נזילה בדירה שלכם גרמה לרטיבות אצל השכנים?

חשוב לדעת שגם אם יש לכם ביטוח צד ג', האחריות הסופית לתיקון הנזילה ונזקיה לשכנים היא עליכם בלבד

ביטוח צד ג' לדירה שאמור לכסות על נזקי מים, אמור לפתור בעיה של נזילה בדירה שלכם שגורמת לרטיבות בדירה שמתחתיכם, למשל. אך מסתבר שלא תמיד אפשר להסתפק בשירות שחברת הביטוח מספקת, ובעל הדירה הוא האחראי על תיקון ממצה של הנזילה ונזקיה לשכנים.

לאחרונה ייצגתי בני זוג בעלי דירה שסבלו מרטיבות בדירתם, עקב נזילה בחדר האמבטיה של הדירה שמעליהם. המקרה נדון בפני המפקחת על רישום המקרקעין בפתח תקווה בתיק 419/15.

התיקון היה חלקי ולא ממצה

עוה"ד מוטי דזנה
עוה"ד מוטי דזנה | צילום: יח"צ

בני הזוג שתבעו את בעלי הדירה שמעליהם, פנו מיד עם גילוי הרטיבות אל השכן שמעליהם. זה פנה לחברת הביטוח שלו, ששלחה שרברב כפי שהיא מחויבת. השרברב תיקן מה שראה לנכון וביצע אטימה מסביב לאמבט.

ואולם, התיקון שביצע השרברב מטעם חברת הביטוח היה חלקי, והנזילה לדירה שמתחת נמשכה. התובעים פנו שוב לשכן מלמעלה והוא שוב הפעיל את הביטוח שלו, החברה שוב שלחה שרברב ולבסוף פטרה את עצמה כשהודיעה לבעלי הדירה, שהנזק המדובר אינו באחריות חברת הביטוח.

בעקבות הצגת הטענות בפני המפקחת, היא הורתה על מינוי מומחה מטעמה שיבדוק את הנזילות בחדר האמבטיה של השכן מלמעלה. המומחה בדק את הנזילות באמצעות מצלמה תרמית ולא הסתפק במראה עיניים כמו האינסטלטור של חברת הביטוח. המומחה קבע, שהתיקון שנעשה היה נקודתי ולא ממצה, וכי יש לבצע טיפול היקפי בחדר האמבטיה.

מקרים רבים מגיעים לתביעה משפטית

בעקבות חוות דעת המומחה שמינתה המפקחת, היא הורתה על שיפוץ וטיפול היקפי בכל הצנרת והניקוז בחדר האמבטיה, וחייבה בהוצאות את הנתבע, כולל הוצאות המשפט – שכר טרחת חוות דעת המומחה ושכר טרחת עורך דין.

כדאי לזכור, גם אם יש לכם ביטוח שמכסה נזקי מים, האחריות על התיקון והנזקים שנגרמו לשכן, היא על בעלי הדירה. לכן יש מקרים רבים כאלה שמגיעים לתביעה משפטית והם נדונים במוסד המיועד לכך – מפקח על רישום מקרקעין מטעם משרד המשפטים. ברוב המקרים ניהול נכון, יכול להביא לתוצאות אפקטיביות ובמהירות רבה אף למקרי נזילות שנמשכו תקופות ארוכות, אך לא טופלו כיאות.

עו"ד מוטי זדנה, מומחה למשפט אזרחי ולנזקי רכוש, ומייעץ גם באתר פרקליטים

הביאה לדפוס: רונית מורגנשטרן

(כתבה ממומנת)

תגובות  (0 תגובות ב 0 דיונים)

הוסף תגובה