מדריך: כל מה שרציתם לדעת על עסק מתחיל

לפתוח עסק חדש זה עניין מלהיב ומפחיד כאחד, בעיקר כשהנתונים מראים כי אחד מכל שלושה בתי עסק יסגר במהלך חמשת השנים הראשונות. בכדי לצלוח את השנים הראשונות צריך לדעת על מה חשוב להקפיד, כשמנהלים עסק. רבים לא מודעים לחשיבותם של הפרטים הקטנים, לכן הכנו מדריך מקיף, לעסק המתחיל

במשך שנים רבות ליווה אתכם חלום לפתוח עסק משלכם ותהיתם האם זה צעד כדאי או לא. התשובה אף פעם אינה חד משמעית, מאחר ואם אתם חדורי מוטיבציה, יוזמה וחזון ישנו סיכוי אמתי שתצליחו לממש את החלום ולבנות עסק פרטי.

חלום לבדו אינו מספיק על מנת שהעסק ינוהל בצורה טובה, מאחר ולצורך כך דרושה הקפדה על נהלי עבודה, ידע מוקדם, תושייה, כאשר גם מזל אף פעם לא מזיק. מעבר לאלה, מומלץ להעסיק יועץ עסקי מומחה, שיכין תוכנית עסקית מסודרת וילווה אותך לאורך הפעילות, על מנת לאפשר לך להתמקד בניהול המקצועי – בתחום ההתמחות שלך.

דוח העסקים השנתי שמפורסם מדי שנה מגלה כי אחד מכל שלושה עסקים שנפתחו, יסגור את שעריו תוך חמש שנים, כאשר רק אחוזים מעטים ישרדו שלושה עשורים ויותר.

מרבית העסקים החדשים נופלים כבר בהתחלה והם נסגרים עוד בשנה הראשונה. הצעדים הראשונים שתעשו בבניית העסק שלכם יהיו בעלי משמעות קריטית להמשך הדרך והם אלה שיכריעו את הכף בסופו של דבר. עו״ד מוטי שחר, המתמחה בהשכלה גבוהה, משפט אזרחי ולשון הרע והמייעץ במתחם פרקליטי IL, פורש לפניכם את המדריך המשפטי המקוצר לניהול עסק בסדר גודל קטן עד בינוני, מאחר וכאשר מדובר על עסק גדול, החוקים מעט משתנים.

הסכמים חתומים יכולים להציל את העסק

אחד הדברים הראשונים שחשוב להסדיר בהקמת העסק הוא יחסי העובד-מעביד, בינכם לבין העובדים שלכם. "בכל מקרה בו מועסק עובד, יש צורך להסדיר את מערכת ההתקשרות בהסכם, אשר יהווה את הבסיס ליחסי העבודה", מסביר עו"ד שחר. ההסכם צריך לכלול את החובות והזכויות, הן של העובד כלפי המעסיק והן של המעסיק כלפי העובד.

בצורה זו ניתן לקבוע כי עובד יהיה מחויב למקום העבודה, לתקופה זמן מסוימת, אשר תקבע מראש. התקופה שתיקבע תהיה תלויה במכלול נסיבות, בין היתר, בתקופת הכשרת העובד. כמו כן, ניתן לקבוע התניות כגון: אי תחרות, חובת סודיות וחובות נוספות של העובד כלפי מקום עבודתו.

מצד המעסיק, הוא יהיה מחויב כלפי העובד בתשלום שכרו, זכויות סוציאליות שונות, עמלות – בין אם עמלות מכירה ובין אם בונוסים מסוג אחר, זכאות עובד להפרשות שונות (פנסיה, קרן השתלמות, ביטוח מנהלים ואחרים), אפשרויות קידום בתפקיד או בשכר וכדומה.

"הסכם זה הינו בעל חשיבות גבוהה ביותר", מציין עו"ד שחר, "שכן, בכל מחלוקת עתידית, הסכם העבודה יהווה את הבסיס המשפטי לפתרון. על כן יש להקדיש להסכמים אלה תשומת לב מרבית כבר בשלב הניסוח. בשלב מאוחר יותר יש לשים דגש על הבנת החוזה ועל ביצועו ומימושו".

חוזים מול העובדים יכולים למנוע סכסוכים עתידיים

לפי החוק, על מעסיק מוטלת חובת מסירת הודעה לעובד על תנאי עבודתו, תוך חודש מיום תחילת העבודה. אי מסירת ההודעה יכולה לגרור אחריה פיצוי כספי לעובד, גם ללא הוכחת נזק. מסירת ההודעה בלבד אינה מספיקה, יש לקבל את חתימתו של העובד על טופס ההודעה, מאחר והיעדר חתימת העובד יכולה לגרור פיצוי, בהתאם לנסיבות המקרה. אם יתגלו סכסוכים או בעיות בין הצדדים, יהיה קושי להוכיח את ידיעת העובד, או ידעתו, על קיומה של ההודעה, ללא חתימתו.

