השד המוסתר: כל מה שלא מספרים לנו על ניתוחים פלסטיים

ו' רצתה לחזור לחזה הזקור שהיה לה בנעוריה והחליטה לעשות ניתוח להרמת חזה. הרופא השתמש בשיטה רפואית שלא התאימה לה וגרם לכך שהיה צריכה לכרות לה את הפטמה ולאחר מכן את כל השד. עו"ד אסי לביא צוקרמן מזהירה מפני מה שלא אומרים לנו לפני הניתוחים הפלסטיים

שוק הניתוחים הפלסטיים הוא ברובו שוק של רפואה פרטית, המגלגלת מיליוני שקלים מדי שנה. בפרסומות הכל נראה ורוד, אך מסתבר כי יש הרבה מקרים שבהם הרופאים לא מיידעים כראוי על הסכנות. בפרסומים הללו תמיד מבטיחים תוצאות מעולות: חזה זקור, בטן שטוחה, שאיבת שומן, אף סולד, עור פנים של בת 17 ועוד מגוון רב של ניתוחים וטיפולים. הצגת תמונות ה"לפני ואחרי", מדגימות גם הן תוצאה משובחת ויפה.

הקושי העיקרי עם הפרסומים הללו הוא שהם אינם חושפים את אחוזי הכישלון, את הסיבוכים הרבים הכרוכים בניתוחים ואת תופעות הלוואי, שעלולות להיות חמורות ובלתי הפיכות. כאשר הניתוח נכשל והעיוות שנגרם הוא בלתי הפיך, מפח הנפש הוא גדול וההשלכות הנפשיות הן קשות והרסניות.

כשציבור המנותחים מגיע להחלטה על ביצוע ניתוח, הוא אינו מודע לסיכונים הכרוכים בניתוחים הפלסטיים ואינו מוזהר כראוי מפני הסיבוכים האפשריים. נוצר מצב שבו אנשים בריאים לחלוטין נכנסים לפרוצדורה כירורגית, הכוללת הרדמה מלאה וחיתוך בשרם. הם עושים זאת תוך ידיעה חלקית ביותר של הנושא ומבלי שהסכמתם לפרוצדורה התקבלה כדין. עורכת הדין אסי לביא צוקרמן, המתמחה ברשלנות רפואית ומנהלת את הפורומים לרשלנות ברפואת משפחה ורשלנות ברפואת עיניים במתחם פרקליטי IL, מסבירה כיצד יש לנהוג במקרים של רשלנות רפואית בניתוח פלסטי ומהן זכויות המנותחים.

לייעוץ משפטי לחצו כאן

או שעורך דין יחזור אליכם תוך 24 שעות

הגיעה לניתוח להרמת חזה ויצאה בלי שד

הרופא סירב לבדוק - החייל האושפז עם דלקת במוח
חברת הביטוח דרשה שהרשלנות לא תגיע לידיעת הציבור
צילום: חדשות 2

אחד הניתוחים הנפוצים ביותר בתחום הרפואה הפלסטית הוא ניתוח לשיפור מראה השדיים. נשים רבות בוחרות לעבור דווקא את הניתוח הזה, בכדי להרגיש יפות ונחשקות יותר. "תיק שטופל במשרדי והסתיים בימים אלה בהסדר פשרה ממחיש את הדברים", מספרת עו"ד לביא צוקרמן. ו', אישה צעירה ונאה, החליטה להעניק לעצמה מתנת יומולדת ולעבור ניתוח להרמת שדיה, שמעט צנחו לאחר הלידות וההנקות. היא החלה לערוך בירורים מקיפים, בנודע למומחים בכירורגיה פלסטית ואף ניגשה להתייעץ עם כמה מהם. לאחר שלמדה וחקרה את התחום באופן מקיף ולאחר מספר התייעצויות, בחרה ו' את הרופא שינתח אותה. היא החליטה על רופא מומחה, שהתחייב לדאוג לשלומה ובריאותה והצהיר על ניסיון עשיר בניתוחים מסוג זה.

ו' שטחה בפני המנתח את מלוא המידע הרלוונטי על ההיסטוריה הרפואית שלה. היא הציגה בפניו את כל החומר הרפואי בעניינה, לרבות דו"ח בנוגע לניתוח שעברה בשדיה 15 שנים קודם לכן. המנתח עיין בחומר שהוצג לו והבטיח ל-ו' ניתוח מוצלח, שיביא לשיפור מרשים במראה שדיה וישיג את התוצאה המיוחלת. היא ניגשה לניתוח נרגשת ומלאת ציפיות חיוביות. היא לא העלתה על דעתה שההחלטה לעבור את הניתוח תעלה לה בשלומה הפיזי והנפשי ותרסק את חייה באופן כה חמור.

במהלך הניתוח ותוך כדי ביצועו, התברר למנתח כי נקט בטכניקה כירורגית, אשר לא התאימה לו' וגרמה לניתוק אספקת הדם לפטמה הימנית שלה. נראה כי המנתח לא שקל בכובד ראש את כל הנתונים הרלוונטיים, טרם הניתוח. אילו היה עושה כך ומתכנן כיאות, הוא היה חייב להימנע מביצוע הטכניקה שבה השתמש בניתוח, אשר לא התאימה  לו-' מבחינה רפואית בעליל.

