תעודת יושר: כיצד ניתן למחוק רישום פלילי מנתוני משטרת ישראל?

רישום פלילי נשכח עשוי לפגוע בכם כאשר אתם מחפשים עבודה או להשפיע על מעמדכם החברתי. כיצד מוחקים רישום כזה ולמה כדאי להתייעץ עם עורך דין לשם כך?

לא מעט אזרחים נושאים על גבם "רישום פלילי" בשל אירוע כזה או אחר בעברם, גם כשאירוע זה עשוי להיות שולי ביותר. רישום זה עלול לפגוע בסיכוייהם לעסוק במקצועות ובעבודות הדורשים עבר ללא רבב, ואף יכול במקרים מסוימים לפגוע בשמם הטוב וביחס החברה כלפיהם. גם אזרחים מן השורה, שמעולם לא הורשעו בעבירה פלילית, מחזיקים לעיתים ברישום משטרתי בעקבות עניין עליו נחקרו בעבר במשטרה, אף אם אשמתם מעולם לא הוכחה על ידי בית המשפט, ואפילו במקרים בהם השאלה בדבר אשמתם לא הגיעה כלל לדיון.

מצב זה מתאפשר כיוון שמלבד מאגר הרישומים הפליליים בגין הרשעות, על פי חוק המרשם הפלילי ותקנת השבים – התשמ"א, 1981, בסמכות המשטרה לנהל מאגר נוסף ובו מידע על תיקים הנמצאים בחקירה ועל תיקים בהם הסתיימה החקירה אך הוחלט על ידי המשטרה, או על ידי התביעה, שלא להגיש כתב אישום (תיקים שהם למעשה סגורים).

משמעות הדבר היא כי אם נסגר נגד אדם תיק במשטרה מסיבה של "חוסר עניין לציבור" או "חוסר ראיות", הרישום עדיין מופיע במרשם המשטרתי. גם אם נשפט אדם ולא הורשע או שסיים לרצות את עונשו, יופיע הרישום בנתוני המשטרה, וזאת גם לאחר תקופת ההתיישנות על העבירה. הרישום יימחק לחלוטין מנתוני משטרת ישראל, רק כאשר נסגר תיק פלילי מחמת חוסר אשמה או שעברה לגביו תקופת המחיקה.

ההבדל בין רישום פלילי לבין הרשעה פלילית

יש להבדיל בין מחיקת רישום פלילי עבור תיק שנסגר ללא כתב אישום, לבין מחיקת הרשעה פלילית.

לשם מחיקת רישומו של תיק פלילי שנסגר מעילות של חוסר עניין לציבור או חוסר ראיות, יש להגיש בקשה (המכונה ערר) בדבר שינוי עילת הסגירה של התיק לקצין החקירות ביחידה או בקשה למחיקה מהמטה הארצי, יחד עם פירוט הנסיבות בגינן מבקש בעל הרישום הפלילי את בקשת מחיקתו או את הנימוקים לערר (בהתאם לנסיבות). אם הבקשה (או הערר) תיענה בחיוב – עילת הסגירה תשונה ל"חוסר אשמה" והרישום בכל מקרה יימחק.

* יש לכם שאלות? הכנסו לפורום משפט פלילי*

 

לעומת זאת, מחיקת הרשעה שניתנה על-ידי בית משפט הינה הליך מורכב יותר, והיא תיעשה בדרך של הגשת בקשת חנינה לנשיא המדינה, אשר מוסמך למחוק רישום פלילי או לקצר את תקופת ההתיישנות והמחיקה על הרשעה. אין מדובר על מחיקת רישום משטרתי אלא למעשה על מחיקת הרישום המעיד על הרשעה פלילית. בקשת מחיקת רישום פלילי מסוג זה, מגיעה תחילה אל מחלקת החנינות במשרד המשפטים לבדיקה, ורק לאחר חתימת שר המשפטים היא מועברת להחלטת נשיא המדינה.

מה עושים כדי למחוק רישום פלילי?

ראשית, מומלץ להתייעץ עם עורך דין פלילי כבר כאשר עולה הצורך או כשמוגשת דרישה או בקשה להציג מרשם פלילי, שכן לרוב, עצם הבקשה אינה חוקית ורוב הגופים שרשאים לעיין במרשם הפלילי של אדם, מוסמכים ממילא לעשות זאת בעצמם, מבלי להזדקק לסיוע כלשהו. לכן, כבר כאשר עולה סוגיה לפיה מתבקש אדם להציג "תעודת יושר" (המושג שהשתרש בציבור לתעודת המרשם הפלילי שמנפיקה משטרת ישראל) רצוי תחילה לבחון את עצם החוקיות של הדרישה.

לאור ההשלכות הכבדות על מסלול חייו התקין של אדם הגורר רישום שכזה בעברו, מומלץ להגיש בקשה למחיקת הרישום הפלילי, מיד כאשר נסגר התיק בעניינו ללא הרשעה או העמדה לדין. על פי רוב, תיק משטרתי נסגר ללא הגשת כתב אישום משלוש סיבות עיקריות: חוסר בראיות מספיקות, חוסר אשמה או חוסר עניין לציבור.

 

עורך הדין תומר אשש
עו"ד תומר אשש | צילום: יח"צ

הגשת הבקשה, יחד עם פירוט של הנסיבות והמניעים לה, מוגשת בכתב לקצין האחראי והוא מחויב להעבירה לדיון במטה הארצי. המשטרה מביאה בחשבון גורמים רבים בבואה לדון על מחיקת רישום פלילי, וביניהם: הזמן שחלף מאז האירוע, כמות הרישומים על שם המבקש במאגר המידע הפלילי, מהות העבירות המיוחסות למבקש, נסיבות ביצוען, נסיבותיו האישיות של המבקש וצורכי המשטרה בשמירת הרישום.

בשל מורכבות התהליך והמקצועיות הנדרשת לו, רצוי ומומלץ להגיש את הבקשה תוך קבלת סיוע וייעוץ של עורך דין פלילי. הגשת הבקשה באמצעות עורך דין, אשר מנוסה בשלבי ההליך ומודע לגורמים הרלוונטיים ולמידת השפעתם עליו, משפרת לאין ערוך את סיכויי קבלתה ואת האפשרות שלכם למחוק מעברכם את הכתם, מבלי שיעיב יותר על מהלך חייכם התקין.

עו"ד תומר אשש עוסק בתחום הפלילי ומייעץ גם באתר פרקליטים

מחפשים עורך דין? נבחרת המומחים של אתר פרקליטים עומדת לרשותכם

(כתבה ממומנת)

תגובות  (תגובה 1 בדיון 1)

הוסף תגובה

תגובתך נשלחה בהצלחה וממתינה לאישור
  • 1.
    משטרת ישראל היא בין המשטרות המושחתות בעולם, לא פחות, החלאות שמשרתים שם הם פסולת אדם ממש הבררה של החברה בישראל כאילו ריכזו את כל המיץ זבל של המדינה באירגון מושחת אחד, אתם חייבים לראות את הסרט ביוטיוב "לתפור חף מפשע" כדי להבין עד כמה משטרת ישראל מושחתת Like · Reply · 1 min