אין שום דבר נחמד בסם הפיצוציות "מיסטר נייס גאי"

המעמד החוקי של סמי הפיצוציות משתנה כל הזמן ועל כן קשה למשטרה לעקוב אחריהם. לאחרונה אנו שומעים יותר ויותר על אנשים שנפגעו אנושות ואף מתו כתוצאה מתופעות הלוואי של ה"נייס גאי" ודומיו. עו"ד אלון ארז שופך אור על התגלגלות סמי הפיצוציות לבסיסים הצבאיים ועל הסכנות הגלומות בהם

באוגוסט 2011, לוחם גולני שהיה בתורנות שמירה לילית בבסיס בגבול עזה, עישן את סם הפיצוציות "מיסטר נייס גאי" יחד עם חבר שלו שבא להחליף אותו בשמירה. מיד לאחר מכן, החייל נכנס להתקף זעם, התחיל לצעוק ולקלל. השיא הגיע אחרי כמה דקות, כאשר החייל  יצא מהעמדה ורץ לעבר הגדר, בעודו יורה צרורות באוויר. התקרית הסתיימה לאחר שהמפקדים של הלוחם הצליחו להשתלט עליו והעבירו אותו לאשפוז.

חלפו כמעט שלוש שנים מאותו אירוע, אך כוכב האירוע המטריד, הלוא הוא סם הפיצוציות: מיסטר נייס גאי, עדיין מהווה מוצר צריכה נפוץ, בקרב חיילים. לא קשה להבין למה את המשיכה של החיילים לסם הזה. שוק החשיש והמריחואנה המקומי נמצא במה שמכונה "תקופת יובש", כלומר שהזמינות שלהם היא בעייתית, כמו גם העובדה שהסמים הללו אינם חוקיים. בנוסף לכך, במהלך השירות הצבאי קל להתפתות למשהו שהוא זמין, זול, ומשווק על תקן "תחליף חוקי לקנאביס". הבעיה עם ה"נייס גאי" היא שבנוסף לעשן, הוא אפוף בהרבה מידע מוטעה והטעיות לגבי מרכיביו, כמו גם הטעיות לגבי מה שהוא עלול לגרום והמעמד החוקי שלו.

עורך הדין אלון ארז, מומחה במשפט פלילי ומנהל את פורום עבירות מין ועבריינות נוער בפרקליטי IL, מסביר מה מסתתר מאחורי האריזה התמימה והחיוך המזמין של סם הפיצוציות הפופולארי, "מיסטר נייס גאי" ומדוע הוא כל כך מסוכן.

זקוקים לייעוץ משפטי? לחצו כאן 

או שעורך דין יחזור אליכם תוך 24 שעות

אין דרך לדעת מה מכילים סמי הפיצוציות

בדומה לשוכני הפיצוציות, בעלי השמות הידידותיים, כמו "מבסוטון" ו"חגיגת", גם הנייס גאי נמכר כתחליף קנאביס, העשוי מ"חומרים טבעיים", שלא לומר "חליטת צמחים", כאשר בפועל, אין דבר רחוק יותק מהאמת. ראשית, לא מדובר בתחליף סם, אלא בסם של ממש, ששייך לקבוצת חומרים שנקראת "קנבינואידים סינתטיים". הסמים הללו משווקים לרוב, בצורה של עלים יבשים ומפוררים, ולכן אפשר בקלות להתבלבל ולחשוב שהם מבוססים על קנאביס אמיתי; אלא שבדרך כלל החומר הפעיל לא נמצא בעלים הללו, אלא בחומרים הכימיים שמרוססים עליהם. החומר הפעיל בסמי הפיצוציות (JWH על כל נגזרותיו) שונה לחלוטין בהרכבו מהחומר הפעיל בקנאביס (THC). בנוסף, הוא מעורבב עם חומרים סינתטיים ותרכובות כימיות אחרות, שזהותן לא לחלוטין ברורה. כיוון שהחומרים הסינתטיים מיוצרים במעבדות לא חוקיות, ומן הסתם לא מפוקחות, אין שום דרך לדעת מה הם מכילים ומה למעשה נכנס לגוף של מי שצורך את החומרים הללו.

הסיבה שה"נייס גאי" נחשב סם כה מצליח, היא בשל העובדה שהוא מדמה את ההשפעה של קנאביס על הגוף, אך הוא זאת בעוצמה חזקה עד פי 40. ה"היי" של ה"נייס גאי" חזק מאד, אך גם קצר מאד, מה שיוצר נטייה לצרוך אותו בתדירות הולכת וגוברת, אשר גורמת במהרה, להיווצרות של תלות והתמכרות. המשמעות היא שמדובר בסם ממכר הרבה יותר מקנאביס והגמילה ממנו היא קשה ומלווה בתופעות שמזכירות תסמיני גמילה מסמים נרקוטיים.

