סע לאט: הצעת חוק חדשה לנהיגה בשכרות

נהגים רבים עולים על ההגה לאחר ששתו אלכוהול, כאשר אלו שנתפסים מקבלים שלילה לחודש בו במקום. אך מסתבר כי אדם החורג ממש במעט מהכמות המותרת בחוק ואדם שהפריז בצורה קיצונית נתונים תחת אותו סעיף וכפופים לאותה ענישה. הצעת חוק חדשה רוצה לעשות סדר בנושא

נהיגה בשכרות היא נושא שנוגע ללא מעט נהגים ונהגות בישראל. למרות העונשים המחמירים והסיכונים הכרוכים בהתנהגות שכזו, רבים חוטאים בנהיגה תחת השפעת אלכוהול, אפילו אם זה רק מעט מעל המותר.

כיום, החוק אינו מבדיל בין כמות השתייה שנמצאה בדמו של אדם בשעה שנהג. מחד אדם שנתפס בבדיקת אלכוהול משטרתית, בזמן שנהג, לאחר ששתה כוס בירה אצל חברים, כאשר בדמו נמצאה כמות מזערית של אלכוהול, במעט מעל המותר בחוק. מאידך בחורה שהשתכרה בחתונה והחליטה שהיא כשירה לנהוג בתום החתונה וגם נתפסה בעת בדיקת אלכוהול משטרתית. שני הנהגים הללו קיבלו עונש זהה, ללא התחשבות בהבדלים באשר לכמות האלכוהול שנמצאה בגופם. הצעת החוק שמונחת על שולחן הכנסת, מציעה להחמיר עם נהגים שנמצאו אצלם כמויות גבוהות יותר של אלכוהול, בצורת סקאלה, שעולה לפי הכמות שנצרכה.

שינוי החקיקה הצפוי, בנושא זה, בתקופה הקרובה מקווה לשנות את המצב הקיים.עו"ד גל מוטאי ובלהה מצגר, המתמחים בדיני תעבורה ממשרד עו"ד מוטאי, מצגר וגרבאוי ומייעצים במתחם פרקליטיIL, יעזרו לשפוך אור בכדי להבין את הצעת החוק החדשה ואת ההבדלים הקיימים בחוק כיום.

זקוקים לייעוץ משפטי? לחצו כאן 

או שעורך דין יחזור אליכם תוך 24 שעות

ההבדל בין שתי כוסות בירה לחצי בקבוק וודקה

בין אם שתיתם כוס בירה אחת או עשר כוסות וודקה, החוק הקיים לא מבדיל בין נהג ששתה טיפה מעל המותר לבין נהג שהגזים בצריכת האלכוהול. המקרה הבא ממחיש את הסיטואציה הזו בצורה חד משמעית. לפני כשנה, נ' הוזמן לארוחת ערב אצל חברים, כאשר במשך הארוחה הוא שתה כוס בירה אחת. באותו הזמן, במקום אחר, י' שתתה כמה כוסות של וודקה וכמה צ'ייסרים, בחתונה של חברה. גם נ' וגם י' יצאו באותו הזמן והחלו בניסעה, כשהם נוהגים ברכבם. באותו ערב, שוטר עצר את נ' ולאחר מכן את י'. לכל אחד מהם נעשתה בדיקת ינשוף, כאשר אצל שניהם נמצא שהם שתו מעבר למה שמותר בחוק, אך ההבדל היה באחוזים השונים של האלכוהול בדם. על אף הנאמר ולמרות שנ' שתה רק מעט, מעל המותר לעומת י', ששתה לשוכרה, לשניהם נשלל הרישיון במקום.

האם כל מי שנהג עם אלכוהול בדמו צריך להישפט במידה שווה? על פי החוק כיום, אין הבדל בענישה, בין מי שעבר את אחוז האלכוהול המוגדר בחוק במיליגרם אחד, לבין מי שעבר אותו בהרבה יותר. על מנת להתמודד עם הבעיה, ניסו שופטי ישראל, במשך השנים, לענות על שאלה זו ולהכניס בה הגיון ככל שניתן, אולם, כל שופט הכניס הגיון לפי ראות עיניו ועל פי השקפת עולמו. הדבר הביא לפערי ענישה וחוסר שוויון בין מקרה אחד לרעהו, גם כאשר היו המקרים זהים מבחינת רמות השתייה והנסיבות שהובילו לכך.

ענישה בהתאם לכמות האלכוהול בדם

ההצעה שמונחת על שולחן המחוקקים ונמצאת לקראת קריאה שנייה, מציעה להפריד בין נהגים ששתו מעט מעל המותר ולהחמיר עם עברייני תנועה ששתו לשוכרה. הצעת זו, באה לתקן עוולה של שנים ארוכות, בהן לא הייתה הבחנה בין כמויות האלכוהול בדם, בזמן הנהיגה. קצרה היריעה מלפרט כל סעיף וסעיף מהצעת החוק החדשה, אך ננסה להביא כאן את עיקרי הדברים.

