שילוב לא רגיל: אומנות לחימה ועריכת דין

עו"ד מיקי שיפמן מתמחה בדיני משפחה ובנוסף הוא גם מומחה באומנויות לחימה. בטור הזה הוא מסביר כיצד הוא מיישם את היכולות והשיטות שאותן למד באומנויות הלחימה, גם בבית המשפט. הוא מתאר בצורה ברורה כיצד ידע, כלים ושיטות שנלמדו עבור תחום מסוים, יכולים לסייע מאוד גם בתחום אחר – המשפטי. טור אישי של עורך דין לא רגיל

"למה אתה לא תוקף בחזרה?" שאלה אותי ח', "בעלי מגיש בקשות ותביעות, תוקף ותוקף, ואתה רק מגיב, מתי גם אנחנו נתקוף?" הבנתי אותה, אך עניתי, "סבלנות, יגיע הרגע גם לזה". ח' לא הבינה את כוונתי, אך נתנה בי אמון וסמכה עלי, שאפעל בצורה הטובה ביותר בעבורה.

ח' מצויה בסכסוך מתמשך עם בעלה, על רקע גילוי בגידתו בה, כאשר הכעסים והאמוציות הם אלה שמניעים אותה, בשלב הזה. לעומת ח', אני פועל מתוך הבנת הסיטואציה ועושה שימוש במספר כלים וטקטיקות שונות, כדי להשיג את המטרה שהצבתי לעצמי בתחילת ההליך המשפטי.

זקוקים לייעוץ משפטי? לחצו כאן 

או שעורך דין יחזור אליכם תוך 24 שעות

ידע הוא כוח בכל תחומי החיים

כשמדברים על הליכים משפטיים – טקטיקה היא לא מילה גסה, למעשה היא שם המשחק. לא כולם יודעים, אבל התחום המשפטי מקביל בהרבה דרכים, לתחומים אחרים בחיים, בהם צריך להשתמש בטקטיקה. כשאתה נמצא במערכה, ודאי מערכה משפטית, כמו בכל דבר בחיים – ידע הוא כוח. אך ידע לבדו אינו מספיק, צריך לדעת איך להשתמש בו בתבונה. ההבנה האמתית נובעת מתוך ההכרה של מתי צריך להשתמש במידע מסוים, באיזה צורה להשתמש בו וכמו שאני תמיד אומר ללקוחותיי- מתי לא להשתמש בו.

מזה כמה שנים שאני מתאמן לאחר יום העבודה, באומנות הלחימה הפיליפינית- ארניס (Arnis- "לייטנינג סיינטיפיק ארניס") אצל מאסטר ג'ון אסקודרו. אומנות לחימה זו, כמו גם אומנויות לחימה אחרות, לא עוסקת רק בהפעלת כוח, או בשיפור סיבולת לב ריאה, אלא גם פועלת ברבדים הפסיכולוגיים והתודעתיים. אומנות לחימה נותנת למתאמן ידע וכלים, כאשר בעזרת הכלים הללו, הוא יכול, בכל רגע נתון, להגן על עצמו. אולם הידע, הכוח והכלים הללו, לבדם, אינם מספיקים. כל מתאמן באומנויות לחימה יודע כי הכרת היריב ושיטותיו חשובות לא פחות ולעיתים חשובות אף יותר. חשוב לציין כי אומנויות לחימה אינן מעודדות אלימות ובוודאי שאינן מעודדות התקפות אגרסיביות ללא סיבה, לכן השילוב של הטכניקות והטקטיקות הללו, בעולם המשפטים, מאפשר השגת תוצאות רצויות.

כמו בכל ההתחלות בחיים, גם בתחילת קרב מתקיים שלב הגישוש. זהו השלב שבו בוחנים האחד את השני, מנסים להבין מי עומד מולנו ו מגיבים תוך כדי תנועה, כאשר נקודת המוצא היא למצוא את הדרך הטובה והנכונה ביותר, להכריע את היריב. כך למשל, כאשר היריב אגרסיבי מאוד, הדרך הנכונה לפעול מולו, תהיה לאפשר לו להוציא אנרגיה רבה ככל הניתן ולהתרכז בשלב ראשון בהגנה טובה. הנחת היסוד נובעת מכך, שכל אחד מאתנו מתעייף מתישהו וניתן לראות שזה אכן מה שקורה בפועל. כשמזהים את העייפות והחולשה של היריב, זה בדיוק הזמן להתחיל לתקוף.

