שורפים את המועדון: האלימות במגרשי הספורט גוברת

אוהדי הספורט ידועים בלהט ובתשוקה שלהם בכל מה שקשור לקבוצה שהם אוהדים. לא מעט פעמים הספורט הישראלי "התלכלך" בעקבות התנהגות אלימה או גזענית של האוהדים. עורך דין אורי דרשן מסביר באיזה אופן החוק במדינה מנסה להתמודד עם התופעה וכיצד מתבצעת האכיפה

בשנים האחרונות אנו נתקלים בלא מעט עבירות פליליות ואירועים אלימים, במגרשי הספורט בארץ. בעלי המועדונים ושחקני הקבוצות הרבה פעמים מוצאים את עצמם מובכים ממעשי האלימות והוונדליזם של האוהדים שלהם. לפני מספר שבועות קרו מספר אירועים מדאיגים: שני אוהדי בית"ר ירושלים הציתו את מועדון הקבוצה, בין קבוצות של אוהדי הפועל ומכבי תל אביב התפתחה תגרה ואוהדי מכבי חיפה השליכו אבנים על צוות טלוויזיה, כאשר כל האירועים אלה קיבלו סיקור נרחב בתקשורת.

לא מעט מאמצים מושקעים בכדי למגר את האלימות במגרשי הספורט, הן על ידי רשויות האכיפה והן על ידי התאחדויות הספורט ובראשן ההתאחדות לכדורגל.עו"ד אורי דרשן, המתמחה במשפט פלילי ומנהל את פורום מפגש פלילי ראשון במתחם פרקליטי IL, מסביר על דרכי ההתמודדות עם התופעה.

השוטרים על המגרש מגבירים את התסיסה

נוכח גל האלימות ההולך וגובר, במגרשי הספורט בארץ נקבע חוק מיוחד, "חוק איסור אלימות בספורט – התש"ח 2008". החוק מתייחס לתופעת האלימות בספורט באופן כללי וכן לדרכי ההתמודדות איתה. על פי החוק, מוטלת האחריות לשמירת הסדר ולאכיפת החוק במגרשים על משטרת ישראל , אולם לא רק עליה. החוק קובע כי סמכויות רבות, זהות לזו של השוטרים, מוקנות גם לסדרן ולמאבטח בתחום מגרשי הספורט. אם יש צורך להרחיק אדם המפריע או מתנהג באופן אלים, גם הסדרן יכול להרחיקו מתחומי המגרש, ואף להפעיל לשם כך כוח סביר, בדומה לסמכות שוטר.

באופן עקרוני קיימת תפיסה שהימצאותם של שוטרים בתחומי מגרשי הספורט, מגבירה את התסיסה ואף מעלה לעיתים את כמות העבירות המתבצעות. בשל המצב שנוצר קבעה אופ"א (איגוד התאחדויות הכדורגל האירופאיות) כי שוטרים לא יהיו נוכחים בזמן האירוע הספורטיבי בתחום המגרש, אלא רק מחוץ לו.

"משטרת ישראל קבעה לאחרונה מדיניות התמודדות אחידה בכל הארץ, עם עקרון עבודה מסודר לכל התרחישים הצפויים במגרשי הספורט", אומר עו"ד דרשן. "מדיניות המשטרה לטיפול באלימות בספורט נקבעה לפי מספר פרמטרים. בכדי לעשות זאת צריך לקבוע האם הם התואמים את סוג האוכלוסייה, מקום התרחשות האירוע, סוג הרגישות לאירוע והצפי הכללי והמודיעיני להתרחשות עבירות בו. מתוך שלל המאפיינים, נקבעו 'מפתחות' שונים, שעל פיהם יוקצו משאבים, כוחות והכנות לאכיפת החוק ולמניעת עבירות. המשאבים יקבעו למשל על פי הרגישות הצפויה במשחק כדורגל של קבוצה מסוימת. כמו כן, יוחלט כמה סדרנים יעבדו, כמה שוטרים יאבטחו את האירוע, כמה בלשים סמויים ייטמעו בין האוהדים, כמה שוטרי תנועה יכווינו את התנועה, ועוד".

