שידלת – שילמת: מהו מעמדה החוקי של הזנות בישראל

הזנות היא משהו שמתרחש ממש מתחת לאף שלנו מאז ומעולם, בסמטאות חשוכות ודירות דיסקרטיות. לעיתים אנו שומעים על המאבק של ח"כיות כאלה ואחרות, בניסיון למגר את הזנות בישראל. בכדי לדעת מה אפשר לשנות, כדאי שנתחיל בהבנה של החוק הקיים. האם הזנות חוקית בישראל, מה עושים כדי למנוע סחר בבני אדם ומהו מעמדם החוקי של הסרסורים בישראל. עו"ד ארז אמיגה מפרט על הנושא המורכב

יש שיגידו שהזנות הייתה קיימת מאז ומעולם ועל כן יש להתיר את העיסוק בה בצורה חופשית. בעוד שטיעון כזה עלול להיות נכון מבחינה היסטורית, הוא מתעלם מההיבטים המוסריים של תשלום עבור שירותי מין והתעשייה האפלה שמתלווה לזה. נשים רבות שעוסקות בזנות החלו לעסוק בתחום עקב מסלול חיים הרסני והתעללות בעברן, כאשר על נשים אחרות החיים הללו נכפו, פיזית, הלכה למעשה, בתוך מסגרת שפלה ולא חוקית, של סחר בבני אדם.

כיום, לא ניתן להתכחש לעובדה שהזנות קיימת בישראל, כאשר נשים רבות, ישראליות וכאלה שהוברחו לארץ ממדינות זרות, עוסקות בו. מהי מעמדה החוקי של הזנות בישראל? האם נשים העוסקות בזנות מוגנות מבחינת חוקית? האם יש אכיפה מסודרת כנגד סרסורים? ומה עמדת המדינה בנושא של סחר בבני אדם, בעקבות הברחת נשים ממזרח אירופה לארץ דרך סיני ודרך הים? עו"ד ארז אמיגה, המתמחה במשפט פלילי ותעבורה ומייעץ באתר פרקליטי IL, מבהיר מהי עמדת החוק במדינה.

זקוקים לייעוץ משפטי? לחצו כאן 

או שעורך דין יחזור אליכם תוך 24 שעות

"עצם העיסוק בזנות הוא חוקי"

"הזנות עצמה, כך על פי חוק העונשין, אינה מהווה עבירה על החוק ואין איסור חוקי לעסוק בה", מסביר עו"ד אמיגה. "יחד עם זאת, במקרים מסוימים, ניתן להאשים בעבירות אחרות. עברות כגון החזקת מקום לשם זנות, או שהייה בלתי חוקית, אם מדובר באישה שהוברחה לארץ ללא היתר, מהווים עבירה על החוק. כמו כן, ישנם חוקים משלימים, האוסרים על שידול לזנות והבאת אדם לידי מעשה זנות. במצב כזה ה'לקוח' הוא זה שמבצע את העבירה, כמשדל לזנות ומביא אדם אחר למעשה זנות. במקרה של החזקת מקום לשם זנות, עצם מעשה הזנות במקום נאסר בשל החזקת המקום ולא בשל המעשה עצמו. לצורך העניין, לא רק נכס נדל"ני יכול להחשב כהחזקת מקום לשם זנות, גם כלי רכב ייפול תחת הקטגוריה הזו. העונש על עבירה כזו יכול להגיע עד 5 שנות מאסר. בנוגע לנשים עצמן, כחלק מהמאבק בסחר בנשים, ניתן לדרוש מבית המשפט, כאשר הוא מרשיע נאשם בעבירה זו, לשלם פיצוי כספי לקורבן הסחר, בגין הנזק והסבל שנגרם לו".

כנגד הסרסורים ישנם חוקים ספציפיים בחוק העונשין, האוסרים על אדם לחיות מרווחי אדם אחר, העוסק בזנות. כמו כן, החוק אוסר על קבלת תמורה כלשהי מהתשלום שניתן לאדם האחר, העוסק בזנות. הדבר מתייחס הן לתמורה כספית, והן לתמורה שוות ערך לכסף, כגון שירות או טובת הנאה אחרת. "סרסור הינו כל מי שגר, או מתלווה לאדם אחר העוסק בזנות, מפקח עליו או משפיע עליו, אלא אם אותו אדם הנאשם בסרסור יוכיח אחרת. העונש על סרסרות יכול גם הוא להגיע ל-5 שנות מאסר.

המדינה מנסה להילחם בתופעת הסחר בבני אדם

"על פי החוק, עבירה חמורה יותר, היא סחר בבני אדם לשם זנות", טוען עו"ד אמיגה. "העונש בגין סחר בבני אדם הינו עד 16 שנות מאסר, כאשר גם מי שתיווך בסחר, צפוי לעונש זהה, כמו לסוחר עצמו. עמדת המדינה בעניין סחר בבני אדם באופן כללי ולשם עיסוק בזנות בפרט, הינו יחס מחמיר ונוקשה. המדינה מנסה להילחם בתופעה באמצעות אכיפה וקיום של האמנות הבינלאומיות בנושא ושיתופי פעולה עם המשטרה המקומית במדינות המוצא, כמו גם עם האינטרפול. העונשים על סחר בבני אדם בארץ הינם חמורים, ואדם המורשע בעבירות מסוג זה, צפוי לעונש של מספר שנות מאסר. באשר להברחות דרך מדבר סיני, בתקופה האחרונה ירדה כמות ההברחות, וזאת בשל גדר ההפרדה ההולכת ונשלמת במקום".

עורך דין ארז אמיגה
"עמדת המדינה בנוגע לסחר בבני אדם הינו מחמיר ונוקשה". עו"ד ארז אמיגה

כחלק מצעדי המניעה, מקשה המדינה גם על נשים המצהירות על נישואין לבן זוג ישראלי, בעת כניסתן לארץ ובמתן היתרים לשהייה. מטרת הערמת הקשיים הינה עמידה על טיב היחסים בין בני הזוג, בחינת קיום משק בית משותף לאורך זמן. בנוסף, ישנו גם הצורך לוודא כי ישנו קשר מחייב והיכרות מוקדמת בין השניים. בהקשר הזה, המדינה יכולה לדרוש הצגת תמונות משותפות מהעבר הזוגי, תכתובות במייל או בדואר, כמו גם דרישות נוספות.

על פי הנחיית פרקליט המדינה, כאשר המשטרה נתקלת בתופעה של זנות, או של החזקת מקום לשם זנות, עליה לבדוק את העבירות הנלוות לעיסוק בזנות. "על המשטרה לברר האם מדובר בנשים אזרחיות ישראל" מסביר עו"ד אמיגה. "אם הן לא ישראליות, יש לברר כיצד הגיעו אותן נשים לארץ והאם יש ברשותן דרכון. הבדיקות הללו נועדו בכדי לבדוק האם אלו נשים שסחרו בהן. כמו כן, יש לבדוק גם את בעלי המקום ועובדיו, על מנת לגלות האם מדובר באנשים העוסקים או עסקו בעבר בסחר בבני אדם. חקירה כזו יכולה להועיל גם בעניינים נוספים, כגון אכיפת חוק איסור הלבנת הון, או חוק המאבק בארגוני הפשיעה. יש לעקוב גם אחרי מסלול העברת הכספים, בכדי לנסות ולהגיע לכל הגורמים המעורבים".

עו"ד ארז אמיגה מתמחה במשפט פלילי ותעבורה ומייעץ במתחם פרקליטי  IL

הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלנו!

(כתבה ממומנת)

תגובות  (0 תגובות ב 0 דיונים)

הוסף תגובה