התוצאות משתנות מאדם לאדם
הצעת החוק קוראת להגביר את הענישה על נהגים ששתו הרבה מעל למותר בחוק
צילום: חדשות 2

"החוק החדש מציע להעלות את תקופת השלילה לנהגים שיורשעו בנהיגה תחת השפעת סם או אלכוהול, ללא בדיקה מדעית ועל פי התרשמות השוטר, מ-3 חודשים ל-6 חודשים", מסביר עו"ד גל מוטאי. בנוסף, ישלל רשיונם של נהגים שנכשלו בבדיקה המדעית, הכוללת נשיפה, דם או שתן, עד פי אחד וחצי מהמותר, לתקופה של שנה, לכל הפחות. כמו כן, רישיוני של נהג שייתפס עם רמות אלכוהול בין פי אחד וחצי ל-פי שלושה מהמותר, ייפסל למשך שנתיים.

בנוסף, החוק החדש מציע להחמיר עם נהגים אשר סירבו להיבדק בבדיקה המדעית, או שרמת שכרותם הייתה מעל פי 3 מהמותר, או אם הם גם גרמו לתאונה בה נפגע אדם או ניזוק רכוש. במצב כזה, צפוי הנהג לאבד את רישיון הנהיגה שלו לתקופה של מינימום 36 חודשים.

חשוב לציין כי רישיונם של נהגים, אשר הורשעו פעמיים, בסעיפים השונים במהלך תקופה של שנתיים, צפויים על פי החוק החדש להישלל לתקופה כפולה מן התקופות הקבועות בהתאמה. לבסוף, מתוך הסעיפים עולה כי בהתאם לחוק החדש, נהג אשר ייתפס נוהג שיכור, יקבל יום שלילה על כל מיקרוגרם אלכוהול שימצא בגופו, מעל הטווח המותר.

יש להדגיש כי בהצעת החוק, קיימת גם התייחסות לנהגים חדשים, נהגי רכב ציבורי או משאיות, כאשר מדובר על החמרה יתרה כלפיהם, אשר מציינת, בין היתר, תקופות פסילה ארוכות מאד. הצעה החוק שמה דגש ברור על הבדלה בין רמות האלכוהול השונות בגוף ועל ענישה התואמת את חומרת העבירה.

אם נחזור למקרה של נ' וי', נוכל להסיק שאם תתקבל ההצעה החדשה, קרוב לוודאי שהם לא יקבלו עונש זהה, כפי שנהוג כיום. לצורך העניין, נ' עשוי לקבל שלילה לחצי שנה ואילו י' עלולה לאבד את רישיונה לשנתיים ואף יותר.

פערי ענישה וחוסר שוויון

עו"ד גל מוטאי
"תקופת הפסילה תהיה תלויה בכמות השתייה". עוה"ד גל מוטאי ובלהה מצגר

"במידה והצעת החוק אכן תעבור, עשויות להיפתר סוגיות רבות בעניין הנהיגה בשכרות" טוען עו"ד מוטאי. "כך לדוגמא, עונש פסילת רישיון של שנתיים מינימום, לא יחול בכל מקרה בו אדם הורשע בנהיגה בשכרות, אלא תקופת הפסילה תהיה תלויה בכמות השתייה". סעיף זה נכנס לחוק בעקבות הבעיה שנוצרה, שבמסגרתה שופטים לא הבדילו בין נהגים ששתו כמות מועטה של אלכוהול, לאלה ששתו כמות גדולה ומסוכנת. אלה ששתו מעט, לכאורה, לא סיכנו חיי אדם, כאשר אותם נהגים "עבריינים", סיכנו חיי רבים. בצורת ענישה זו כולם קיבלו עונש זהה וכפועל יוצא, נשלל רישיונם של נהגים רבים, אשר חשו שנעשה להם עוול ופנו לערער על עונשם. החוק החדש, כאמור, מבדיל בין המקרים השונים ואמור לעזור לפתור את פערי הענישה וחוסר השוויון הקיימים בחוק כיום.

מטרת החוק היא להחמיר עם מי שהפריז בשתיית אלכוהול, אך אין זה אומר שניתנת לגיטימציה לשלב אלכוהול ונהיגה יחדיו, גם אם מדובר בכמות מועטה. כמו כן, חשוב לזכור שהחוק אמנם נמצא בשלבים מתקדמים, לקראת העברתו בכנסת, אך הוא טרם עבר וקיבל את תוקפו החוקי. לפיכך, עדיין מסתמכים על החוק הקיים, כאשר ישנם לא מעט גורמים ומשתנים הנלקחים בחשבון, בעת גזירת עונשו של נהג שנתפס שיכור. כפי שציינו לעיל, לעיתים גם השופטים מתקשים להכריע בסוגיה המורכבת הזו, על כן חשוב להיוועץ עם עו"ד או מומחה מהתחום, לפני שנוקטים בפעולה כלשהי.

עו"ד גל מוטאי ובלהה מצגר ממשרד עו"ד מוטאי, מצגר, גרבאוי מתמחים בדיני תעבורה ומייעצים במתחם פרקליטי  IL

הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלנו!

(כתבה ממומנת)

תגובות  (0 תגובות ב 0 דיונים)

הוסף תגובה