מהו העונש המירבי שאפשר להטיל על אולמרט?

היום בבוקר החליט בית המשפט להרשיע את ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, בעבירת שוחד. זהו ללא ספק יום שבו נדרש עם ישראל לעשות חושבים לגבי נבחרי הציבור שלו. אך לפני שנוכל להגיע למסקנה מושכלת, עו"ד אלון ארז מסביר מהי עבירת שוחד, מהו העונש המירבי שניתן לקבל עליה ואת כל הסוגיות המשפטיות בפרשה הדרמטית

הבוקר נפל דבר בישראל. ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, יחד עם מעורבים נוספים, הורשע בקבלת שוחד של מאות אלפי שקלים ב"פרשת הולילנד". שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, דוד רוזן, הקריא את הכרעת הדין וקבע כי "נאשם מספר 8, אהוד אולמרט, קיבל לאורך שנים סכומי כסף אדירים, מיזמים שביקשו לקדם את פרויקט הנדל"ן בירושלים. כמו כן, הוא היה חלק מרכזי במערכות שלטון מושחתות, שהרקיבו לאורך שנים, אשר במסגרתן התקבל שוחד של מאות אלפי שקלים, לעובדי ונבחרי ציבור".

בכדי להבין את מהות הפרשה הדרמטית, ראשית, צריך להבין מתי ניתן לדעת שהתבצעה עבירת שוחד. שנית, מהם העונשים הצפויים למי שמורשע בה, בין אם הוא דמות ציבורית ידועה ובין אם לאו? עורך הדין אלון ארז, מומחה במשפט פלילי ומנהל את פורום עבירות מין ועבריינות נוער בפרקליטי IL, שופך אור על הפן המשפטי של הפרשה הידועה כ"הולילנד".

עם עבירת השוחד מגיעה עבירת הקלון

"למעשה", טוען עו"ד ארז, "אולמרט הורשע בסעיף 290 לחוק העונשין, בעבירה של לקיחת שוחד. מדובר בעבירה המרכזית בחוק, החמורה ביותר מבין עבירות השוחד. מבין שלושה סעיפי אישום, הורשע אולמרט בסעיף אחד, וזוכה בשניים אחרים. הסעיף שבו הורשע נוגע בשוחד של 500 אלף ₪, שהעביר עד המדינה שמואל דכנר – לאחיו של ראש הממשלה דאז, יוסי אולמרט. בעבר, העונש בסעיף עמד על שבע שנות מאסר בלבד, אולם כיום, העונש המירבי על סעיף אישום זה הוחמר והוא עומד על עשר שנות מאסר.

"נקודה זו תוכל לשחק לטובת עורכי דינו של אולמרט, שיוכלו לטעון כי עבר את העבירות לפני התיקון בסעיף, ועל כן העונש המרבי שיכול להיות מוטל עליו עומד על שבע שנות מאסר בלבד. בנוסף, מכיוון שמדובר בהרשעה בעבירת שוחד, הרי שבית המשפט יקבע שמדובר בהרשעה שיש עימה קלון. המשמעות של כך הינה, כי אולמרט יוכל לחזור לחיים הציבוריים רק בחלוף שבע שנים מיום מתן פסק הדין".

אין ספק שפרשת הולילנד היא עליית מדרגה בכל מה שקשור לעבירות שחיתות המידה של נבחרי הציבור בישראל. "מי שאמר שהפרקליטות עלתה על עץ גבוה ראה הבוקר שהיה לה על מה להתבסס", טוען עו"ד ארז. "לא בכדי הרשיע בית המשפט את אולמרט, ויחד עמו גם רשימה ארוכה של נאשמים. בין הנאשמים ניתן למצוא את החשוד הראשי בפרשה – יזם פרויקט הולילנד הלל צ'רני, את ראש עיריית ירושלים לשעבר אורי לופוליאנסקי ואת איש העסקים דני דנקנר. הרשעתו של דנקנר שופכת אור גם על עמידתו האיתנה של הנגיד לשעבר, סטנלי פישר, על כך שדרש שהוא יושעה מכל תפקידיו בבנק הפועלים. ההבדל בין תיק הולילנד לתיקים אחרים, הוא בעיקר בהיקף ובמספר הגורמים המעורבים בו. כפי שתיאר השופט בהכרעת הדין, מדובר בכמה גורמים במשק הישראלי שחברו יחדיו ויצרו מערכת משומנת של העברות כספים מבלי לדווח עליהן".

