רשלנות רפואית בבדיקת איכות זרע

מקרי רשלנות רפואית במסגרת בדיקת איכות הזרע, כולל דוגמאות לתביעות ופסקי דין של בית המשפט שקבעו פיצויים בסכומים גבוהים בשל הרשלנות…

תאי זרע מיוצרים בגוף הגברים למטרת רבייה. הם נוצרים באשכים עם התחלת ההתבגרות המינית עד לסיום החיים. בדיקת איכות זרע כוללת: כיוון התנועה, רמת חומציות, רמת סוכר, המבנה, תנועתיות ועוד. במצב תקין כ-40% מכלל תאי הזרע בפליטה יהיו פוריים.

בדיקת זרע ניתן לעשות לצורכי הקפאת תאי זרע, תרומה, בירור עקרות אצל הגבר ובדיקת הצלחת ניתוח לכריתה או קשירה של צינור הזרע.

פליטה נורמאלית היא בנפח מעל שני מ"ל (מיליליטר) וריכוז התאים המינימאלי בה הוא של 20 מליון תאים במ"ל נוזל זרע, כשכמות הכדוריות הלבנות בו היא פחות ממיליון למ"ל. במקביל בזרע תקין מעל 25% מהתאים נמצאים בתנועה שאינה איטית.

חשוב לדעת, שבדיקת איכות זרע יכולה להתפרס על פני מספר חודשים משום שהרמה ואיכות הזרע מושפעות מגורמים שונים. בדומה לבדיקות אחרות, רשלנות רפואית יכולה להתרחש גם בבדיקת איכות זרע, לפניה, במהלכה ולאחריה.

קראו בהרחבה: על חובת הזהירות בנזיקין

מתי תתרחש רשלנות לפני בדיקת איכות זרע?

רשלנות נפוצה לפני בדיקת איכות זרע היא רשלנות באבחון הסיבה לחוסר הפוריות אצל הגבר, שיכול לנבוע מסיבות כגון חשיפה ממושכת לסמים ותרופות, רמות אסטרוגן גבוהות, טיפולי קרינה, טראומה פיסית לאשכים ועוד.

בדומה, גם הפניית גבר שיש חשד שסובל מבעיית פוריות לבדיקה אחת במקום מספר בדיקות יכולה להיות עילה להתרשלות.

רשלנות נפוצה אחרת היא בהכנה הספציפית לבדיקה. על מנת להפיק את התוצאה הגבוהה ביותר יידרש הגבר להימנע מלקיים יחסים שמסתיימים בפליטה למשך יומיים עד חמישה ימים, אך במקביל גם לקיים יחסים במשך שבוע-שבועיים טרם הבדיקה, משום שאחרי תקופה ארוכה ללא פליטה עלולה להתקבל תוצאה לא טובה.

היעדר הפניה לבדיקות גנטיות שיכולות לאתר מוטציה בפוריות של הגבר עלולה להיות גם היא עילה להגשת תביעת פיצויים בשל רשלנות רפואית. סיסטיק פיברוזיס ועיוותים מסוימים בכליות יכולים לגרום לתסמונת מולדת שבה כל או חלק מצינורות הרבייה חסרים ויכולת הובלת הזרע נפגמת. ההובלה נפגעת משום שהזרע שמנסה לצאת נלכד באשך ואינו יכול להיפלט.

אם הגבר ובת זוגו נושאים את הגנים למחלה קיים סיכוי של 25% שהרך הנולד יהיה חולה ולכן אי-ההפניה לבדיקה תהיה רשלנות רפואית.

רשלנות במהלך ביצוע בדיקת איכות זרע

רשלנות יכולה להתרחש גם בזמן הבדיקה, זאת אם נעשה שימוש בחומרים שאינם מתאימים או שהדגימה באיכות ירודה משום הזמן שחלף מהשפיכה.

בדיקת איכות הזרע מתבצעת על ידי בחינת דגימה בשפיכת זרע לכוס סטרילית. את הבדיקה ניתן לבצע בבית אם הנבדק גר קרוב ויכול להביא את הדגימה למרפאה בתוך שעה או במרפאות המיועדות לכך. חשוב גם שלא להשתמש בחומרי סיכה משום שהללו יכולים לגרום לתוצאות שגויות.

דרך אחרת ופחות מומלצת לביצוע הבדיקה היא בשפיכה לכוס בזמן קיום יחסי מין. אם מעוניינים לשפוך לקונדום יש להשתמש באחד שלא מכיל חומרים כימיים.

השמירה על הסטריליות חשובה מאד לצורך ביצוע הבדיקה ולכן אם משתמשים בקונדום חשוב להסירו בזהירות.

מקרי רשלנות רפואית יכולים להתרחש גם לאחר הבדיקה משום שבסיומה אסור להקפיא או לחמם את הדגימה ולעיתים יש גם צורך בדגימות נוספות.

בכל מקרה של חשש מפני רשלנות רפואית יש לפנות להתייעצות אישית עם עורך דין מנוסה, על מנת לבדוק את נסיבות הטיפול הרפואי שקיבלת והיקף הנזק שנגרם לך. כותב הכתבה, עורך הדין עופר סולר, מומחה בתחום הרשלנות הרפואית ומייצג נפגעים (בלבד) בתביעות פיצויים כנגד רופאים, קופות החולים ובתי החולים בישראל.

קראו עוד בנושא: הרופא הוא לא אלוהים!

 

(כתבה ממומנת)