האם משרד הביטחון מסתיר ממשפחות שכולות הטבות?

הידעתם שבני משפחה בעלי קרבה ראשונה לחללי צה"ל, אשר מתגוררים בחו"ל, זכאים להגיע לפקוד את קברי יקיריהם פעם בשנה על חשבון המדינה? מתברר כי קיימת הטבה כזו, אך במשרד הביטחון לא ממהרים לפרסם אותה וגם כשהיא מתגלה למשפחות, לא תמיד יאשרו את מימושה

א', בת השישים, מתגוררת בארצות הברית כ-40 שנה. היא איבדה את אביה בשנת 56', במבצע קדש, כאשר מפאת גילה הצעיר, היא לא הספיקה להכיר אותו. כל פעם שרצתה לעלות לקברו, הייתה צריכה לעשות זאת על חשבונה הפרטי וללא שום סיוע.

גם אתם זקוקים לייעוץ משפטי בתחום? לחצו כאן

או שעורך דין יחזור אליכם תוך 24 שעות

"חבל שמשרד הביטחון שומר על עמימות"

בחוברת שיצאה מטעם אגף המשפחות וההנצחה, במשרד הביטחון, קיימת הטבה הנוגעת לביקורי התייחדות, למשפחות המתגוררות בחו"ל אשר יקיריהם קבורים בארץ. הורים, בני זוג, יתומים ואחים, עד גיל 18, המתגוררים דרך קבע, לפחות שנה בחו"ל, זכאים פעם בשנה, בתאריך נפילת החלל (תאריך עברי או לועזי) או ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל – לפקוד את קבר יקירם על חשבון המדינה. אחים מעל לגיל 18 זכאים לביקור התייחדות, אחת ל-5 שנים.

השתתפות משרד הביטחון כוללת רכישת כרטיס טיסה הלוך ושוב, שהייה במלון למשך שישה לילות, או הוצאות שהייה למשך כל תקופת השהייה בארץ. כמו כן, ישנה השתתפות בהוצאות הנסיעה בחו"ל, מהבית לשדה התעופה ובחזרה ולנסיעות משדה התעופה לבית העלמין ובחזרה, בארץ. לתאום הביקור יש לפנות לנציגות ישראל הקרובה למקום מגורי המשפחה, באמצעותה תועבר הבקשה ליחידה לקשר עם משפחות וקשרי חו"ל.

מתברר כי לא מעט משפחות שכולות המתגוררות בחו"ל אינן יודעות על ההטבה הזו. א', גילתה על ההטבה הזו במקרה, כאשר שמעה מגיסה, ששמע משהו כללי מאדם אחר. לאחר שנודע לה בדבר ההטבה, היא פנתה לקונסוליה בארה"ב, מילאה טפסים והגישה את הבקשה.

על פי טענתה של א', משרד הביטחון מעולם לא יצר קשר איתה או עם משפחתה, בדבר ההטבה שהיא זכאית לה. השנה, לראשונה בחייה היא הצליחה לממש את זכותה לפקוד את קבר אביה בעזרת הסיוע. "חבל שמשרד הביטחון שומר על עמימות ולא מוציא הודעה מסודרת לבני 'משפחת השכול'. נורא קשה לברר דברים ולהבין מה מגיע לך. הם פשוט מתקמצנים במידע. מי יודע מה עוד מגיע למשפחות שמסרו את חייהם של קרוביהם, למען הגנת הארץ".

עו"ד שחר המאירי, המתמחה בתביעות נגד משרד הביטחון, באתר פרקליטי IL, מסביר על ההטבה של משרד הביטחון ועל הסיבות לכך שרוב המשפחות השכולות לא מודעות אליה.

