מהפכה בעולם הגירושין בישראל: ביטול הנוהג ״כל הקודם זוכה" בניהול תיק גירושין

מה שקובע היכן תתנהל תביעת הגירושין, בבית הדין הרבני או בבית המשפט לענייני משפחה, היה עד היום מרוץ הסמכויות בין הבעל לאישה. אך פסיקה חדשה קבעה באופן תקדימי שניתן לערער על הנוהג הישן והכובל כאשר טובת הילד עומדת לנגד עיני בית המשפט

עד היום מרוץ הסמכויות קבע איפה יתנהלו התביעות הקשורות בגירושין. האם בבית הדין הרבני? או שמא בבית המשפט לענייני משפחה? כלומר, הצד שהזדרז והיה הראשון להגיש את התביעות, יכול היה לכרוך את כל מה שקשור בגירושין לאותו המקום שבו הוגשו התביעות קודם, ולבחור האם הוא רוצה לנהל את כל ההליכים שקשורים בתיק בבית הדין הרבני או בבית המשפט לענייני משפחה.

בתיק גירושין בניהולה של עורכת הדין זהר רון השתנה לראשונה הנוהג הישן, המגביל והכובל אשר קיים מאז הקמתה של מערכת המשפט בישראל ונוצר תקדים משפטי אשר מחולל מהפך.

בתביעת גירושין שהוגשה לגבי מזונות, משמורת, פירוק שיתוף והסדרי ראייה על ידי הבעל לבית הדין הרבני, האישה בקשה לקבל את דמי המזונות עבורה ועבור ילדיה מבית המשפט לענייני משפחה, מפני שחשבה ששם זכויותיה ימוצו במיטבן למרות שהחליטה לעזוב את בעלה ולהתגרש.

למרבה ההפתעה, המהלך של עורכת הדין זהר רון, המייצגת את האישה, הצליח ונוצר תקדים שלפיו נקבעו דמי המזונות בבית המשפט לענייני משפחה עבור האישה והילדים. הסכום שנקבע הינו ריאלי ותואם את הצרכים של האישה והילדים דבר אשר לרוב קשה יותר להשגה בבית הדין הרבני אשר מתייחס גם לסיבת הגירושין, ובמיוחד אם הסיבה נגרמת בגלל עזיבת האישה את הבעל, דבר אשר עלול להיות מוגדר בבית הדין הרבני כאישה מורדת ולפגוע בזכויותיה הכלכליות.

* יש לכם שאלות? היכנסו לפורום גירושין*

עוד בעיה בה נתקלים לרוב בבית הדין הרבני, הינה טענת הרבנים לפיה האישה יכולה להיות המפרנסת העיקרית, במיוחד בין זוגות בהם הבעל הוא תלמיד ישיבה שלא מביא משכורת הביתה. הבעל התנגד לקביעת המזונות בבית המשפט לענייני משפחה ואף השיג החלטה מבית הדין הרבני כי להם הסמכות לדון בכל הדברים הכרוכים הקשורים בגירושין, אולם עורכת הדין זהר רון לא וויתרה וכבר למעלה משנה שלמה שהמזונות משולמים על פי החלטת בית המשפט לענייני משפחה למרות ההתנגדות הנחרצת של בא כוח הצד השני ושל בית הדין הרבני.

השינוי הזה מאפשר גם לנשים שעוזבות את בעליהן או שבוחרות בבן זוג אחר, למרות היותן נשואות, לא להינזק מבחינה כספית ולהגן על האינטרסים הכלכליים שלהן ושל ילדיהן. זהו מהפך בעניין הסמכות הדיונית במדינת ישראל ותקדים שיכול להציל נשים רבות מגזר דין לחיי עוני.

עורכת הדין זהר רון, נוטריון, מגשרת ובוררת מטפלת בענייני משפחה ומייעצת גם באתר פרקליטים

מחפשים עורך דין? נבחרת המומחים של אתר פרקליטים עומדת לרשותכם

(כתבה ממומנת)

תגובות  (5 תגובות ב 4 דיונים)

הוסף תגובה

תגובתך נשלחה בהצלחה וממתינה לאישור
 • 4.
  התקדים קרה כבר ב-1997
 • 3.
  הדבר האחרון שמעניין בבית המשפט למשפחה זו טובת הילדים
 • 2.
  הכל רק לאישה כאילו הגבר הוא לא בן אנוש
 • 1.
  קשקוש. בימ"ש לעניניי משפחה איננו קובע תקדימים מחייבים.