למה המשטרה חוקרת כל כך הרבה ראשי ערים?

"לא פעם החקירות הפליליות האלו נובעות כתוצאה מחוסר שביעות רצון של בעלי אינטרסים שלא קיבלו את מבוקשם. לפעמים נדמה שידה של המשטרה קלה על ההדק כשמדובר בראשי ערים". לקראת הבחירות המקומיות ההולכות וקרבות, עו"ד אורי קינן עם כמה נקודות למחשבה; טור דעה

כל מה שרציתם לדעת על שלמה לחיאני
האם אכן ידה של המשטרה קלה על ההדק?

נראה כי ראשי ערים ומועצות הם אחד היעדים המועדפים על היחידה הארצית לחקירות הונאה מזה שנים רבות. רבים מראשי הערים והמועצות נמצאים בימים אלו ממש תחת הליכי חקירה ו/או הליכי שימוע טרם הגשת כתבי אישום.

נשאלת השאלה מדוע זה קורה דווקא בקרב מי שנמצאים בראש הפירמידה השלטונית, זאת האמונה על ניהול חיי היומיום של התושבים? האם ידה של המשטרה קלה מדי על "הדק" החקירה הפלילית? האם יש מקום לבחון שינויים מבניים בתוך מנגנון הוועדות בעיריות ובמועצות השונות? אין ספק שהתשובה רחוקה מלהיות חד משמעית.

זקוקים לייעוץ משפטי? עו"ד יחזור אליכם תוך 24 שעות

"רוב התלונות קשורות לתפקוד ראש העיר כיו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה"

בחירתו של ראש עיר לתפקיד מלווה דרך כלל במהלך פוליטי מורכב וקמפיין יקר אשר מן הסתם ממומן, בין השאר, מתרומות של מקורבים ו/או בעלי עניין בבחירת פלוני לתפקיד.

אחד התפקידים המרכזיים אותו ממלא ראש עיר הוא ראש הוועדה המקומית לתכנון ובנייה וזאת על פי חוק. הוועדה המקומית לתכנון ובנייה היא אחד ממרכזי קבלת ההחלטות החשובים והמשפיעים ביותר על תפקודה של העירייה בכלל ועל חיי התושבים בפרט. בעלי אינטרסים רבים נושאים את עיניהם להחלטות הוועדה בנושאים שונים ובכללם כמובן גם אישורי תכניות בניה, היתרים, הקלות בבנייה, שימושים חורגים וכולי.

השפעתה הכלכלית של הוועדה והחלטותיה על עבודתם של יזמים, קבלנים ואזרחים בכלל היא מרחיקת לכת ולא ניתן להפריז בכוח הוועדה והשפעתה על גופים וחברות העוסקים בתחום במסגרת שטח העירייה או המועצה.

הדין אוסר על ראש העירייה להימצא במצב של ניגוד עניינים במהלך קבלת ההחלטות. כלומר: לראש העיר אסור להיות במצב בו יש לו או למקורבים לו עניין אישי בנושא בו מופעלת סמכותו כדין. בהנחה ברורה כי ראש העיר נבחר לאחר תמיכה של מקורבים רבים ותרומת כספים לא קטנה של בעלי אינטרסים הרי שמיקומו של ראש העיר בראש הוועדה המקומית יוצר מצב קשה ביותר לתפקוד.

כאשר בוחנים מקרוב את החקירות הפליליות וכן את כתבי האישום אשר הוגשו נגד ראשי ערים ניתן לראות כי תפקידו של ראש העיר כראש הוועדה המקומית לתכנון ובנייה הוא אחד מהבסיסים עליהם נבנו חקירות ואף כתבי אישום.

אחת הטענות שנשמעו לאחרונה ואשר צריכה בהחלט להיבחן היא הדרישה להפרדת ראש העיר מתפקידו כראש הוועדה המקומית לתכנון ובנייה והצבת גורם מקצועי נפרד אשר יבחר מחוץ למנגנון העירייה בבחירה של מכרז ציבורי על ידי וועדה ציבורית מוסמכת. דבר זה יכול לנטרל חלק גדול מהחשש לניגוד עניינים של ראשי הערים מול אותם בעלי אינטרסים.

"המשטרה הפכה את ראשי הערים לכלי עזר בהאדרת חוקריה"

עו"ד אורי קינן
עו"ד אורי קינן. "טוב היה אם המשטרה פעלה באופן יותר צנוע בכל הנוגע לפרסום החקירות"

מן העבר השני, לא צריך לשכוח כי רבים מאלה אשר "לא מרוצים" מהחלטותיו הניהוליות של ראש העיר יכולים בנקל להפוך לאויבים מרים אשר לא יפספסו הזדמנות לעשות שימוש במשטרת ישראל לצורך פגיעה בראש העיר גם אם הדבר לא בהכרח נמצא באמות מידה פליליות.

משטרת ישראל כך נדמה, הפכה את ראשי הערים ככלי עזר בידה לצורך פרסום והאדרת שמם של חוקריה והרי מי לא מתעניין בחקירה עסיסית, מעצר וחיפוש אצל ראש עיר. בעניין זה היה טוב יותר אילו פעלה המשטרה באופן יותר צנוע ככל שנוגע הדבר לפרסום ודברור של כל פרט בחקירות.

ניתן בקלות להיזכר ואף מביך יש לומר כיצד הגיעו חוקרי המשטרה לפני כשנתיים לביתו של ראש עיריית בת ים מר שלומי לחיאני על מנת לעצרו כאשר הם מלווים בצוותי תקשורת וזאת ביום בו החקירה הפכה מסמויה לגלויה.  החקירה הייתה סמויה ורק חוקרי המשטרה ידעו על יום המעצר אז מי הזמין את הצלמים.

הכותב, עו"ד אורי קינן, מומחה למשפט פלילי ומנהל הפורום למחיקת רישום פלילי במתחם פרקליטיIL

הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלנו!

(כתבה ממומנת)

תגובות  (0 תגובות ב 0 דיונים)

הוסף תגובה