גם בעת שינוי תנאי העבודה או התפקיד, יש לחזור על שליחת הודעה מעודכנת ונכונה, כאשר לא ניתן יהיה להסתפק רק בהודעה שנשלחה ביום קליטת העובד.

החוק והתקנות בנושא, קובעים מפורשות כי ההודעה תכלול בין היתר:

פרטים מזהים – זהות המעביד והעובד.

תאריך תחילת העבודה – אם חוזה העבודה הוא לתקופה קצובה, יש לציין את תקופת העבודה. במקרה שחוזה העבודה אינו לתקופה קצובה, יש לציין גם זאת על גבי המסמך.

תיאור המשרה – יש לתת תיאור של עיקרי התפקיד ומה נמצא במסגרת אחריתו וסמכותו של העובד.

ממונים – ציון שמו או תואר תפקידו של ממונה ישיר על העובד.

הסכמי שכר – סך כל התשלומים המשולמים לעובד כשכר עבודה, וכן, מועדי תשלום השכר. במקרה ששכר עבודתו נקבע על פי דירוג, מכוח הסכם קיבוצי או לפיו, יש לציין את דירוג העובד ודרגתו.

אחוז משרה – יש לציין האם העובד הוא גלובלי, שעתי או חלקי ולכמה שעות הוא מחויב בחודש. כמו כן, יש  לציין את אורכו של יום העבודה הרגיל, או שבוע העבודה הרגיל, של העובד, במסגרת המשרה.

חופשים – כמה ימי חופשה מגיע לעובד בשנה, מתי הוא יכול לנצל אותם ומהו יום המנוחה השבועי של העובד.

פירוט תשלומים – סוגי תשלומים של המעביד ושל העובד, בעבור תנאים סוציאליים של העובד, כגון פנסיה. בנוסף יש לפרט את הגופים שאליהם המעביד יעביר בפועל את התשלומים הללו. במקרה שבו התחיל המעביד להעביר בפועל את התשלומים לאחר מסירת ההודעה, ימסור על כך הודעה נפרדת לעובד.

אל תסתפקו בשיטת ה-"סמוך עלי"

חלק מהמנטאליות הישראלית, אשר חודרת גם לניהול עסקים היא שיטת "סמוך עלי". כשמנהלים עסק, צריך להביט קדימה ולקחת בחשבון את כל האפשרויות הקיימות ולא לסמוך על אף אחד, אלא לעגן הכל בחוזים. בעלי עסקים רבים, בעיקר בתחילת דרכים אבל לא רק, פונים לחברה המתמחה בייעוץ עסקי על מנת שתלווה אותם בשגרה.

ברוב המקרים, העסקת יועץ עסקי מלווה תורמת באופן ישיר להתייעלות, הגדלת מכירות והכי חשוב – מקסום רווחים בעסק.

ברוב המקרים, בעלי עסקים לא מקפידים על חתימה מסודרת בנוגע להסכמים לרכישת שירותים או מוצרים. לעיתים, בעלי עסקים אפילו מוותרים על הזמנת עבודה מסודרת, וסומכים על הספק שיעמוד בהתחייבויותיו.

כאשר הכול עובד באופן חלק, אין יותר מדי חשיבות לחוזה. הבעיות מתחילות, כרגיל, כאשר משהו לא עובד או לא מתקדם על פי הנדרש, או שיש פערים בין מה שהוזמן למה שסופק. על כן, חשוב ביותר לקבל, לכל הפחות, הזמנת עבודה מסודרת. ההזמנה צריכה לכלול את האלמנטים החשובים, כגון מחיר המוצרים (חשוב לציין אם הוא כולל או לפני מע"מ), מהות המוצרים, מספר קטלוגי ותאור, מועדי תשלום, מועדי אספקה, דרכי התקשרות וכדומה.

כל בעל עסק מסגל לעצמו את דרכי ההתנהלות הכלכלית המתאימים לו ולעסק שלו, מומלץ שלא לשלם עם ביצוע ההזמנה, אלא רק לאחר קבלת מלוא המוצרים או השירותים. רצוי לסכם מראש את  תנאי התשלום השונים, כגון שוטף + 30 וכולי.

עו״ד מוטי שחר מתמחה בהשכלה גבוהה, משפט אזרחי ולשון הרע ומייעץ במתחם פרקליטי IL

(כתבה ממומנת)

תגובות  (0 תגובות ב 0 דיונים)

הוסף תגובה