תבואו בפעם אחרת: מתי ובאילו תנאים מותר למשטרה לבצע חיפוש אצלכם בבית?

מכירים את זה ששוטרים דופקים על דלתכם ודורשים לערוך חיפוש בבית? אנחנו מאוד מקווים שלא. אבל אם נקלעתם לסיטואציה כזו, חשוב שתדעו מה הן זכויותיכם, ובאילו מקרים מותר לכם לסרב לחיפוש

לא מעט פעמים מבצעת משטרת ישראל חיפוש בביתם של אזרחים לאחר שמתעורר החשד כי באותו הבית מתבצעת פעילות שאינה חוקית. חיפוש שכזה מותנה בקבלת צו מבית המשפט, אולם במספר מקרים חריגים יש בידי המשטרה הסמכות לבצע חיפוש ביתי ללא צו ואף ללא הסכמת הדיירים. כך למשל, כאשר אדם הנמצא בבית מבקש מהשוטרים עזרה, כאשר לשוטר יש חשד סביר להניח שמתבצעת בתוך הבית עבירה מסוג פשע, או כאשר נערך מרדף אחרי אדם הבורח ממעצר או מאסר.

החוק מתיר בידי השוטרים סמכות רחבה מספיק על מנת לקבוע האם יש חשד סביר לביצוע עבירה על מנת לערוך חיפוש ביתי, ולכן, על מנת שלא יתבצע ניצול לרעה של סמכות זו, חשוב מאוד לדעת את זכויותיכם במקרים אלו.

מהו בעצם חיפוש חוקי, ומתי הוא הופך בלתי חוקי?

כאמור, החוק קובע כי חיפוש ייערך רק על פי צו מטעם בית המשפט המתיר לשוטרים לעשות כן, להוציא המקרים המפורטים מעלה. יחד עם זאת, בכל חיפוש, בין אם על פי צו ובין שלא, ישנם מספר כללים אשר השוטרים מחויבים להם:

נוכחות עדים – בכל חיפוש ביתי חייבים להיות נוכחים לפחות שני עדים שאינם שוטרים המשמשים מעין "נציגי ציבור". מטרת סעיף זה הוא להבטיח כי החיפוש מתבצע על פי האמור בצו וכי השוטרים אינם מנסים להפליל את החשוד על ידי "שתילת" חפצים חשודים בביתו. החוק מחריג סעיף זה בשלושה מקרים: נסיבות העניין ודחיפותו אינם מאפשרים זאת (ואז יש לציין את הנסיבות בפרוטוקול שייערך); היתר משופט שלא לערוך את החיפוש בנוכחות עדים; החשוד התיר לשוטרים לערוך את החיפוש ללא נוכחות עדים (וגם זאת יש לציין בפרוטוקול).

* יש לכם שאלות? הכנסו לפורום משפט פלילי *

 

רישום החפצים – חובה על השוטרים המבצעים את החיפוש לערוך רשימה מסודרת של החפצים שנתפסו במהלך החיפוש ואת מיקומם בבית. כמו כן, חייבים השוטרים להודיע על מציאת החפץ ועל מיקומו ולא להזיזו ממקומו עד שהחשוד יאשר כי הוא ראה את החפץ בשלמותו במקומו המקורי. החשוד זכאי לקבל, על פי דרישתו, העתק של רשימה זו, אשר יהיה חתום גם על ידי העדים. חשוב להדגיש במקרה זה, שאם יש חשד שהחפץ אותו מחפשים מוסתר על ידי אדם הנמצא בבית בעת החיפוש, החוק מתיר לערוך חיפוש גם על גופו.

בכל מקרה בו מתבצע חיפוש בביתכם, עם או בלי צו חיפוש, מומלץ לתעד את מהלך החיפוש על ידי השוטרים, על מנת שיהווה ראיה בבית המשפט במקרה שתיאלצו להגיע לשם. תיעוד החיפוש הוא חוקי ומותר וזו זכותכם המלאה לעשות זאת.

האם מותר לסרב לחיפוש?

עורך הדין תומר אשש
עו"ד תומר אשש | צילום: יח"צ

התשובה הקצרה היא כן. מותר לכם לסרב לעריכת חיפוש בביתכם, כאשר אין בידי השוטרים צו חיפוש מבית המשפט. פסיקת בית המשפט העליון משנת 2012 חייבה את השוטרים לציין בפני החשוד את זכותו לסרב לחיפוש, ואף להבהיר לו כי סירוב כזה לא יפגע בזכויותיו בהמשך התהליך. העיקרון העומד מאחורי פסיקה זו הוא צמצום הפגיעה בזכות החוקתית לפרטיות, אשר מוגנת בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו. כאשר מדובר בחיפוש בהסכמה, מידת הפגיעה בזכות זו פוחתת, ולאדם שמורה הרשות למחול עליה, בתנאים מסוימים. למעשה, פסיקה זו הפכה את החיפוש ללא צו וללא הסכמת החשוד לבלתי חוקי.

התייעצו עם עורך דין כבר מהשלב הראשוני

בכל מקרה שבו יש חשש שהופרו זכויותיכם, או שנגרם לכם עוול, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין פלילי המתמחה בתחום. התייעצות עם איש מקצוע כבר מהשלב ההתחלתי תסייע לכם למצות את זכויותיכם, לגבש גרסה סדורה ואחידה ולהתמודד בצורה טובה יותר עם הסיטואציה הלא נעימה.

עו"ד תומר אשש מתמחה בייעוץ וליווי בחקירה ומייעץ גם באתר פרקליטים

מחפשים עורך דין? נבחרת המומחים של אתר פרקליטים עומדת לרשותכם

(כתבה ממומנת)

תגובות  (4 תגובות ב 2 דיונים)

הוסף תגובה

תגובתך נשלחה בהצלחה וממתינה לאישור
  • 2.
    חידוד קטן
  • 1.
    נערך בביתי חיפוש ואמרו יש צו מהלחץ לא בדקתי זה צו או עוד נייר >>>