דרך הפעילות הזו מנחה אותי לא רק בזירת הקרב ובאימונים, אלא גם במסגרת עבודתי כעו"ד. כך גם במקרה של ח'. מדי יום קיבלתי למשרדי בקשות עליהן נדרשתי להגיב, מאת בעלה, שלא הפסיק להגיש תביעות ובקשות. לקחתי את כל הידע והכלים שלמדתי מאומנות הלחימה ויישמתי אותו על התיק המשפטי הזה, למעשה רק הגבתי, הגנתי על הלקוחה. כששאלה אותי ח' מדוע איננו תוקפים בחזרה, עניתי, שאני ממתין לרגע המתאים, שכן, הוא הרי יתעייף בסופו של דבר ואז זה יהיה הרגע שלנו להתחיל לתקוף.

כצפוי, בחלוף מספר שבועות התעייף הבעל, כאשר זה היה האות להתחיל לתקוף בחזרה. אני הגשתי, בשמה של ח', תביעות ובקשות רבות, כאשר הצד השני כבר היה חלש ומותש. הוא אף הודה בכך בתגובותיו לבית המשפט, שם ציין מפורשות, שהבקשות מתישות אותו.

הגנה משולבת: בית המשפט כזירת לחימה

עורך הדין מיקי שיפמן
"דרך הפעולה הזו מנחה אותי גם בזירת הקרב וגם בזירת המשפטים" עו"ד שיפמן

בנוסף לידע ולכוח שאותו אנו רוכשים במסגרת שיטות אומנות הלחימה, אנו לומדים גם כיצד לשלוט בעצמנו, איך להיות מאופקים ולשמור על קור רוח. בבית המשפט אתה מוצא עצמך, לא פעם, מותקף מכמה חזיתות: הצד הנגדי, נציגי המדינה השונים והשופט. התקפה משולבת שכזו דורשת שימוש בכמה יכולות במקביל, כמו ריכוז ברמה גבוהה וקור רוח. אם תספק תשובה לא נכונה, שאלה או אמירה לא במקום והלקוח שלך עשוי למצוא עצמו בבעיה.

באומנויות לחימה מסוג "ארניס", המצב דומה, מאחר ובמסגרתה מתאמנים בתקיפה והגנה משולבת במקלות, סכינים ויד פתוחה. השיטה מלמדת לתקוף, או להתגונן בו זמנית, תוך כדי שימוש באותם כלים – כאשר לכל כלי יש את התכונות שלו. ככל שתגובתך תהיה מהירה יותר, חדה יותר, מדויקת יותר, הסיכוי שלך לנצח יגבר. צריך לנסות לקרוא את מחשבתו של היריב ולפעול כנגדו – רגע אחד לפניו.

מאסטר ג'ון אסקודרו אומר, שאסור להיות בנאלים, חשוב לשמור כל הזמן על ערנות המחשבה. תובילו, תהיו יצירתיים, תפתיעו את היריב, תשנו כיוון. אם מצאתם עצמכם תחת מתקפה חזקה, תתגוננו, ראשית בכדי שלא תפגעו ושנית, בכדי להתיש את היריב. רק לאחר השלב הזה, תעברו לשלב ההתקפה.

בדרך זו, אני פועל בעבודתי כעו"ד. בוחן את היריב, חושב יצירתי ומחפש את הדרך הטובה והמהירה ביותר שתוביל את הלקוח לתוצאה הרצויה לו – זו שהוגדרה לי כמטרה, בתחילת הדרך. משם אני פועל בנחישות, באחריות ובמקצועיות, תוך שימוש בכל הכלים שהחוק מעניק לי כדי להגן על הלקוח שלי.

עו"ד מיקי שיפמן, המתמחה בדיני משפחה ומייעץ באתר פרקליטי IL

עוד המון סיפורים מעניינים מחכים לכם בעמוד הפייסבוק שלנו

(כתבה ממומנת)

תגובות  (0 תגובות ב 0 דיונים)

הוסף תגובה