גם תופעות הלוואי של העישון עצמו לא נחמדות במיוחד. ברמה הפיזית זה עלול להתחיל בהקאות, סחרחורות, רעידות ועוויתות, עד לרמה של האצת הדופק ולחץ הדם ואף פגיעה בתפקוד השרירים והלב. בנוסף עלולים לצוץ תסמינים פסיכיאטריים, אשר עשויים לכלול שינויים קיצוניים במצב הרוח, דכדוך, חרדה, בלבול, עצבנות ותוקפנות, הפרעות בזיכרון ובשינה, ואפילו הזיות, פרנויות, התקפי זעם ופסיכוזה.

חייל מעשן
הצבא יתשתמש בכל הסנקציות שברשותו. אילוסטרציה צילום: רועי ברקוביץ'

זוכרים את החייל שהשתגע בגבול עזה שמצויין לעיל? הוא לא לבד. בשנים האחרונות אושפזו עשרות צעירים במצב בינוני עד קשה, רובם בגילאי תיכון עד צבא, בבתי חולים, חלקם הגדול במוסדות פסיכיאטריים, עקב שימוש ב"נייס גאי". לאחרונה אנו עדים למספר מקרים שאף הגיעו לכותרות. במרץ 2012, חייל בן 21 מת מדום לב, לאחר שבמסיבת יום ההולדת שלו חגג בעישון "נייס גאי", יחד עם שתיית אלכוהול ורק בשבוע שעבר מת גבר בן 30 לאחר שהזריק את הסם לווריד.

"מיסטר נייס גאי" יצא מהחוק לפני שנה

ה"נייס גאי" ושאר סמי הפיצוציות מהווים אתגר לרשויות, בכל הנוגע לחקיקה ואכיפה. על מנת שסם כלשהו יוצא אל מחוץ לחוק, עליו להיכלל ב"פקודת הסמים המסוכנים". הפקודה מתעדכנת באופן תקופתי, כך שנכללים בה מעת לעת חומרים חדשים שנמצאו כמסוכנים. במקרה של סמי הפיצוציות, המשטרה משחקת בחתול ועכבר עם היצרנים והמפיצים. בכל פעם שאחד מהסמים המוכרים מוכרז כלא חוקי, מיד צץ סם חדש, עם שם שונה והרכב כימי מעט שונה, אשר גורם לו להחשב כ"חוקי". למרבה הצער, קהל הצרכנים, שלא עוקב בדריכות אחרי העדכונים בפקודת הסמים המסוכנים, ממשיך להתייחס אל כל אותם חומרים בעלי שמות תמימים כחוקיים, גם לאחר שכבר הוצאו מחוץ לחוק. כך קורה גם עם "מיסטר נייס גאי", שאמנם נמכר בתחילת דרכו ללא הגבלה, אבל הוכנס לפקודת הסמים כבר לפני שנה, ומאז הוא נחשב רשמית ללא חוקי.

הצבא, באופן טבעי, מתייחס בחומרה לשימוש בסמים, כאשר במובן הזה היחס לעישון "נייס גאי" זהה ליחס לצריכת מריחואנה, או כל סם אסור אחר. עבירה של עישון סמים מכל סוג, אפילו באופן חד פעמי, שבאזרחות לא תוביל בדרך כלל לשום ענישה, תגרור כמעט תמיד העמדה לדין ומאסר בפועל במהלך השירות הצבאי. העונש הצבאי יכול לכלול שלל סנקציות חמורות אחרות, בהתאם לנסיבות המקרה. רישום פלילי, הורדה בדרגה, הורדה בסיווג הביטחוני, העברה מהתפקיד, ואפילו שחרור מהצבא ושלילת רישיון הנהיגה, הם רק חלק מהסנקציות.

עו"ד אלון ארז
"סמי הפיצוציות מהווים אתגר לרשויות". עו"ד אלון ארז

המפגש של ה"נייס גאי", עם נשק עלול להיות בעל השלכות קשות במיוחד ונראה שהצבא ממש לא מעוניין לקחת סיכונים בעניין הזה. כבר בנובמבר 2012, עוד לפני שהנייס גאי נכלל בפקודת הסמים המסוכנים, חייל שהשתמש בו, הואשם בשימוש בחומרים מסממים שאינם כלולים בפקודה  נגזרו על החייל 45 ימי מאסר בפועל והורדה לדרגת טוראי.

הסברה הרווחת היא שהשימוש הגובר בסמי הפיצוציות, שמעמדם החוקי מעורפל משהו, קשור באופן ישיר לאיסור על השימוש בקנאביס. ניתן לומר שאם המאבק ללגליזציה של הקנאביס אכן יישא פירות, נראה ירידה משמעותית בצריכה של ה"נייס גאי" וחבריו הסינתטיים. עד שזה יקרה, עדיף לשמור מרחק מסמי הפיצוציות ומהשפעותיהם הרעות. לא שווה לסכן את הבריאות הפיזית או המנטלית עבור כמה דקות של "היי", ולהישאר עם נזק לכל החיים.

עורך הדין אלון ארז, מומחה במשפט פלילי ומנהל את פורום עבירות מין ועבריינות נוער במתחם פרקליטי IL 

עוד המון סיפורים מעניינים מחכים לכם בעמוד הפייסבוק שלנו

(כתבה ממומנת)

תגובות  (0 תגובות ב 0 דיונים)

הוסף תגובה