תמונה אחת שווה 1000 מילים ומאה אלף שקלים

התלהבתם מתמונת נוף יפה באתר אינטרנט כלשהו והעליתם אותה לפייסבוק? זה אומנם נשמע דבר די נפוץ ופשוט אבל אתם עלולים להסתבך בתביעה משפטית של עד 100 אלף ₪ ללא הוכחת נזק. כדאי שתתחילו לשים לב לפעולות שאתם מבצעים ברשת

נושא הפרת זכויות היוצרים הנוגע לתמונות ברשת הפך מאוד פופולרי בקרב בעלי הזכויות (צלמים, כותבים ויוצרים אחרים) וכיום יש בידיהם כלים ותוכנות המאפשרות איתור פשוט של הפרת זכויותיהם ברחבי הרשת. בשל הקלות היחסית שבה ניתן לקבל פיצוי יחסית גבוה היוצרים לא מהססים לתבוע ואתם עלולים למצוא את עצמכם בהתמודדות משפטית לא פשוטה רק כי רציתם להשתמש בתמונה יפה בפייסבוק הפרטי שלכם.

אבל לא רק בצילומים מדובר. חוק זכות יוצרים מתייחס לכל יצירה מקורית מתחום האמנות על סוגיה, ובשנים האחרונות גם לתוכנות מחשב. אין ספק שהיום, בעידן האינטרנט, האכיפה הפכה להיות הרבה יותר מורכבת.

מה נחשב להפרת זכויות יוצרים?

במקרה של תמונות וסרטונים, יצירת עותק של יצירת המקור; כך למשל, אם אתם מורידים סרט דרך האינטרנט, אתם מפרים את החוק. לעומת זאת אם אתם צופים בצפייה ישירה בסרט, או צופים בעותק שמישהו אחר הוריד והעלה לרשת– אינכם עוברים על החוק. מי שהוריד את הסרט הוא זה שעבר את העבירה.

כמות התביעות נגד מי שמעלים צילומים בפייסבוק גדלה מאד בתקופה האחרונה; מותר לעשות "שיתוף" ((SHARE לצילום שהגיע בפייסבוק, אך אסור להעלות צילום ללא רשות, רצוי אישור בכתב, של הצלם. עדיף לבקש רשות מהצלם או מהאתר בו פורסמה התמונה ולשלם כמה מאות שקלים על זכויות היוצרים, מאשר לפרסם ולהסתכן בתביעה משפטית שיכולה להגיע עד 100 אלף ₪.

מה הסיכוי של תובע לנצח בתביעה כזאת?

עו"ד אפרת אומיאל פדידה | צילום: יח"צ
עו"ד אפרת אומיאל פדידה | צילום: יח"צ

החוק עומד אמנם לצדו של התובע, אך בפועל שופטים רבים מקלים ראש. לצערי, רבים מהם אומרים שתופעת הפרת הזכויות באינטרנט היא תופעה נפוצה ומקלים על הנתבע בעקבות כך. בשל כך קבלת פיצוי בסך 100 אלף ₪ היא נדירה מאד, וברוב המקרים מסתיימים בפיצוי של 10-20 אלף שקל וחלק אף מסתיימים ללא קנס כלל, הכל תלוי כמובן בחומרת ההפרה.

על התובע לבחון את מי הוא בא לתבוע; אם מדובר באדם פרטי, הסיכוי של התביעה יורד וגם הסיכוי לראות כסף יורד. זאת מכיוון שלאדם פרטי אין לרוב את הסכום שעליו לשלם לתובע ואז התיק יעבור בסיומו לגביה בהוצאה לפועל דבר הכרוך בהליכים ממושכים. יש יותר סיכוי לקבל פיצוי כספי אם ההפרה מבוצעת בידי גוף עסקי שהעלה באתר שלו למשל צילום שאתם צילמתם ופורסם ללא רשותכם.

בכל מקרה, במקרה שהפרת זכויות וצרים, גם אם בסופו של ההליך לא תצטרכו לשלם פיצוי לתובע, הרי שצפויות לכם הוצאות גדולות על שירותי עוה"ד ובילוי של שעות רבות בבית המשפט. לכן שימו לב – המנעו משימוש ביצירות שאינן שייכות לכם. זיכרו! אמנם קל מאד להפר זכויות יוצרים, אולם הסיכון בכך מאד גבוה.

הובא לדפוס על ידי: רונית מורגנשטרן

עו"ד אפרת אומיאל פדידה מומחית בקניין רוחני ודיני אינטרנט וסייבר ומייעצת גם באתר פרקליטים

מחפשים עורך דין? נבחרת המומחים של אתר פרקליטים עומדת לרשותכם

(כתבה ממומנת)

תגובות  (0 תגובות ב 0 דיונים)

הוסף תגובה