נהיגה בשכרות: מסוכנת, אך גם לא משתלמת

מעבר לסכנת החיים הממשית, נהיגה בשכרות עלולה לגבות מהנהג מחיר יקר: מקנסות כבדים, דרך צבירת נקודות ועד שלילת הרישון לטווח ארוך; בית המשפט החמיר בשנים האחרונות את מגמת הענישה, אז אם עדיין לא הבנתם, עו"ד עדי כרמלי מסביר למה ממש לא כדאי לכם לנהוג אחרי ששתיתם

שחר גרינשפן, שושן ברבי, נטלי דדון – לחלקם זה כבר מאוחר מדי ולחלקם עדיין לא. שתיית אלכוהול אולי מקובלת באירועים חברתיים, אך לעיתים קרובות הנהג השתוי מזלזל בתוצאות מתוך יהירות ועודף ביטחון עצמי. תוצאות שהינן כמעט חזויות מאש.

גם אם מספר ההרוגים לנפש מתאונת דרכים בישראל הינו הנמוך בעולם, ועל אף המאמצים הכבירים שמשקיעה המדינה בהפחתתן, עדיין נהיגה בשכרות מהווה חלק ניכר בגרימת תאונות, נפגעים והרוגים.

"החמרה משמעותית באכיפה בשנים האחרונות"

ידוע שלנהיגה תחת השפעת אלכוהול ישנה השפעה מזיקה על מהירות ואיכות התגובה של הנהג, ועל כן נהיגה בשכרות אסורה בתכלית האיסור הן בישראל ובכל העולם, ומהווה עבירה חמורה על החוק.
בתי המשפט בישראל עושים ככל שביכולתם על מנת למגר את תופעת הנהיגה בשכרות, ומענישים בחומרה, כמעט ללא יוצא מן הכלל, את הנהגים בשלילת רישיונם למשך כשנתיים, ובהורדת סף המינימום של הבדיקה להימצאות האלכוהול בדם.
על כך הועברה על בתי המשפט ביקורת רחבה, בעיקר על חוסר התמרון והקשיחות בקביעת העונש, כך שניתן יהיה להבחין בין עברם של נהגים שונים, ולהבחין בין פושע תנועה סדרתי, לבין נהג נורמטיבי ושומר חוק ששגה באופן נקודתי.

עו"ד עדי כרמלי מתאר את ההשפעה של האלכוהול על נהגים והמלחמה בתופעה מנקודת המבט של בתי המשפט בישראל:

"בשנים האחרונות הוחמרה אף יותר הענישה על עבירות נהיגה תחת השפעת אלכוהול, אשר מופיעה גם במינונים הנמוכים ביותר, ומשפיעה באופן שונה על כל אדם בהתאם למשקלו, גילו ובמנה גופו.

"חקירה לפי חוק הטרדה מינית". ניידת, אילו
אם שותים לא נוהגים צילום: חדשות 2

"אלכוהול משפיע על הראייה, מצמצם את טווח הראייה והופך אותה למטושטשת, משבש את שיקול הדעת של הנהג ופוגם ביכולותיו המוטוריות והשכליות. אלכוהול מביא לתחושת נמנום וחוסר ערנות ומאריך בהרבה את זמן התגובה, החיוני כל כך על הכביש. אך אולי הכי גרוע, אלכוהול מעודד באופן מזויף את תחושת הביטחון העצמי, ומביא לתחושת היכולת לנהוג באופן כשיר, גם אם אין הדבר נכון".

כיצד מודדים האם הנהג נוהג שיכור?

"עם התקדמות הטכנולוגיה והחמרת הענישה, נמצאו דרכים מדויקות ובטוחות יותר לקביעת רמת האלכוהול בדם והשפעותיה על הנהג.
בעוד שבעבר ניטלה על השוטר המשימה להבחין מיהו נהג שתוי ומי אינו על פי התנהגותו, כיום ניתנת לשוטר היכולת לבצע בדיקה מדויקת להימצאות אלכוהול בדם באמצעות מכשיר "הינשוף", וזאת גם אם אין חשד התנהגותי סביר המצביע על נהיגה בשכרות.

>> בואו לדבר על זה בפורומים של דיני תעבורה בפרקליטיIL

"הימצאות אלכוהול בדם נמדד בשתי דרכים עיקריות: בדיקת דם ובדיקת ינשוף.
בדיקת דם – כאשר מתעורר חשד לשכרות מצד השוטר, ביכולתו לדרוש מן הנהג לגשת מיידית למעבדה ולמסור דוגמית דם או שתן.
בדיקת ינשוף – הינשוף הינו ערכה לבדיקת אלכוהול בדם, ותוצאותיו מחייבות וקבילות בבתי המשפט. הינשוף בנוי מצינורית המחוברת לערכה, אשר מנפיקה פלט ובו התוצאות. הנהג נושף אל הצינורית פעמיים, כל אחת בהפרש של דקה. הנשיפות עוברות דרך גלאי אופטי וכימי המזהים את האלכוהול וריכוזו בדם".

מהן התוצאות המרשיעות?

"החוק מבדיל בין נהגים צעירים ונהגי ציבור ליתר הנהגים, בבדיקת הימצאות האלכוהול בדם. נהגים חדשים, נהגים צעירים, נהגים מסחריים או כאלו שנוהגים ברכב ציבורי יוגדרו כנושאי אלכוהול בדם אם יימצא 50 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף, או 10 מיליגרם אלכוהול ב100 מיליליטר דם.

"נהגים אחרים יורשעו כנוהגים תחת השפעת אלכוהול במידה ויימצאו 240 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף, או 50 מיקרוגרם אלכוהול ב100 מיליליטר דם".

והעונש?

"במידה ונמצא הנהג נוהג תחת השפעת אלכוהול, יטיל קצין המשטרה המזהה שלילת רישיון למשך 30 יום. בהמשך, יורה בית המשפט לשלול את רישיונו לתקופה של שנתיים, וירשום לחובת הנהג 10 נקודות חובה".

עו"ד עדי כרמלי מתמחה במשפט פלילי ותעבורה ומייעץ בתחום במתחםפרקליטיIL

(כתבה ממומנת)

תגובות  (0 תגובות ב 0 דיונים)

הוסף תגובה