אכיפת החוק, במקרה של עבירות במגרשי הספורט, מתבצעת במספר שלבים ובאופן פונקציונאלי. השלב הראשון הוא מניעתי, השלב השני הוא הפסקת העבירה באופן מיידי, והשלב השלישי הוא בדרך כלל ענישה, בהתאם לסוג העבירה. במהלך האירוע הספורטיבי, קיימים לעוסקים במלאכה סמכויות המגיעות עד לכדי הרחקת העבריין מהאירוע. לסמכויות אלו ישנן הרחבות, לפיהן יכול קצין משטרה להרחיק את החשוד בעבירה מאירועי ספורט, למשך 30 יום. בסופו של התהליך יועמד אותו חשוד למשפט, בגין העבירות המיוחסות לו. בית המשפט יכול להרחיק את מבצע העבירה ממגרשי הספורט ומקרבתם, לתקופה של עד חמש שנים. בכדי לאכוף את ההרחקה, משטרת ישראל מזמנת את המורחק לתחנת המשטרה החל מלפני המשחק ממנו הורחק, ומחייבת אותו להתייצב שם עד לסיומו.

"הענישה בגין עבירות הספורט היא ענישה מגוונת, בהתאם לסוג העבירות ולעונשים הקבועים בחוק" מוסיף עו"ד דרשן. "לדוגמא, העונש על הכנסת חפצים למגרש בניגוד לחוק, הוא עד שנתיים מאסר. אם מדובר בחפצים מסוכנים, כגון סכין או חומרי נפץ שונים, יכול העונש להגיע ל-5 שנות מאסר. דוגמא לעבירה שכיחה במגרשים היא הקריאות הגזעניות, שהעונש עליהן הינו עד שנתיים מאסר".

הקבוצה צריכה לשאת באחריות של מעשי אוהדיהם

יש שיטענו כי האוהד שביצע את העבירה אינו האחראי היחידי לנעשה במגרש. לא אחת רטנו מנהלי הקבוצות, שאוהדיהם ביצעו עבירות כאלה ואחרות והם נדרשו לתת את הדין בשל המעשים. למרות זאת, הוחלט בהתאחדות לכדורגל כי הדרך הטובה ביותר למגר ולהילחם בתופעות האלימות בספורט, היא על ידי הטלת סנקציות כלפי הקבוצה אליה משתייך מבצע העבירה.

עורך דין אורי דרשן
"לשחקני מפתח השפעה רבה על האוהדים". עו"ד אורי דרשן

ההחלטה על הטלת האחריות גם על הקבוצה, נעוצה בעובדה שלשחקני מפתח יש השפעה רבה על האוהדים ואלה נשמעים לבקשותיהם. לא אחת נוכחנו לכך שבקשתו של שחקן שהתריע בפני האוהדים "קבל עם ועדה", וביקש שיפסיקו את ביצוע העבירות או יחדלו מהקריאות הגזעניות, מצליחה. העובדה שהדבר פוגע בקבוצה וגורר קנסות כספיים או עונשים, משפיעה גם היא על האוהדים.

בעקבות הטלת האחריות לעבירות גם על הקבוצות, החלו מנהליהן לעשות צעדים רבים בכדי למנוע את תופעת האלימות בתחומי המגרש. צעדים אלו כוללים למשל התקנת מצלמות בתחומי המגרש ומחוצה לו, וכן פעולות מניעה ודיווחים לרשויות החוק על כוונה או מידע מוקדם, לפני ביצוע עבירה. כך הצליחו חלק מהקבוצות למזער את העבירות ואף לזהות ולעקוב אחרי חשודים פוטנציאלים.

"למרות כל אלה, חשוב לציין כי לפעמים נוהגת הנהלת הקבוצה ב'משחק כפול' מול אוהדיה", מדגיש עו"ד דרשן. "בפני התקשורת מבליטה הנהלת הקבוצה את ניסיונותיה לעמוד לצד החשוד ולגונן עליו מפני הרשויות. לאחר מכן היא מדווחת עליו ודורשת, בלי ידיעתו, לנהוג בו בחומרה. במקרים רבים מסייעת הנהלת הקבוצה לרשויות גם בהבאת ראיות מפלילות נגד העבריינים. זאת נעשה על מנת שיוכלו למצות עמם את הדין, שכן הוא מסב נזק כבד לקבוצה בפרט ולספורט בכלל.

"הספורט נועד לשם הנאה ושעשוע, וכל השתתפות באירוע ספורטיבי צריכה להיעשות בטוב טעם. הרגשות המעורבים בעניין צריכים לבוא לידי ביטוי במינון נכון ובזהירות מרבית ומבלי לעבור על החוק כמובן. רק כך נוכל כולנו, אזרחי המדינה, ליהנות מאירועים ספורטיביים נקיים מגזענות ומאלימות".

עו"ד אורי דרשן, מתמחה במשפט פלילי ומנהל את פורום מפגש פלילי ראשון במתחם פרקליטי IL

הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלנו!

(כתבה ממומנת)

תגובות  (0 תגובות ב 0 דיונים)

הוסף תגובה