האימוץ

מעת לעת מגיעים למשרדנו הורים אשר אימצו ילדים מארצות מזרח אירופה, שגילו לתדהמתם, כי ילדם המאומץ לוקה בתסמונת האלכוהול העוברי, למרות הבדיקות הרפואיות שבוצעו לילד טרם האימוץ וקבעו שהוא בריא. בחלק מאותם מקרים, תיתכן עילת תביעה כנגד הרופא שבדק את הילד טרם האימוץ, או כנגד העמותה האחראית על הליכי האימוץ, בגין נזקים שונים הנגזרים ממצבו של הילד המאומץ. מדובר באותם מקרים בהם רמת החשד לקיומה של התסמונת הייתה צריכה להיותה גבוהה במיוחד, לדוגמה, כאשר קיימים פרטים זמינים אודות הרגלי השתייה של האם במהלך ההיריון, אשר לא דווחו להורים המאמצים או כאשר הרופא, שנשלח טרם האימוץ לבדיקת הילד, לא זיהה תסמינים קליניים גלויים כגון תווי פנים או דפוס התנהגות האופייניים לתסמונת, ולא יידע את ההורים המאמצים על החשד לקיומה.

ההמלצה להימנע משתיית אלכוהול, או לכל הפחות להפחית את צריכתו, מוכרת לנשים רבות במהלך תקופת ההיריון, אולם רבות מהן אינן מודעות לקיומה של תסמונת האלכוהול העוברי, העלולה לגרום לנזקים התפתחותיים ורפואיים בלתי הפיכים לעובר. כיצד מזיק האלכוהול לעובר? האתנול המצוי במשקאות חריפים עובר באופן חופשי דרך השלייה מהאם לעוברה ועלול לפגוע באיברי העובר המתפתח. מאחר שלא ידוע כיום מהי כמות האלכוהול הבטוחה עבור העובר, המלצת מרבית ארגוני הבריאות בעולם הינה להימנע לחלוטין מצריכת אלכוהול במהלך כל תקופת ההיריון וטרם הכניסה להיריון.

סינדרום האלכוהול העוברי, המכונה Fetal Alcohol Syndrome) FAS), הוגדר כבר בשנת 1973, והוא מתאר מצב של תסמונת מלאה, כלומר, מצב בו מתבטאים כלל התסמינים האופייניים לעובר אשר נחשף לאלכוהול במהלך ההיריון. אולם במרבית המקרים התסמונת הינה חלקית, ומתבטאים אצל היילוד רק חלק מהתסמינים. כיום נהוג להשתמש במונח FASD, Fetal Alcohol Spectrum Disorder, המתאר ספקטרום של תסמינים אשר יכולים להתבטא אצל העובר לאחר חשיפה תוך רחמית לאלכוהול, כאשר בחלק מהמקרים יתבטאו כל התסמינים, ובחלק אחר יתבטאו חלקם.

למרות הקושי באבחונה טרם האימוץ, ישנם מקרים בהם ניתן וצריך לחשוד כי הילד לוקה בתסמונת

אז מה הם התסמינים המאפיינים של תסמונת האלכוהול העוברית? אבחון התסמונת מתבצע באמצעות 4 קריטריונים: הקריטריון הראשון הוא צריכה של אלכוהול ע"י האם במהלך ההיריון, אם מידע זה זמין. הקריטריון השני, הקל ביותר לזיהוי, הינו נוכחות תווי פנים האופייניים לתסמונת. קריטריון שלישי לאבחון הוא בעיות התפתחותיות של התינוק. הקריטריון האחרון הינו נזק מוחי ובעיות התנהגותיות, אשר עלולים להתבטא, בין היתר, בתוקפנות, אגרסיביות, הפרעות קשב, היפראקטיביות, ליקויי למידה, חסרים אינטלקטואליים או קוגניטיביים, ופגיעה ביכולת החברתית.

* יש לכם שאלות? הכנסו לפורום רשלנות
ברפואת מיילדות, היריון וגניקולוגיה *

 

עו"ד דורון כספי | צילום: יח"צ
עו"ד דורון כספי | צילום: יח"צ

שכיחות התסמונת משתנה בארצות שונות, בהתאם להרגלי השתייה של האוכלוסייה. לאור שכיחות גבוהה יחסית של התסמונת בארצות מזרח אירופה, בעיקר בקרב נשים ממעמד סוציו אקונומי נמוך, ילדים המאומצים ממדינות אלה נמצאים בסיכון מוגבר ללקות בתסמונת. מחקרים שונים מראים כי שכיחות התסמונת (בכל דרגות החומרה) בבתי יתומים במזרח אירופה, מגיעה עד כדי 40-50% מקרב החוסים. בעזרת בדיקות רפואיות המתבצעות טרם האימוץ, חלק מהילדים (בפרט אלו עם תסמינים בולטים) מאובחנים טרם אימוצם, אולם מדובר בעיקר בילדים הלוקים בתסמונת המלאה, אותה קל יותר לאבחן.

כאשר התסמונת איננה מלאה, פעמים רבות ישנו קושי באבחונה טרם האימוץ, שכן המאפיינים ההתנהגותיים והקוגניטיביים באים לביטוי בגיל יותר מאוחר' ואינם ניתנים לאבחון בקרב תינוקות במועד בו מתקיימים הליכי האימוץ. הקושי לאבחון מוקדם בהעדר תסמינים בולטים מתגבר נוכח היעדר מידע על ההורים הביולוגיים, וכן בהיעדר תמריץ מצד בתי יתומים למסירת מידע אמין, שכן מטרתם הינה השלמת הליך האימוץ לטובת הילדים החוסים שם.

השפעתה של התסמונת על חיי הילד הינה רחבת טווח, החל מבעיות גופניות שונות ועד השלכות בתחום הלימודי וההתנהגותי, הגורמות לקשיי השתלבות בחברה. התסמונת הינה חשוכת מרפא, אך ניתן לטפל בחלק מן התסמינים המאפיינים אותה ובכך לנסות לתרום לשילוב הילד בחברה.

עורך דין דניאל סרור
עו"ד דניאל סרור | צילום: יח"צ

בנוסף, לתסמונת השלכות רבות הן עבור משפחתו של הילד הלוקה בה והן עבור החברה. הילדים הלוקים בה זקוקים לטיפול מורכב, הכרוך, מטבע הדברים, בעלות גבוהה. רבים מהם ילמדו במסגרת החינוך המיוחד ויתקשו להסתדר במסגרות רגילות. רבים מהם, ללא אבחנה וטיפול הולם, לא יצליחו לקיים חיים עצמאיים.

למרות הקושי באבחונה טרם האימוץ, ישנם מקרים בהם ניתן וצריך לחשוד כי הילד לוקה בתסמונת לאור ממצאי בדיקות רפואיות הנערכות, או לאור מידע הקיים אודות הרגלי השתייה של האם הביולוגית במהלך ההיריון. במקרים ראויים, בהם צריך היה לאבחן את התסמונת וליידע את ההורים המאמצים על כך, תיתכן קיומה של עילת תביעה נזיקית כנגד הגורמים המעורבים בהליך האימוץ.

 

משרד עורכי הדין כספי סרור ושות' מתמחה בענייני רשלנות רפואית ומייעץ גם באתר פרקליטים

מחפשים עורך דין? נבחרת המומחים של אתר פרקליטים עומדת לרשותכם

(כתבה ממומנת)

תגובות  (0 תגובות ב 0 דיונים)

הוסף תגובה