חולמים להסיר משקפיים בלייזר?

למרבה הצער, החלום להסרת משקפיים בלייזר יכול להתסיים לא פעם גם בכשלון, שעלול להותיר אתכם עם אותה בעיית ראייה ואף להחמירה. באילו מקרים אפשר לתבוע על ניתוח כושל ואיך עושים את זה? עו"ד יעל אמר רוזנברג מאירה את עייניכם

זה אולי נראה כאילו הם היו פה תמיד, אך הטיפולים החדשניים להסרת משקפיים באמצעות לייזר התחילו רק עם תחילת שנות ה-2000. ככל שהתפתח התחום להסרת משקפיים, התבררו שיטות שונות לביצוע הניתוח, אך לצד ההצלחות הרבות התגלו עם הזמן גם לא מעט כישלונות, הנובעים מסיבות שונות.

אישה במשקפיים עושה פרצוף מצחיק עם כפפות ושפריצר
"למרבה הצער, לא מעט ניתוחים להסרת משקפיים בלייזר מסתיימים בכשלון"
צילום: istockphoto

ישנם מטופלים רבים אשר פונים למומחי עיניים לבחינת האופציה להסרת משקפיים ואלה מבטיחים להם כי הניתוח פשוט, מהיר ולאחריו לכל היותר יהיו תופעות לוואי זמניות של יובש בעיניים, הפרעות זמניות באיכות הראיה. הם מבטיחים כי לאחר זמן מה של התאקלמות המטופלים יוכלו לראות 6/6 ולא ידרשו עוד למשקפי ראיה ו/או עדשות מגע.

כבר עשיתם לייק לעמוד הפייסבוק של פרקליטי IL?

בפועל המצב שונה. מטופלים רבים נותרים לאחר הניתוח עם פגיעה קשה בעיניים שהחמירה את מצבם טרום הניתוח, ולכך מתלוות מגבלות נוספות שלא חשו לפניו, כגון: דמע, יובש בעיניים, סנוור, טשטוש, נזק לקרנית אשר בעקבותיו ידרש המטופל להשתלת קרנית (שידוע כי סיכוי הצלחה להשתלה שכזו אינה גבוהה) ועוד.

"יש מקרים בהם ניתן לתבוע על רשלנות רפואית"

חשוב לדעת, כי מטופלים אשר ניזוקו מניתוח להסרת משקפיים יהיו זכאים לפיצויי בגין נזקיהם, אם ימצא כי הניתוח לא הצליח בעקבות רשלנות הרופא המנתח או בעקבות רשלנות בטיפול אשר יכולה לנבוע מכמה סיבות:

1. המטופל כלל לא היה מתאים לביצוע ניתוח להסרת משקפיים: לאור איכות הראיה לפני הניתוח, סוג מגבלות הראיה, נסיבות הרפואיות אשר גורמות למגבלה באיכות הראיה ועוד. מחובתו של הרופא לדעת אם המטופל מתאים לביצוע הניתוח. אם המטופל אינו מתאים, על הרופא להימנע מביצועו והוא צריך להמליץ שלא לבצע ניתוח הסרת משקפיים, שכן אצל מטופל שכזה כישלון הניתוח ידוע מראש.

על מנת לסבר את האוזן, רק 70% מהאוכלוסייה מהסובלים ממגבלות באיכות הראיה מתאימים לביצוע ניתוח להסרת משקפיים. במקרה של אדם השייך ל-30% מהאנשים שאינם מתאימים ובכל זאת בוצע לו הניתוח להסרת משקפיים הרי שהרופא עיניים התרשל מעצם ביצוע הניתוח.

אם איכות ראייתו של המטופל בסופו של דבר הפכה לגרועה יותר והותירה נכות רפואית צמיתה, הרי שזכאי המטופל לפיצויים בגין נזקיו, בהתאם לראשי הנזק המקובלים בתחום הנזיקין ובנוסף לכך יתכן ותישקל תביעה לפיצוי נוסף בהתאם לחוק זכויות החולה בגין פגיעה באוטונומיה.

2. בחירת שיטה שאינה מתאימה למטופל: אם ביצוע ניתוח להסרת משקפיים נעשה בניגוד לפרקטיקה הנוהגת ואם נבחרה שיטת ניתוח אשר שלא התאימה למטופל, מדובר בעילה לתביעה. יודגש כי בניתוחי לייזר להסרת משקפיים ישנן מספר שיטות לביצוע ניתוח זה ועל הרופא מומחה לבדוק איזה סוג של ניתוח מתאים ביותר למטופל.
אם בחר המומחה בסוג ניתוח שאינו מתאים למטופל, הרי שגם במקרה זה תיוחס רשלנות בטיפול לאותו מומחה והמטופל שנפגע יהיה זכאי לפיצוים בגין נזקיו.

3. ניתוח שבוצע בחוסר מיומנות וגרם לנזק בלתי הפיך: ישנם מקרים רבים בהם מתבצעים ניתוחים להסרת משפקיים למטופלים שנמצאו מתאימים לביצוע הניתוח, סוג ניתוח הנבחר היה נכון עבור המטופל, אך הניתוח בוצע בחוסר מיומנות, חוסר זהירות, וגרם לכישלונו של הניתוח ולנזקים בלתי הפיכים.

יעל אמר רוזנברג
"אם המומחה בחר סוג ניתוח שאינו מתאים למטופל זו רשלנות" – עו"ד יעל אמר רוזנברג

לפני ביצוע ניתוח להסרת משקפיים על הרופא לבצע בדיקות התאמה קפדניות, בדיקת איכות הקרנית וכיוצ"ב. אם לא בוצעו בדיקות בהתאם לפרקטיקה הנוהגת בתחום, אלא בדיקות שטחיות בלבד, הרי שגם לכך יכולה להיות השפעה על תוצאת הניתוח ותיוחס רשלנות לרופא אשר פעל בחוסר זהירות ובחוסר מיומנות.

לסיכום:
בבואנו לבחון האם הייתה רשלנות בטיפול להסרת משקפיים, ראשית עורך דין המתמחה בתחום, באמצעות חוות דעת רפואית של מומחה עיניים, יבחן מה הובטח למטופל, מה הוסבר למטופל, אלו בדיקות עבר לפני ביצוע הניתוח, איזה סוג של ניתוח עבר. ישנן שלוש שיטות המובילות בעולם בניתוחי הסרת משקפיים בלייזר והן: PRK אינטרלאסיק ולאסק, ועל כן יש לבחון האם השיטה שנבחרה למטופל היתה מתאימה עבורו וכיצד בוצע הניתוח.

לאחר בחינה האם אכן קיימת רשלנות בביצוע הניתוח להסרת משקפיים וכיצד באה לידי ביטוי , יש לבחון את הנזק, כלומר מה נכותו של המטופל, מה מגבלותיו מאז ובעקבות הניתוח ובהתאם לכך לערוך אומדן לחישוב הפיצויים להם זכאי ועליהם יתבע המומחה הרשלן בבית המשפט.

 עו"ד יעל אמר רוזנברג, מתמחה בתביעות רשלנות רפואית ומייעצת בפרקליטיIL

זקוקים לייעוץ משפטי? היכנסו עכשיו והתייעצו עם עורך דין

(כתבה ממומנת)

תגובות  (0 תגובות ב 0 דיונים)

הוסף תגובה