לא מציגים תמונה מלאה למשפחות השכולות

"ישנן זכויות והטבות רבות, שאינן ידועות למשפחות, חלק מכך נובע מחוסר שקיפות ונגישות למשפחות" מסביר עו"ד שחר המאירי. על מנת לברר את הזכויות וההטבות הללו יש להגיע למשרדי אגף משפחות, במשרד הביטחון, בכדי לקבל מידע, או לחילופין ניתן לערוך מחקר באינטרנט, או להיוועץ עם עורכי דין שמייצגים משפחות שכולות. "ישנם מקרים לא מעטים בהם משרד הביטחון לא יציג את התמונה המלאה ואת כל הזכויות וההטבות מיוזמתו, אני רוצה להאמין שהדבר נעשה מתוך חוסר מקצועיות ולא על ידי יד מכוונת", מציין עו"ד המאירי. 

מסתבר כי זו אינה ההטבה היחידה שמוצנעת מהכלל. ישנה הטבה נוספת ליתומי צה"ל, על פיה יתומים שהגיעו לגיל 30 יהיו זכאים למענק של כ-120,000 ₪, במידה והגיעו לגיל 30 ועדיין לא התחתנו, או שהתחתנו לפני גיל 30, אך לאחר שהתייתמו. יתום צה"ל שידע על ההטבה הזו וענה על דרישות אלו, החליט לפנות לאגף משפחות והנצחה על מנת לקבל את המענק המגיע לו, כאשר באגף טענו כי הוא אינו זכאי להטבה. "היתום פנה אליי והחלטתי לשלוח מכתב לאגף בעניינו, כאשר לפתע הוחלט שהוא כן זכאי למענק הזה", טוען עו"ד המאירי ומוסיף שלדעתו יש לא מעט יתומים שנדחים על הסף, בבקשתם לקבל את המענק המגיע להם ובזה תם הדיון בנושא.

עורך הדין שחר המאירי
"חוסר מקצועיות של כל מי שעוסק בהנצחה". עו"ד שחר המאירי
"אתר האינטרנט של אגף משפחות והנצחה אינו מקיף את כלל ההטבות וההוראות, מה שגורם לכך שאותן משפחות שכולות לא נחשפות להטבות שמגיעות להן, בצורה הטובה ביותר. להערכתי חלק מהעניין זה ההיבט הכלכלי, כיוון שאם אנשים לא מודעים לכלל ההטבות שלהם נחסך ממשרד הביטחון הרבה כסף, אך כמובן שזה בגדר השערה", מסייג עו"ד המאירי ומוסיף שמן הראוי שהאגף היה יוזם בעצמו פניות, מגיש עזרה למשפחות ופועל בשקיפות רבה יותר.

תגובת דובר משרד הביטחון:
"משרד הביטחון רואה חשיבות ערכית עליונה בהנצחת חללי מערכות ישראל, ומסייע לכלל המשפחות השכולות, בארץ ובחו"ל, לעלות לקבר בנם, אחת לשנה (ביום הנפילה או ביום הזיכרון), לזכור, להדליק נר ולהקריא קדיש על קבר הבן. במסגרת זו, מסייע משרד הביטחון בכל שנה לכמה מאות משפחות שכולות המתגוררות בחו"ל, להגיע לביקור התייחדות בן שבוע ימים, הכולל עלייה לקבר הבן, קיום אזכרה צבאית, פגישות עם קצינות הנפגעים ועם הגורמים המטפלים באגף משפחות והנצחה. המידע על מתן הסיוע מפורסם באתרי האינטרנט של משרד הביטחון, באתרי האינטרנט של נציגויות ישראל בחו"ל, וכן בקשר השוטף שמקיים משרד הביטחון עם המשפחות השכולות.
יודגש כי לא מדובר בהטבה, אלא במימוש הזכות הבסיסית של משפחות לפקוד את קבר בנם".

עו"ד שחר המאירי, המתמחה בתביעות נגד משרד הביטחון במתחם פרקליטי IL 

עוד המון סיפורים מעניינים מחכים לכם בעמוד הפייסבוק שלנו

(כתבה ממומנת)

תגובות  (0 תגובות ב 0 דיונים)

הוסף תגובה