תובענות ייצוגיות: הדרך הפתוחה ליחיד להתמודד מול גופים גדולים וחזקים

תובענה ייצוגית, המוכרת בשם "תביעה ייצוגית", היא הדרך המאפשרת לאדם יחיד או למספר אנשים קטן לתבוע בשם הרבה, ולעתים הרבה מאד, נפגעים שעניינם משותף או דומה.  בכך מוגברים מאד הכוח והיכולת בתביעה מול גופים גדולים: שהרי כעת התובע מייצג קבוצה שלמה של נפגעים. מה הם שלבי התהליך? והאם כל אחד יכול לתבוע?

היכולת של יחיד להתמודד מול גופים גדולים ועתירי משאבים כספיים, היא מוגבלת. והנה, בשנת 2006 נחקק חוק תובענות ייצוגיות שהביא לשיפור משמעותי מאד ביכולתו של אדם להתמודד מול גופים כאלו. החוק מכוון לתרום לשיפור מצבם של יחידים, בהתמודדותם מול גורמים עתירי כוח.

מהי תובענה ייצוגית?

התובע המייצג ועורכי דינו לוקחים על עצמם לייצג, ולתבוע בשם, כל מי שהפגיעה בהם הייתה דומה בעיקרה לזו שנפגע התובע. כל הנפגעים האלה ביחד נקראים "הקבוצה". כך גדל בהרבה כוח התביעה, לעומת האפשרות של היחיד לתבוע רק בשם עצמו. כמו כן, התובע יכול למנוע מעשי עוול כלפי אנשים רבים.

הניסיון ב-10 השנים שחלפו מאז חקיקת החוק מלמד, כי אכן במקרים רבים בתי המשפט רואים בחוק מכשיר לאכיפתם של חוקים ולמניעת מעשים לא ראויים, בפרט כאשר רשויות המדינה מתמהמהות ואינן מגנות על התושבים כפי שהיינו מצפים שיעשו.

על מה מוגשות לרוב תובענות ייצוגיות?

רוב התובענות הייצוגיות עוסקות בענייני צרכנות; כך למשל, כשבנק גובה סכומים מעבר למותר, או כשיצרן מטעה צרכנים לגבי מוצר שקנו ממנו, או כשהשירות הניתן על ידי ספק הוא לקוי או שנגבה עבורו (למשל, ע"י ספק סלולר) סכום גבוה מן המגיע. תובענות ייצוגיות מוגשות גם בעניינים הקשורים בחברות ביטוח ובקופות גמל, או כאשר קיים מפגע סביבתי, ובמקרה של עישון במקום ציבורי כשבעלי המקום אינם אוכפים את האיסור עליו. כך גם באפליה במוצרים, בשירותים, ובכניסה למקומות בידור ומקומות ציבוריים, באפליה בעבודה, בענייני עבודה בכלל, בתביעה כנגד עירייה, מועצה מקומית או הממשלה שגבו סכומים שלא כדין, וכן במקרים רבים נוספים.

* יש לכם שאלות? הכנסו לפורום תביעות ייצוגיות *

 

שני שלבים להליך התובענה הייצוגית

ההליך של התובענה הייצוגית הוא פשוט יחסית: תחילה בודק בית המשפט האם התביעה שהוגשה מתאימה לניהול לפי העיקרון הייצוגי; כלומר, האם להכיר בה כתובענה ייצוגית. זהו השלב בו נבדקים בדיקה ראשונית הבסיס המשפטי והעובדתי של התביעה, והאם הוא מספיק גדול ומצדיק שתידון כתובענה ייצוגית. (לרוב, בשלב הזה כשהנתבע רואה שהתביעה מבוססת, הוא נוטה להתפשר). אם התביעה עמדה במבחן בשלב הראשון, עובר בית המשפט לדון בפרטיה: גודל הקבוצה, הסכומים המגיעים, פרטי הנזק אם קרה, ומה מגיע לתובע ולעורך דינו. אגב, התובע אינו משלם אגרה או שכר טרחה עם הגשת התביעה.

הפיצוי בעת זכייה בתביעה ייצוגית

במקרה שהתביעה מאושרת כייצוגית ומתקבלת – התובע יהיה זכאי לגמול מיוחד הנובע ממאמציו וטרחתו, וגם עורכי הדין המייצגים יהיו זכאים אז לשכר טרחה שיפסוק בית המשפט. סכום זה יתווסף לפיצוי המגיע לכל אחד מחברי הקבוצה. אם חברי הקבוצה ניתנים לאיתור – כל אחד מהם יקבל חלק יחסי מהפיצוי שפסק בית המשפט. אם מדובר בפיצוי של 5 מיליון שקל לקבוצה של 5,000 איש, כל אחד מהם יקבל 1,000 ₪ (התובע עצמו יקבל יותר, כאמור). עקרון הייצוג חשוב במיוחד במקרה שבו הסכום המדובר לאדם יחיד הוא קטן יחסית. כך הדבר בהרבה מקרים של תביעות בתחום התקשורת: חיוב יחסית קטן בחשבון הטלפון הנייד יכול להיות משותף למאות אלפי צרכנים ואף ליותר.

לעיתים לא קל לזהות מי הם חברי הקבוצה. כך למשל במקרה בו חברה גדולה פוגעת בהרבה אנשים מבלי שהיה לה קשר ישיר איתם. כך במקרה של נזק סביבתי, וכך היה למשל במקרה בו הוסיפו סיליקון לחלב, מבלי לספר לצרכנים ואף הכחישו זאת. במקרה כזה, יכול בית המשפט לפסוק פיצוי גבוה שישמש לתועלת הציבור בכלל, רצוי בתחום בו הוגשה התביעה או קרוב אליו.

ההרתעה

עו"ד עמוס האוזנר
עו"ד עמוס האוזנר | צילום: יח"צ

כיום כל גוף גדול יודע שעליו לקחת בחשבון שאם יבצע מעשה אסור, או יימנע מקיום חובה, או לא ידאג למתן שירות כמתחייב, כלפי ציבור שלם – הוא מסתכן בכך שיאלץ לפצות קבוצה שלמה של נפגעים. לכן, גם במקרים רבים שבהם רואה הגוף הגדול שהתביעה עומדת להתקבל כייצוגית ויש לה בסיס, הם מציעים פשרה לתובע.

ביקורת בית המשפט

הסדר הנעשה בתובענה ייצוגית כפוף לביקורת של בית המשפט. בתי המשפט נועצים בהחלטתם עם היועץ המשפטי לממשלה וגורמי צרכנות או אחרים באותו התחום. רק לאחר קבלת תגובתם, ופתיחת ההסדר לביקורת ציבורית, יאושר ההסדר.

לסיכום, כדאי שאנשים ישימו לב לפגיעה אפשרית שקרתה להם, המשותפת לקבוצה לא קטנה, כולל הפרות חוקים הנוגעים אליהם ובמיוחד בענייני צרכנות. במקרה שהם סבורים שנגרם עוול – יפנו לייעוץ משפטי הולם לבירור האפשרות לתבוע, אם בתביעה ייצוגית או אחרת.

עו"ד עמוס האוזנר מתמחה בתביעות ייצוגיות ומייעץ גם באתר פרקליטים

מחפשים עורך דין? נבחרת המומחים של אתר פרקליטים עומדת לרשותכם

(כתבה ממומנת)

תגובות  (תגובה 1 בדיון 1)

הוסף תגובה

תגובתך נשלחה בהצלחה וממתינה לאישור
  • 1.
    לא אמרתי ויש הרבה ניפגעים שגם יגידו