בימים האחרונים נדמה היה כי חלה תפנית בפרשה. שולה זקן, מי שהייתה יד ימינו של אולמרט במשך שנים ארוכות, החליטה לחתום על עסקת טיעון עם הפרקליטות, לפיה תקבל עונש של 11 חודשי מאסר בלבד. "השופט רוזן סגר ככל הנראה את הדלת גם על עסקת הטיעון של זקן", מסביר עו"ד ארז. "בהכרעת הדין אמר השופט כי גם אם יש במה שמסרה זקן לפרקליטות, חומר היכול להעלות סוגיה של שיבוש הליכי משפט או חקירה מצד אולמרט, הרי שהוא לא ייתן לכך משקל רב. מדברי השופט משתמע כי קיים סיכוי שהוא כלל לא יקבל את עסקת הטיעון בין זקן לפרקליטות, משום שהוא סבור כי עליה לשאת בעונש חמור של יותר מ-11 חודשי מאסר, על חלקה בפרשה. מכך ניתן להסיק כי גם עונשיהם של אולמרט והמעורבים האחרים עלול להיות משמעותי ביותר".

התנהלותם של פרקליטי אולמרט ב"ראשונטורס" יהיו לו לרועץ

עורך הדין אלון ארז
"הציבור צריך לשאול את עצמו היום שאלות קשות". עו"ד אלון ארז

בהכרעת הדין השופט לא השאיר השופט רוזן אבן על אבן. הוא פסק שקו ההגנה של אהוד אולמרט היה מופרך מיסודו, חסר כל בסיס, ולכן גם סגר כמעט באופן ודאי את האפשרות שההחלטה לגביו תשתנה במידה ויוגש ערעור. "נדיר מאד שבית המשפט אליו מגיע הערעור מקבל החלטה הסותרת את זו שהתקבלה בבית המשפט שבו הוצגו הראיות והעידו העדים" מסביר עו"ד ארז. "דבר זה קורה רק במקרים חריגים ביותר. בפרשת "ראשונטורס", בה כזכור זוכה אולמרט, טענו פרקליטיו בדיוק את אותו הדבר, כשטענו שאין למדינה סיבה לערער על החלטת בית המשפט המחוזי בירושלים, שכן הסיכוי שהחלטה זו תשתנה בבית המשפט העליון קלושה. כעת, עומדת אמירה זו אל מול פרקליטי אולמרט כחרב פיפיות, משום שגם להם יש סיכוי קלוש ביותר לשנות את ההחלטה, בערעור משלהם".

"צריך גם לומר שכשדמות בכירה בציבור בישראל מורשעת, זהו אולי יום חג לדמוקרטיה, אך יש לזכור שמדובר במי שכיהן כראש ממשלה בישראל והוביל את המדינה לשתי מלחמות", מדגיש עורך דין ארז. "הציבור בישראל צריך לשאול את עצמו היום שאלות קשות ולהבין האם הוא אכן יודע לבחור את נבחריו היטב ובעיניים פקוחות".

עורך הדין אלון ארז, מומחה במשפט פלילי ומנהל את פורום עבירות מין ועבריינות נוער במתחם פרקליטי IL 

עוד המון סיפורים מעניינים מחכים לכם בעמוד הפייסבוק שלנו

(כתבה ממומנת)

תגובות  (0 תגובות ב 0 דיונים)

הוסף תגובה