למחרת הניתוח, הודיע המנתח ל-ו' כי היה "סיבוך קטן", אך הוסיף והרגיע שהכל בסדר כעת. הוא לא הציג בפניה את המידע המלא אודות אותו סיבוך ונמנע מלפרט בפניה את חומרתו. ו' האמינה לדבריו של המנתח, והמשיכה להגיע אליו למעקב רפואי תכוף. כשבועיים לאחר הניתוח, במהלכם פקדה ו' את מרפאתו כל כמה ימים, קרא לה המנתח לשיחה והודיע לה כי יש לכרות את הפטמה כולה. ו' נדהמה לשמע הדברים ופרצה בבכי. היא מיהרה לפנות למומחים נוספים להתייעצות, וכולם הסכימו כי בפטמה קיים נמק וכי חלה חובה רפואית לכרות אותה. לבסוף הופנתה ו' למחלקה הפלסטית בבית חולים במרכז הארץ, שם עמדה בפני ועדת מומחים שהחליטה כי עליה להיכנס לניתוח, אשר במהלכו יוחלט על היקף הכריתה. במהלך הניתוח התברר כי הנמק שנגרם לפטמה התפשט לרקמת השד כולה ו-ו' נאלצה לעבור כריתה מלאה של השד, על כל המשמעויות הנובעות מכך. היא התעוררה לאחר הניתוח עם שד כרות, כאשר במקומו צלקת ארוכה ולא אסתטית. היא נאלצה לעבור 6 ניתוחים שונים, במשך תקופה של 3 שנים, בכדי לשחזר את השד שנכרת. במהלך התקופה היא נכנסה לדיכאון חמור ונותרה, לאחר סבל רב, עם שדיים לא סימטריים ומעוותים".

חשוב לבקש מידע מוקדם על כל הסכנות הרפואיות

משרדה של עו"ד לביא צוקרמן הגיש תביעת רשלנות רפואית נגד המנתח, לבית המשפט המחוזי, במרכז. בימים אלה פוצתה ו' בסכום פיצויים חסר תקדים בגין הנזק העצום שנגרם לה.

עו"ד אסי לביא צוקרמן
"על הרופא המנתח לנקוט בשקיפות מלאה, תוך הצגת היתרונות והחסרונות". עו"ד אסי לביא צוקרמן

"עניינה של ו', כמו הרוב המוחץ של תביעות הרשלנות הרפואית, הסתיים בהסדר פשרה ועל פי דרישת חברת הביטוח, לא נחשף לידיעת הציבור", מסכמת עו"ד לביא צוקרמן. "בדרך זו נמנע מהציבור מידע כל כך חשוב וחיוני על כמות הסיבוכים והכישלונות של ניתוחים פלסטיים ועל רמת החומרה של כישלונות אלה. מדובר במידע שהבאתו לידיעת הציבור היה עשוי להשפיע על קבלת החלטות, בנוגע לניתוחים מסוג זה".

על פי עו"ד אסי לביא צוקרמן, "גם משרד הבריאות אינו דואג להביא לידיעת הציבור את כמות הכישלונות והסיבוכים הקיימים בניתוחים פלסטיים. המידע החיוני הזה מוסתר מעיני הציבור באין מפריע, ואל מול הפרסום האגרסיבי של הניתוחים ותוצאותיהם הטובות, אין אף גורם מאזן. חשוב ביותר ליידע את הציבור שהניתוחים הללו כרוכים בסיכונים לא מבוטלים, כאשר חלקם בלתי הפיך, הרסני ומשמעותי להמשך החיים התקינים".

טרם קבלת החלטה על ביצוע ניתוח, גם כשהוא אסתטי ואיננו דורש בחינה רפואית מעמיקה, חלה חובה על הרופא להציג בפני המטופל את כל המידע הדרוש בכדי להגיע להחלטה מושכלת. על הרופא המנתח לנקוט בשקיפות מלאה, תוך הצגת היתרונות והחסרונות של הטיפול המוצע, הסיכונים הכרוכים בו ומשמעויותיהם. "חובתו של הרופא לאפשר למטופל לשקול את כל המידע הרפואי, טרם מתן הסכמתו לניתוח, אולם, המציאות מלמדת שהדברים לא תמיד נעשים כך. רבות מן התביעות המשפטיות, בגין רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים, מתבססות על כשל חמור. כשל זה נובע מאי הצגת מלוא המידע למטופל, טרם קבלת הסכמתו לניתוח", מסכמת עו"ד לביא צוקרמן.

עורכת הדין אסי לביא צוקרמן מתמחה בתביעות רשלנות רפואית ומייעצת במתחם פרקליטי IL

עשיתם כבר לייק לעמוד הפייסבוק של פרקליטי IL?

 

(כתבה ממומנת)

תגובות  (0 תגובות ב 0 דיונים)

הוסף תגובה