מחירי מבצע כל השנה: משתלם לקנות מכונס הנכסים

זה אמנם נתפס כדבר די מפוקפק, אבל קניית נכס מכונס נכסים זה צעד מאוד כדאי כלכלית. כונס הנכסים רוצה לסיים את תהליך המכירה במהירות, הנושים רוצים את כספם בהקדם, ואתם הקונים יכולים להיות אלו שתרוויחו מזה. מי בכלל צריך ירידי מכירות מיוחדים?

הליך כינוס הנכסים הוא הליך בו מעקלים בית או נכס יקר ערך של חייב על מנת לפרוע את חובו. ההליך נועד כדי להחזיר חובות שלא שולמו לנושים והוא מיושם לבקשת הנושה, וזאת לאחר ניסיונות קודמים לגביית החובות כמו פריסת החוב, עיקול ועוד, שלא הביאו לתוצאה המצופה של החזר החוב. רוב הליכי כינוס הנכסים לאנשים פרטיים מבוצעים לבקשת בנקים, למשל עקב משכנתא שלא משולמת, אך גם חובות מסוגים אחרים. לא מדובר בחובות קטנים של אלפי שקלים אלא בחובות של מאות אלפים ואף מיליוני שקלים בדרך כלל. כלומר, על כינוס נכסים יכול להורות בית משפט לרוב בעת הליך פשיטת רגל או רשם ההוצאה לפועל.

איך עובד ההליך?

בית המשפט או ההוצאה לפועל ממנים כונס נכסים (עו"ד של הנושה לרוב), שתופס את הנכסים של החייב (בדרך כלל דירה, רכב, ואולי גם יאכטה) ומשתלט עליהם. הכונס מבצע הערכת שמאי לנכסים ופועל למימושם באמצעות מכירתם. אם מדובר במפעל, ניתן גם לנהל אותו לתקופה שבה יעלה המפעל על פסי רווחיות ויאפשר החזר חובות, או השכרתו.

ישנם שלושה סוגי כינוס נכסים עיקריים:

  1. כינוס על פי דין החברות, שאינו מיועד לאדם הפרטי.
  2. כינוס נכסים באמצעות בית משפט, לרוב מחוזי, במסגרת הליך של פשיטת רגל. בית המשפט ממנה ככונס את עורך הדין של הנושה או עורך דין פרטי אחר שכל הצדדים מסכימים עליו.
  3. כינוס נכסים במסגרת ההוצאה לפועל ובסמכות רשם ההוצאה לפועל. במקרה זה ממונה עורך הדין של הנושה ככונס הנכסים של החייב.

משתלם לכולם

אחד היתרונות הבולטים בעת רכישת נכס באמצעות כונס נכסים הוא המחיר הנמוך בו ניתן להשיג את הנכסים הנמכרים. על-פי רוב מדובר במחירים נמוכים עד 15% ממחירי השוק, על מנת לאפשר מכירה מהירה וזריזה.

לאחר מינוי הכונס לנכס, מחייב בית המשפט את הכונס להזמין שמאי מוסמך, כדי שזה יעריך את שווי הנכס. הכונס מחויב לפרסם מועד להגשת הצעות בעיתונות ובאתר הכונס הראשי באינטרנט. במועד זה מוגשות הצעות של מתעניינים בנכס. הליך המכירה מסתיים בדרך כלל בהתמחרות בין המציעים במשרדו של הכונס. התמורה המתקבלת ממכירת כל נכס במסגרת הכינוס מתחלקת בין הנושים באופן יחסי, בהתאם לחלקם בחוב הכולל של כל הנושים. כל מכירה צריכה להיות מאושרת על ידי בית המשפט או ההוצאה לפועל.

* יש לכם שאלות? הכנסו לפורום הוצאה לפועל *

 

למכירת נכסים מכינוס נדבקה תדמית שלילית לא מוצדקת. לרכישת נכס מכינוס יש דווקא יתרונות רבים וברורים.

מחיר הנכס למכירה נקבע על פי הערכת שמאי וכפי שצוין זולים ממחירי השוק החופשי משמעותית. המציעים יכולים לבקש מהכונס עותק של הערכת השמאי ובאופן זה לדעת מראש את מחיר השוק של הנכס, מה שיכול לסייע להם בהגשת הצעת המחיר שלהם.

כמו כן, מאחר שכינוס הנכסים נועד להחזיר חובות לנושים, הרי שהכונס מעוניין ב"מימוש מהיר" של הנכסים. מגבלת הזמן כביכול מביאה להורדת מחירים משמעותית לעומת מחיר השוק של הנכס. לכן, מחירי נכסים בכינוס (דירות בעיקר) נמוכים ב-15% ולעיתים יותר ממחיר השוק. מחיר המימוש גם הוא מוערך על ידי השמאי, ומתחתיו בית המשפט אינו מאשר בדרך כלל את העסקה, לפחות לא בניסיונות הראשונים.

עוה"ד מוטי דזנה
עוה"ד מוטי דזנה | צילום: יח"צ

היתרון הגדול ביותר עבור הרוכשים נכס בהליך כינוס נכסים זה שהכונס דואג על פי חוק "לנקות" את הנכס מחובות, כמו שעבודים ועיקולים. הרוכש מקבל בעלות נקייה על הנכס ללא חשש מהתעוררות גורמים לא רצויים לאחר הרכישה, הדורשים כיסוי חוב או זכויות, כפי שקורה לא פעם ברכישת דירה יד שנייה בשוק החופשי. ברגע שהמכירה אושרה ע"י רשם הוצאה לפועל או בית המשפט, העניין הוא סופי ואף צד לא יכול לטעון לזכויות בנכס הנמכר בכינוס נכסים. לא בנק, לא בעל חוב אחר, לא אדם שנעשתה עמו עסקה פיקטיבית או עסקה כפולה, כפי שיש להיזהר מאלו בשוק החופשי. דירה שנמכרה בכינוס נכסים, היא נקייה לחלוטין ושייכת אך ורק לרוכש בר המזל.

חשוב לציין כי גם נושה פרטי יכול לפעול להליכי כינוס נכסים ולהתנהל באותו האופן. בד"כ הליך זה נעשה ע"י בנק אשר מלווה כסף ויש לו משכון על דירה.

הובא לדפוס בידי רונית מורגנשטרן

עו"ד מוטי דזנה מתמחה בהליכי הוצאה לפועל ופשיטת רגל ומייעץ גם באתר פרקליטים

מחפשים עורך דין? נבחרת המומחים של אתר פרקליטים עומדת לרשותכם

(כתבה ממומנת)

תגובות  (2 תגובות ב 2 דיונים)

הוסף תגובה

תגובתך נשלחה בהצלחה וממתינה לאישור
  • 2.
    קניית דירה מכונס לא מומלצת יש עליה קטרוג מצד האנשים שמכרו להם
  • 1.
    מה שלא מספרים לכם