"מה פירוש המושג "מתחם הענישה" ומתי אפשר לחרוג ממנו?

חוק העונשין מגדיר את מידת העונש המקסימלי לו צפוי העובר על החוק בכל עבירה ועבירה. בית המשפט הוא זה שקובע את מתחם הענישה, וככזה הוא רשאי לחרוג ממנו על פי שיקולו של השופט. מתי זה קורה ואת מי זה משרת?

בשנת 2012 נכנס לתוקף תיקון 113 לחוק העונשין, העוסק בהבניית שיקול הדעת בענישה. התיקון קובע שבית המשפט חייב לקבוע את "מתחם העונש ההולם" בהתאם לעיקרון ההלימה, שמשמעותו – יחס הולם בין חומרת העברה, נסיבות המעשה ומידת אשמתו של הנאשם לבין סוג ומידת העונש שיוטל עליו.

כך למשל, אם השופט קובע שמתחם הענישה הוא מאסר בן שנתיים עד 4 שנים, ייקבע עונש בתוך המתחם בהתאם לנסיבות. יש לציין, כי גם התביעה וגם ההגנה יכולות להציע מתחם ענישה והשופט יכול להתחשב בהן. עד לתיקון החוק היו בתי המשפט גוזרים את עונשו של הנאשם לאחר ששמעו את טיעוני התביעה וההגנה ואת הנסיבות לחומרה או לקולה.

ביה"מ רשאי לחרוג ממתחם הענישה

ואולם יש מקרים בהם רשאי בית המשפט לחרוג ממתחם העונש ההולם, וזאת משיקולים של שיקום הנאשם ולהיפך, למשל משיקול של הגנה על שלום הציבור. לדוגמא: לגבי נאשם בעברת סחר בסמים, קבע בית המשפט מתחם ענישה של שנתיים עד 4 שנים, אבל בסופו של דבר גזר עליו שנת מאסר אחת בלבד. זאת משום שנמצאו נסיבות מקלות לפיהן הנאשם משתקם, עובר טיפול וכדומה. במקרה הפוך, בית המשפט גזר 5 שנים על הנאשם, משום שמדובר באדם שעבר את העבירה הזאת פעמים רבות בעבר והוכח שמכר סמים לתלמידים בבתי ספר, לכן יש להגן על הציבור מפניו ולהחמיר בעונשו.

יש לציין, כי גם הסנגור וגם התובע יכולים לבקש חריגה מהמתחם לאור נסיבות שהם יכולים להציג. ובית המשפט פוסק לאחר שמיעת הבקשות.

עורך הדין אילן כץ
עורך הדין אילן כץ | צילום: יחצ

לאחרונה ייצגתי נאשם ששדד עובדת זרה בבית משפט השלום בתל אביב. הנאשם, כבן 26, עקב אחר המתלוננת מרגע שיצאה מהבנק, ניגש אליה ושאל אותה היכן הבנק, כאשר המתלוננת השיבה לו והצביעה על הבנק, תקף אותה הנאשם – הוא הכה אותה בחוזקה ביד שמאל וחטף ממנה שקית שהכילה כסף מזומן, דרכון וטלפון סלולרי וברח.

מתחם הענישה שנקבע הוא בין 6 ל-12 חדשי מאסר שיכולים להיות מומרים בעבודות שירות. לאחר שהנאשם הביע חרטה על המעשה, נגמל מסמים, השתקם, הוכיח כי הוא עובד ומפרנס את משפחתו ואף קיבל המלצות משירותי המבחן, השתכנע בית המשפט שיש נסיבות להקל בגזר דינו וקבע 6 חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים. כמו כן הוא חויב ב-300 שעות שירות למען הציבור וצו מבחן, שפירושו פיקוח של קצין מבחן, למשך שנה.

לקריאת פסק הדין המלא>>

עו"ד אילן כץ מתמחה במשפט פלילי וצבאי ומייעץ גם באתר פרקליטים ומנהל את פורום דיני צבא – משפט צבאי – חש"ץ

הביאה לדפוס – רונית מורגנשטרן

(כתבה ממומנת)

תגובות  (0 תגובות ב 0 דיונים)

הוסף תגובה