רוצים להתגרש? קודם תחויבו בהסדר התדיינות

עד לא מזמן זוג שנקלע לסכסוך בעקבות הגירושין, יכול היה להגיש תביעה בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני, אך בעוד כחודשיים יכנס לתוקפו חוק המחייב אותם להשתתף בסדרת מפגשי גישור והתדיינות לפני. עורכי הדין מתרעמים, אך יש מי שטוען שהחוק החדש יכול למנוע לא מעט מאבקים מיותרים ומכוערים

על פי החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה, שיזמה ח"כ מירב מיכאלי ועתיד להיכנס לתוקפו בעוד כחודשיים, זוג שנקלע לסכסוך עקב גירושין מחויב לפנות קודם כל למרכז ההתדיינות של בתי המשפט ולהשתתף בארבע פגישות. יש לציין, כי בשנה מוגשות בישראל כ-14 אלף בקשות לגירושין.

מדובר בחוק דרמטי, שעורכי הדין לענייני משפחה מתנגדים לו כמובן, משום שהוציאו אותם מהליך הגירושין בשלביו הראשונים לפחות. החוק אומר בעצם, שאי אפשר להגיש תביעות לבתי המשפט לענייני משפחה ולבית הדין הרבני, אלא בקשה על טופס ייחודי להתדיינות באמצעות מרכז הגישור, מה שדוחה את שלב התביעות לתקופה די ארוכה. אם עד כה כל אחד מבני הזוג שכר עורך דין ויצא למאבק – כשכל עו"ד מלבה את יצריו של הצד שהוא מייצג, מול בן הזוג השני – עכשיו הם מחויבים להתחיל את הליך הגירושין במהלך משותף.

עו"ד ומגשר יניב שוורצמן
עו"ד ומגשר יניב שוורצמן | צילום: יח"צ

מרכזי ההתדיינות הם יחידות סיוע של בתי המשפט ובית הדין הרבני, בו יושבים שני בני הזוג מול עובדים סוציאליים. בפגישות אלו הם מקבלים מידע רב הן בנושאים משפטיים אך גם בנושאים פסיכולוגיים כמו השפעת הגירושין על הילדים, טיפול זוגי ומהותו, הסדרי מזונות וראייה ועוד. משך המפגשים הוא 45 יום ולפי שיקול דעתה המקצועי של יחידת הסיוע, ניתן לצמצם את מספר הפגישות, ואף להאריך את התקופה. לבני הזוג מותר להביא לפגישות אלו עורכי דין, רק מתחום המשפחה והגישור, באישור היחידה בלבד.

בתום הפגישות ממליצה היחידה על ההסדר עבור בני הזוג; אם בני הזוג רוצים בגישור או בטיפול זוגי, היחידה מפנה אותם לגופים המתאימים. אם הם רוצים להמשיך לתביעה בבית המשפט, הם רשאים לעשות זאת. כל הסדר אליו יגיעו במרכז ההתדיינות של בית המשפט או בית הדין הרבני אליו הוגשה הבקשה, יכול לקבל תוקף של פסק דין.

חשוב לזכור כי מאבקים משפטיים בהליכי גירושין, שגם מלווים בידי עורכי הדין של שני הצדדים, הם לרוב מאוד מכוערים, עלולים להיות גדושים באלימות מילולית ולעיתים גם גופנית. הנזקים הנגרמים לילדים עקב הליכי גירושין כאלה מוכחים במחקרים. המהלך בו נקטה המדינה באמצעות החקיקה הנ"ל בא לרכך את ההליך ואולי גם להציל מדי פעם את חיי הנישואין של בני הזוג וחיי משפחתם.

הביאה לדפוס: רונית מורגנשטיין

עו"ד יניב שוורצמן, מגשר ויו"ר לשכת המגשרים בישראל, ומייעץ גם באתר פרקליטים

(כתבה ממומנת)

תגובות  (0 תגובות ב 0 דיונים)

הוסף תגובה