גירושים: מה קורה כשבן הזוג מסתיר מידע?

לאורך שנות נישואיה יהל (שם בדוי) גידלה את הילדים בזמן שבעלה הקים וניהל קריירה משגשגת. כאשר מצאה עצמה בהליך גירושין, הבינה כי אין בידיה מידע באשר לרכוש המשותף והיא עלולה להפסיד זכויות וכספים רבים כתוצאה מכך. עו"ד רוית דסקל על הצו שבא למנוע מקרים כאלה ומחייב גילוי מסמכים בבית המשפט

לא מעט נשים בוחרות לגדל את ילדיהן בעוד בני זוגן דואגים לפרנס ולכלכל את המשפחה. עד כאן, אין בכך כל פסול. הבעיה מתחילה כשמחליטים על פירוק החבילה, ואז מסתבר שחלוקת התפקידים הזו הנה רבת משמעות לגבי ההמשך.

יהל (שם בדוי) שמה כל מבטחה בבעלה אשר פרנס את המשפחה והיה אמון על התחום הכלכלי של המשפחה. היא חיה ברמת חיים גבוהה מאוד ונהנתה מחיי מותרות ומעולם לא טרחה לבדוק מהיכן מגיעים הכספים הרבים, מהם הנכסים אשר נרכשו על ידי בעלה, מהם אחוזי האחזקה שלו בחברות ומהו הון המשפחה. היא עסקה בגידול שלושת הילדים, בטיפול בבית המשפחה ובבעלה, ולא חשבה כי יגיע יום בו אי מעורבותה בפן הכלכלי של המשפחה יהיה בעוכריה.

כאשר החליטו בני הזוג להתגרש, הוגשה לבית משפט לענייני משפחה תביעה לפירוק שיתוף ואיזון משאבים, בתצהיר הרכוש אשר במסגרתו על כל צד לפרט הכנסותיו ונכסיו, פירט הבעל מספר מצומצם מאוד של נכסים וצירף תלוש שכר המעיד על הכנסה ממוצעת?

ליהל היה ברור כי ישנם נכסים אשר הינם חלק מההון המשותף של השניים וייתכן כי רשומים על שם חברות קשורות לבעלה ואף על שמות אנשים אחרים. כמו כן, היא ידעה היטב כי ההכנסה הממוצעת אשר הוצגה על ידי בעלה רחוקה מרחק רב מהמציאות. כיצד מתמודדים עם מצב זה ואיך תוכלו לוודא כי קיבלתם את כל המידע בנודע לכספים ולרכוש המשותף? עו"ד רוית דסקל, ראש מחלקת דיני משפחה במשרד סימון, עישר, פורת ושות' ומנהלת פורום סכסוכים משפחתיים בפרקליטי IL מסבירה.

זקוקים לייעוץ משפטי? לחצו כאן 

או שעורך דין יחזור אליכם תוך 24 שעות

הבעל ניסה להסתיר מידע על נכסים משותפים

על מנת להגיע לכל המידע הנמצא אצל בעלה של יהל לגבי הכספים והרכוש, הוגשה בקשה לבית המשפט לענייני משפחה לקבלת צו לגילוי מסמכים. מדובר בדרישה שעד לאחרונה הייתה שנויה במחלוקת בפסיקת בתי משפט לענייני משפחה ובתי המשפט המחוזיים, שכן היו מי שטענו כי בתי משפט לענייני משפחה לא מוסמכים ליתן צו לגילוי מסמכים.

נושא גילוי המסמכים בבתי משפט לענייני משפחה הובהר בהלכה החדשה אשר ניתנה ביום 3/9/2013 מפי בית המשפט העליון, בהליך בע"מ 4738/13. בהתאם להלכה החדשה בתי משפט לענייני משפחה יהיו מוסמכים לתת צווים שעניינם גילוי מסמכים ועיון בהם, באותם מקרים שבהם נדרשת הוצאת צווים מסוג זה.

הליך גילוי מסמכים בבית המשפט לענייני משפחה הינו בעל חשיבות רבה, לאור הצורך שכל הצדדים יתנהלו כאשר "הקלפים פתוחים", ובלא שצד כלשהו נהנה מיתרון על פני חברו עקב הימנעות מגילוים של נתונים ומסמכים המצויים ברשותו.

עו"ד רוית דסקל
בית המשפט יחייב גילוי המסמכים. עו"ד רוית דסקל
צילום: יחסי ציבור

בזכות הלכה זו נחשפה יהל לכל רכושו של הבעל, רכוש אותו ניסה הבעל להסתיר מפניה, ומשהתגלה הרכוש הרב שהוסתר, הגיע הבעל להסכם נדיב עם יהל, אשר יחסוך ממנה דאגה לפרנסתה ופרנסת ילדיה.

חשוב להבין כי ההליך בבתי משפט לענייני משפחה דורש גמישות, שקיפות וחובת גילוי מוגברת יותר מהנהוג בהליך אזרחי ועל כן ההלכה החדשה בעניין גילוי מסמכים "פיזרה את אי הוודאות" בעניין גילוי מסמכים ותסייע בידי מתדיינים רבים אשר יכנסו בשערי בתי משפט לענייני משפחה.

עו"ד רוית דסקל, ראש מחלקת דיני משפחה במשרד סימון, עישר, פורת ושות', מייעצת  במתחם פרקליטי  IL

הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלנו!

(כתבה ממומנת)

תגובות  (תגובה 1 בדיון 1)

הוסף תגובה

תגובתך נשלחה בהצלחה וממתינה לאישור
  • 1.
    צו לגילוי מסמכים- בכל שלב?